Nowy dokument ZDF ukazuje dramatyczny obraz narastającego ubóstwa wśród seniorów
Emerytura, która nie wystarcza
Coraz więcej starszych osób w Niemczech musi podejmować pracę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Wszystko po to, by związać koniec z końcem. W poruszającym dokumencie ZDF pt. „Rente? Reicht nicht!” (Emerytura? Nie wystarcza!) ukazano historie trojga seniorów, dla których emerytura nie zapewnia godnego życia. Program pokazuje dramatyczne skutki rosnącego ubóstwa wśród niemieckich emerytów.
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Statistisches Bundesamt), aż 3,5 miliona emerytów i emerytek w Niemczech żyje na granicy ubóstwa.
Vanessa (85): Po pięciu dekadach pracy nie stać jej na odpoczynek
Vanessa, mająca 85 lat, nadal pracuje jako samodzielna pedicurzystka. Od 50 lat mieszka w tej samej dzielnicy, obsługując klientów w socjalnym mieszkaniu. Wychowała trzech synów, po czym przez 25 lat pracowała na pełny etat – najpierw jako fryzjerka, potem w organizacji Arbeiterwohlfahrt (AWO). Mimo ogromnego doświadczenia zawodowego i skromnego trybu życia, jej dochody są niewystarczające.
– Jestem oszczędna, ale te pieniądze nigdy by nie wystarczyły – mówi z żalem w filmie dokumentalnym.
Angelika (75): Praca na zmiany mimo podeszłego wieku
75-letnia Angelika codziennie pokonuje duże odległości, by pracować w supermarkecie. Wykłada towar na półki podczas późnych zmian – to ciężka fizycznie praca, zwłaszcza dla osoby w jej wieku. Mimo to, nie może liczyć na zatrudnienie bliżej miejsca zamieszkania. Przez 28 lat pracowała zawodowo, jednak po rozwodzie pozostała z zaledwie 800 euro emerytury miesięcznie.
– Najbardziej boję się być ciężarem dla innych ludzi – wyznaje w dokumencie.
Ebi (71): Przymusowa zmiana życia po upadku firmy
Ebi, 71-letni były przedsiębiorca, obecnie uczy języka niemieckiego migrantki i migrantów. Choć kocha swoją pracę, nie była ona jego wyborem – została koniecznością. Wcześniej prowadził dobrze prosperującą firmę, jednak problemy zdrowotne (w tym poważna dyskopatia) doprowadziły do jej upadku. Jako osoba samozatrudniona nie odprowadzał składek emerytalnych, przez co nie otrzymuje świadczenia.
– Praca daje mi siłę i energię – mówi, choć jego historia to przede wszystkim obraz upadku systemowego.
ZDF obnaża trudną prawdę: starość w Niemczech bez godności?
Film dokumentalny „37°: Rente? Reicht nicht!” został wyemitowany we wtorek, 3 czerwca 2025 roku o godzinie 22:15 na antenie ZDF. Dostępny jest również w serwisie ZDF-Mediathek oraz w aplikacji ZDF.
Produkcja nie tylko ukazuje dramatyczne realia życia niemieckich seniorów, ale stawia również pytania o przyszłość społeczeństwa: Jak walczyć z rosnącym ubóstwem wśród emerytów? Czy obecny system emerytalny odpowiada na potrzeby starzejącego się społeczeństwa?
Narastający problem społeczny
Dokument ZDF to kolejny sygnał ostrzegawczy dla niemieckiej polityki społecznej. Pokazuje on nie tylko jednostkowe dramaty, ale również systemowe zaniedbania. W czasach inflacji i rosnących kosztów życia coraz więcej seniorów staje przed wyborem: praca do późnej starości albo ubóstwo.
Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania na poziomie państwowym, problem ten może dotknąć przyszłości całych pokoleń.
źródło: ruhr24.de
A kogo obchodzą emeryci. Ważniejsze czy goście z Afryki i Islamabadu mają dostatnie życie na koszt podatnika? A biedni Ukraińcy, co od 3 lat opierdalają się, mają na papierosy?
Z drugiej strony, Niemcy sami na siebie bat ukręcili.
BERLIN – System Rentowy w Niemczech Najgorsze dziadostwo w Europie – Poseł zarabia oficjalnie od ponad 11 000 Euro to jeszcze musi mieć Dietę Poselską 600 Euro a kobieta za 28 lat pracy 800 Euro Renty
Ktoś musi do 80 ki pracować, żeby darmozjadów, inżynierów, Messefachkräfte utrzymywać.
Jak ja się cieszę, że Węgry,Polska ,USA , są mądrzy i walczą z tym eurokolchem.
Oby ta unia czym prędzej się rozwiązała!!!