Liczba wniosków o azyl w Niemczech gwałtownie rośnie – ponad 100 tysięcy nowych postępowań

    Liczba wniosków o azyl w niemieckich sądach administracyjnych znacząco wzrosła. W 2024 roku wpłynęło ponad 100 000 nowych spraw, z czego ponad 15 000 dotyczyło tylko Bawarii.

    Wzrost liczby wniosków azylowych w Niemczech

    Według najnowszych danych opublikowanych przez „Deutsche Richterzeitung”, w 2024 roku do sądów administracyjnych w Niemczech wpłynęło ponad 100 000 nowych wniosków azylowych. To znaczący wzrost w porównaniu z 2023 rokiem, kiedy zarejestrowano około 72 000 spraw, oraz z 2022 rokiem, w którym liczba ta wyniosła około 62 000.

    Najwięcej wniosków złożono w Nadrenii Północnej-Westfalii – 19 267. Bawaria zajmuje drugie miejsce z liczbą 15 278 nowych postępowań, co oznacza wzrost o 66% w porównaniu z 2022 rokiem (9197 spraw).

    Zmiana trendu w liczbie spraw azylowych

    Liczba wniosków azylowych przez lata ulegała wahaniom. W latach 2017–2018 odnotowano rekordowe wartości, które następnie spadły. Teraz jednak sądy ponownie zmagają się z rosnącą liczbą postępowań, co wynika m.in. z przyspieszenia rozpatrywania zaległych spraw przez Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF). W 2023 roku liczba nowych spraw wyniosła dokładnie 100 494, co oznacza wzrost o 62% w porównaniu z 2022 rokiem.

    Każda osoba, której wniosek azylowy zostanie odrzucony przez BAMF, ma prawo wnieść pozew do sądu administracyjnego zgodnie z przepisami niemieckiego prawa azylowego.

    Przeciągające się procedury sądowe

    Pomimo starań o przyspieszenie rozpatrywania spraw, czas trwania postępowań wciąż pozostaje daleki od celu wyznaczonego przez Konferencję Premierów Krajów Związkowych, który wynosi maksymalnie sześć miesięcy.

    W Bawarii przeciętne postępowanie trwa obecnie 10,9 miesiąca. Najkrótszy czas rozpatrywania odnotowano w Nadrenii-Palatynacie, gdzie wynosi on 5,4 miesiąca. Blisko celu znajdują się również Badenia-Wirtembergia (7,9 miesiąca), Saksonia-Anhalt (8,3 miesiąca) oraz Saara (8,5 miesiąca). W dwunastu landach, w tym w Bawarii, czas oczekiwania na rozstrzygnięcie przekracza 10 miesięcy, a w niektórych przypadkach sięga nawet 24,5 miesiąca (np. w Hesji).

    Potrzeba dodatkowych sędziów

    Niemiecki Związek Sędziów (Deutscher Richterbund) zwraca uwagę na konieczność zwiększenia liczby sędziów zajmujących się sprawami azylowymi.

    Sven Rebehn, sekretarz generalny Związku, ostrzega, że choć sądy administracyjne poprawiły swoje wyniki i skróciły czas trwania postępowań, dalszy wzrost może zahamować ten trend. Według Rebehna konieczne jest także zwiększenie liczby wyspecjalizowanych wydziałów sądowych zajmujących się wyłącznie kwestiami azylowymi.

    Wyzwania dla niemieckiego systemu azylowego

    Rosnąca liczba spraw azylowych stanowi wyzwanie zarówno dla niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, jak i dla systemu imigracyjnego. Władze starają się znaleźć rozwiązania umożliwiające skuteczniejsze rozpatrywanie wniosków oraz zapobieganie przeciągającym się postępowaniom.

    Obecne tempo rozwoju sytuacji wskazuje na to, że Niemcy muszą podjąć szybkie działania, aby zapobiec dalszemu przeciążeniu sądów i zapewnić sprawiedliwe oraz terminowe rozstrzyganie spraw azylowych.

    źródło: br.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Aktualne oferty pracy:

    7 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    7 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    POLACY – NIEMCÓW JUŻ NIE MA – Niemcy się poddali jak w 1945 – Jak ktoś tego nie powstrzyma to oni stopniowo przejmować będą władzę w Niemczech a kanclerzem zostanie z Nich – Allach – To jest śmiertelne zagrożenie dla wszystkich Krajów UNII – Tu każdego z imigrantów przestępcę, mordercę nie kara się, nie deportuje ale uznają za psychicznie chorego i na wolności pozostaje – Na granicach kontrole, na tydzień paru nie wpuszczą a w 2024 roku oficjalnie przyjęli ponad 100 000 imigrantów, czyli około 300 dziennie – Do Berlina przylatują samoloty z Afganistanu z setkami Afgańczyków z rodzinami –… Czytaj więcej »

    Tomek

    Jacy ci Niemcy wspaniali, tak udzielają azylu każdej szumowinie. Ale oddać to co nakradli w czasie wojny, nawet o tym nie pomyślą.

    Maciej

    Idź już stąd „mistrzu”🙏

    Marta

    No,o azyl szybciej są wnioski rozpatrywane niż dla Europejczyków, którzy chcieliby neutralizacji dokonać. Nie znają przeszłości starających się o azyl i szybciej dostają niemieckie papiery. Europejczykom strasznie utrudniają. Podam mój przykład. Mieszkam 11 lat w Niemczech,od 8 lat pracuję, płacę podatki, NIGDY nawet centa od państwa nie chciałam. Od 7 lat jestem z Niemcem mężatką. A w dokumentach, które dostałam żeby wypełnić, trzeba podać dane ex małżonka 🤔. Od ponad 20 lat nie mam kontaktu,nie wiem czy w ogóle żyje 🙄. Skąd mam wziąć jego dane z kosmosu!????? Ot,jak traktują tu w Niemczech uczciwych ludzi a kryminalistów i darmozjadów, Messerkräfte!!!!!!… Czytaj więcej »

    Maciej

    Przestań komentować ,proszę Cie🙏

    michal

    Potwierdzam .. mieszkam od 13 lat w Bawarii i ani jednego dnia nie byłem na bezrobociu . Mam synka i żonę . Same problemy . Kłody pod nogi i ciągłe podwyżki . Podatku to połowę zabierają i na koniec roku i tak trzeba dopłacać .skladki Na Krankenkasse podwyżki a pensja ta sama . Miete za mieszkania 200€ podwyżka bo kryzys i inflacja . Chory kraj . Nie prędko się zmieni cokolwiek bo rządzą tu obrzydliwie bogaci którzy mają za nic uczciwych ludzi . Musi w końcu to jebnac

    Tomek

    A za wypadki aut na ukraińskich blachach płacą niemieccy właściciele aut, dlatego tak w tym roku ubezpieczenie poszło w górę.
    Ubezpieczenie zdrowotne też przecież ktoś musi tym 6 milionom pasożytów zasponsorować. W tym kraju tylko opłaca się być pasożytem, bo za uczciwość politycy i pasożyty ruchają cię w d.

    7
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x