Tchibo nie wygrało swojej sprawy przeciwko zbyt taniej kawie w Aldi Süd. Wyrok przede wszystkim wzmacnia marki własne dużych sieci.
Pozew Tchibo oddalony
Ultra niskie ceny są zasadą biznesową dyskontów spożywczych, ale nawet one nie mogą sprzedawać swoich towarów tak tanio, jak chcą. Aldi Süd sprzedaje swoją kawę zbyt tanio jak na gust Tchibo. Przed Bożym Narodzeniem funt kawy filtrowanej marki własnej Barissimo kosztował 2,69 euro, obecnie 3,79 euro. Jednak gigant kawowy z Hamburga nie odniósł sukcesu w swoim pozwie o ochronę konkurencji, przynajmniej nie w pierwszej instancji.
Aldi Süd może nadal sprzedawać swoją kawę tak tanio, jak chce. Tak zdecydowała w środę Izba Kartelowa Sądu Okręgowego w Düsseldorfie, oddalając pozew Tchibo. Firma z siedzibą w Hamburgu chce teraz „bardzo dokładnie przeanalizować wyrok, a następnie zdecydować o dalszych krokach”, jak powiedział redakcji waz, rzecznik Tchibo. Tchibo może najpierw odwołać się do Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie.
Tchibo nie jest w stanie nadążyć za cenami dyskontowymi
Tchibo oskarża Aldi Süd o sprzedaż kawy po niskich cenach, które nie pokrywają kosztów, a zatem są niezgodne z zasadami konkurencji. Szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej z bardzo wysokimi cenami kawy na całym świecie, Tchibo widzi siebie w niekorzystnej sytuacji ze względu na strategię sieci Aldi. Kawa mielona Tchibo kosztuje obecnie około ośmiu euro za funt, a czasami jest sprzedawana o jedno lub dwa euro taniej w supermarketach. Eksperci rynkowi spodziewają się dalszych podwyżek cen w 2025 r. z powodu obaw o nieudane zbiory w Brazylii, największym kraju uprawy kawy, w wyniku suszy. Jednocześnie ceny kawy wzrosły już o 70% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Zgodnie z prawem kartelowym, sprzedaż towarów poniżej kosztów jest zabroniona. Cena nabycia to cena zakupu powiększona o wszystkie inne koszty, takie jak transport, dodatkowe opakowanie lub przechowywanie. Jednak sąd w Düsseldorfie wskazał podczas rozprawy, że cena nabycia nie ma znaczenia w tej sprawie, ponieważ Aldi Süd produkuje własną kawę, a zatem nie musi jej kupować.
Tchibo widzi tutaj lukę w ustawie kartelowej, ponieważ daje to markom własnym wielkiej czwórki dominującej w handlu żywnością – Aldi, Lidl, Edeka i Rewe – przewagę cenową. A marki własne stanowią coraz większy udział w asortymencie produktów, już około 90% w Aldi Süd.
Wyrok potwierdza strategię cenową Aldi Süd
Tchibo uważa jednak, że Aldi zaniża cenę nabycia. Aldi Süd „wielokrotnie sprzedawał kawę poniżej własnych kosztów produkcji pod własną marką od końca 2023 r.”, powiedziała palarnia kawy w rozmowie z Süddeutsche Zeitung przed rozprawą sądową. Dobro kulturowe, jakim jest kawa, nie powinno być w ten sposób „wyprzedawane”.
Sąd nie był jednak w stanie wykazać „jakiejkolwiek przewagi pozwanego nad powodem na rynku produktów kawowych”, jak stwierdził po rozprawie. W ocenie sądu „nie doszło też do nieuczciwego utrudniania powodowi działalności przez pozwanego”. Nie można było ustalić, że pozwany zamierzał wyprzeć małych i średnich konkurentów na rynku produktów kawowych.
Strategia cenowa Aldi w ramach dozwolonej kalkulacji mieszanej
Tymczasowe bardzo niskie ceny kawy w Aldi Süd miały również związek z kampaniami rabatowymi, które Izba Kartelowa dopuściła w ramach kalkulacji mieszanej. W swoim wyroku sąd wyjaśnił, że strategia Aldi miała „długoterminowy, zrozumiały cel promowania własnej sprzedaży w ramach kalkulacji mieszanej”, a zatem ceny były „oparte na uzasadnionej komercyjnie kalkulacji”.
Dyskonter z siedzibą w Mülheim czuje się oczywiście uspokojony decyzją sędziego: „Aldi Süd z zadowoleniem przyjmuje decyzję Sądu Okręgowego w Düsseldorfie, która potwierdza, że promocje cenowe na kawę nie naruszają obowiązującego prawa” – stwierdziła firma w odpowiedzi na zapytanie redakcji waz.
Przeciętny Niemiec wypija 160 litrów kawy rocznie
Kawa jest ulubionym napojem Niemców i dlatego jest jednym z produktów, w przypadku których ludzie są najbardziej wrażliwi na ceny w supermarketach i dyskontach. W związku z tym często pojawiają się oferty na kawę, masło, mleko i inne często kupowane produkty spożywcze. Przeciętny Niemiec wypija rocznie ponad 160 litrów kawy – więcej niż wody mineralnej.
Źródło: www.waz.de