Niemcy: Kościół Ewangelicki za nowymi przepisami dotyczącymi prawa do aborcji

    Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) opowiedział się za nową regulacją w sprawie aborcji. Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w Hanowerze przez Radę EKD, Kościół może poprzeć podstawową decyzję o uregulowaniu aborcji na życzenie kobiety w ustawie o konfliktach ciążowych, a nie w kodeksie karnym, jak ma to miejsce obecnie.

    Jednakże aborcja wbrew lub bez woli kobiety ciężarnej powinna być nadal regulowana w kodeksie karnym.

    „Trudny dylemat dla dotkniętych”

    Bawarski biskup Christian Kopp powiedział ewangelickiej służbie prasowej epd, że z zadowoleniem przyjął dokument „z wyraźnym naciskiem na ochronę życia i podkreśleniem prawa kobiety do samostanowienia”. Szczególne wrażenie wywarło na nim przedstawienie trudnej do rozwiązania sytuacji konfliktowej dla kobiety w ciąży między wymaganiami życia nienarodzonego a wymaganiami sytuacji życiowej. „To trudny dylemat dla zainteresowanych osób” – podkreślił Kopp.

    Z drugiej strony, Kościół katolicki opowiedział się za utrzymaniem obecnych przepisów. Jednak przewodnicząca Caritas Eva Maria Welskop-Deffaa popiera ideę, że aborcja powinna być ogólnie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

    Ustawa aborcyjna: Bundestag prawdopodobnie nie zagłosuje przed wyborami

    Posłowie z SPD, Zielonych i Lewicy złożyli w Bundestagu projekt reformy prawa aborcyjnego. Jest bardzo mało prawdopodobne, że głosowanie nad nim odbędzie się przed nowymi wyborami pod koniec lutego.

    Zgodnie z projektem, aborcja nie powinna już podlegać paragrafowi 218 kodeksu karnego. Ten, zasadniczo kryminalizuje aborcję, ale zezwala na nią pod pewnymi warunkami. W Niemczech aborcje w pierwszych dwunastu tygodniach pozostają bezkarne, jeśli kobieta otrzyma wcześniej poradę. Zabieg pozostaje również niekaralny z powodów medycznych i po gwałcie.

    Kościół protestancki krytykuje usunięcie trzydniowego okresu oczekiwania

    Oświadczenie EKD z zadowoleniem przyjmuje fakt, że projekt ustawy przed Bundestagiem zachowuje obowiązek zasięgnięcia porady. Jednak krytykuje planowane zniesienie trzydniowego okresu oczekiwania na nią. EKD opowiada się za wprowadzeniem 24-godzinnego okresu oczekiwania, tak jak ma to miejsce w przypadku innych poważnych interwencji medycznych.

    Biskup Kopp opowiada się również za poradnictwem dla kobiet w ciąży. Potrzebne jest niskoprogowe, lokalne, kompleksowe, bezpłatne i wykwalifikowane poradnictwo psychospołeczne. „Z perspektywy chrześcijańskiej szczególnie ważne jest podkreślenie społecznych warunków ramowych, które umożliwiają kulturę przyjazną dziecku i rodzinie oraz prawdziwą ochronę życia, zwłaszcza w obecnych czasach”.

    Nowe rozporządzenie unika „moralizatorskiego i pouczającego tonu”

    Oświadczenie EKD stwierdza dalej, że z zadowoleniem przyjmuje fakt, że proponowane rozporządzenie unika „moralizatorskiego i pouczającego tonu”. Próbuje też przeciwdziałać jakiejkolwiek stygmatyzacji kobiet. Struktura prawna zawarta w projekcie „jest zasadniczo akceptowalna z perspektywy protestanckiej”. Wraz z oświadczeniem opublikowano 50-stronicowy dokument dyskusyjny EKD, który omawia temat z perspektywy teologicznej i etycznej.

    źródło: br.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x