Według analizy, powrót syryjskich uchodźców do ich ojczyzny po upadku władcy Baszara al-Assada może mieć negatywny wpływ na niemiecką gospodarkę. Zwiększy to prawdopodobnie lukę w kwalifikacjach. Około 80 000 Syryjczyków pracuje w zawodach deficytowych w Niemczech, według badania przeprowadzonego przez Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW).
Według badania, wiele osób z Syrii pracuje w niektórych zawodach, które są szczególnie dotknięte niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej. Ponad 4000 osób pracowało ostatnio jako inżynierowie mechatroniki samochodowi. Według IW, prawie siedem na dziesięć wakatów w inżynierii motoryzacyjnej nie może być obsadzonych odpowiednio wykwalifikowanymi specjalistami.
Dużą liczbę Syryjczyków można również znaleźć w innych zawodach deficytowych. Według statystyk, około 2,470 pracowników podlegało składkom na ubezpieczenie społeczne w stomatologii, 2,260 w opiece nad dziećmi i edukacji oraz 2,160 w opiece zdrowotnej i pielęgniarstwie. Wiele osób z Syrii ma pracę związaną z klimatem w elektrotechnice budowlanej (2,100) oraz technologii sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej (1,570).
„Syryjscy pracownicy są ważni dla niemieckiego rynku pracy. Wnoszą oni znaczący wkład w łagodzenie niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w Niemczech”, powiedział ekonomista IW i autor badania Fabian Semsarha. Wielu Syryjczyków pracuje również w innych zawodach w Niemczech. Przykładowo, ostatnio zatrudnionych było około 5 300 lekarzy.
Według badania, ich powrót pogłębiłby niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i doprowadził do wąskich gardeł w podaży.
„Politycy powinni oferować bezpieczne perspektywy pozostania”
Według eksperta Semsarha, wkład syryjskich wykwalifikowanych pracowników jest często niedoceniany w dyskusji na temat ewentualnego powrotu do domu. „W wielu zawodach prawdopodobnie trudno będzie zapełnić miejsca pracy, gdy ludzie opuszczą kraj”. Semsarha wzywa polityków do zaoferowania zatrudnionym Syryjczykom bezpiecznych perspektyw pozostania w kraju.
Według Federalnej Agencji Pracy w okresie od czerwca 2023 r. do maja 2024 r. w Niemczech zatrudnionych było średnio 213 500 osób pochodzenia syryjskiego. Spośród nich 86 000 pracowało na stanowiskach niewykwalifikowanych. Z kolei 127 000 na stanowiskach wykwalifikowanych dla pracowników z wykształceniem zawodowym lub stopniem naukowym. Według IW kolejne około 155 000 jest zarejestrowanych jako bezrobotni i jest bezpośrednio dostępnych na rynku pracy.
Po zakończeniu rządów Assada, powrót Syryjczyków do ich ojczyzny stał się ostatnio przedmiotem kontrowersyjnej debaty. Osoby pochodzące z Syrii stanowią drugą co do wielkości grupę osób poszukujących ochrony w Niemczech. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny, około 712 000 z nich było zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Cudzoziemców w Niemczech na koniec 2023 roku. Syryjczycy stanowili 22 procent wszystkich osób ubiegających się o ochronę. Byli drugą co do wielkości grupą po obywatelach Ukrainy. Połowa Syryjczyków ubiegających się o azyl przybyła do Niemiec po raz pierwszy w latach 2014-2016. Dwanaście procent urodziło się w Niemczech.
Wysoki odsetek populacji z syryjskim pochodzeniem nadal się kształci
„Liczba osób z historią syryjskiej imigracji w Niemczech jest znacznie wyższa niż liczba syryjskich osób ubiegających się o azyl”, stwierdził Urząd Federalny. Według mikrospisu w 2023 r. w Niemczech mieszkało prawie 1,3 miliona osób, które same (82%) lub oboje ich rodziców (18%) wyemigrowało z Syrii. Około 17 procent z nich miało niemieckie obywatelstwo.
Według danych, 42 procent Syryjczyków z historią imigracji w wieku produkcyjnym było zatrudnionych. Jest to stosunkowo niski odsetek, jak wyjaśnili statystycy. Odsetek nieaktywnych zawodowo osób w wieku od 15 do 64 lat wynosi 27 procent dla osób z historią imigracji i 17 procent dla populacji bez historii imigracji. „Jednym z powodów jest to, że wysoki odsetek populacji z syryjskim pochodzeniem imigracyjnym nadal się kształci lub szkoli ze względu na niski średni wiek” – wyjaśnia Urząd Federalny.
źródło: zeit.de
Pracujących zostawić!!!!
Bezrobotnych do Syrii wysłać.
Bo ci na socjalu to 99.9% Messerfachkräfte,oraz terroryści!!!!
JEDYNIE może pogłębić niedobór Taniej Siły Roboczej
Się niedługo okaże, że żaden z nich nigdy nie był na garnuszku podatników. Same talenty, jak ci wszyscy z Ukrainy.
Zabraknie:
– lekarzy
– architektow
– inzynierow
… zwlaszcza tych wielce uzdolnionych 😂😂🤣 … ja pier…lę! Czegóż ci leawcy nie napiszą, żeby dokonać manipulacji… już wasz zielony minister, ktory nie ma siły mówić rozwalił gospodarkę tak, że teraz tylko porzucenie EUR i powrót do DM pomoże…
Kształcą się…
Są wykwalifikowanymi pracownikami…
Gdzie? Widział ktoś?