51 procent młodych ludzi w Niemczech czuje się samotnych

    Według nowej ankiety przeprowadzonej na zlecenie Bertelsmann Stiftung, ponad połowa młodych ludzi w Europie czuje się samotna. 57% osób w wieku od 18 do 35 lat zgłosiło umiarkowaną lub poważną samotność, podała fundacja w poniedziałek w Gütersloh. W Niemczech wskaźnik ten wyniósł 51 procent, a zatem był nieco niższy. We Francji wyniósł 63 procent.

    „Analiza pokazuje zatem, że trend wysokiej samotności wśród młodych ludzi w Niemczech, który istnieje od czasu pandemii koronawirusa, utrzymuje się. Można go również znaleźć w całej UE” – wyjaśniła fundacja. Ekspert Leander Berner podkreślił, że samotność może zmniejszyć „poczucie przynależności” do społeczeństwa, a tym samym stać się „problemem politycznym”.

    Osoby z wyższym wykształceniem mogą pełniej uczestniczyć w życiu społecznym

    Według badania, problem ten w większym stopniu dotyka osoby młodsze niż starsze. Zgodnie z badaniem, tylko 37 procent dorosłych w wieku od 36 do 39 lat czuje się samotnych. Jednak odsetek osób cierpiących z powodu poważnej samotności jest taki sam w obu grupach wiekowych i wynosi 17 procent.

    Jak podaje fundacja, poczucie samotności jest również szczególnie silne wśród osób o niskim poziomie formalnego wykształcenia, zarówno w Niemczech, jak i w całej Europie. Eksperci zakładają między innymi, że osoby z wyższym poziomem wykształcenia mają zazwyczaj więcej możliwości radzenia sobie ze stresem i utrzymywania relacji społecznych. Ponadto osoby z wyższym wykształceniem mają zazwyczaj większe dochody, a zatem mogą pełniej uczestniczyć w życiu społecznym.

    Interwencje skierowane głównie do osób starszych

    Fundacja wezwała do podjęcia działań mających na celu zwalczanie samotności wśród młodych ludzi. Według badania, w Niemczech i innych krajach do tej pory brakowało podejść specjalnie dostosowanych do tej grupy wiekowej. Temat samotności jako całości znalazł się obecnie w agendzie politycznej. Interwencje są jednak skierowane głównie do osób starszych. Pomocne są również środki zapobiegawcze promujące umiejętności społeczne i emocjonalne. Udowodniono, że skutecznie zmniejszają one samotność.

    Badanie zatytułowane Samotność wśród młodych ludzi w 2024 r. w porównaniu europejskim opiera się na analizie ankiety przeprowadzonej w ramach projektu Eupinions zainicjowanego przez Bertelsmann Stiftung. W ramach tego projektu kilka razy w roku przeprowadzane są ankiety wśród mieszkańców UE. Dane do badania na temat samotności zostały zebrane w czerwcu i lipcu. Łącznie przebadano 23 536 osób.

    źródło: spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    KOMPUTERY OSAMOTNIAJĄ – Siedzą jedynie w domach przy komputerach itp. – W Polsce 50 – 55 lat temu – Mieszkałem na wiosce – Młodzież się spotykała, co tydzień u kogoś robili prywatki – Były Kluby – Sale gminne, organizowane były zabawy przez Straż Pożarna, Koło Gospodyń, Związek Młodzieży Wiejskiej itp. Co dzień po pracy ludzie, sąsiedzi się odwiedzali – W miastach na co dzień były restauracje z orkiestrą – A TERAZ CO – Nic nie ma, wszystko polikwidowali – Mieszkają na wiosce to brat do brata miesiącami nie chodzi – Jeździło się do pracy do miasta a po pracy, razem… Czytaj więcej »

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x