Większa część autostrady jest zakorkowana, a Wy chcecie na nią wjechać. Na pewno znacie taką sytuację. Jakie przepisy wtedy obowiązują? Kto ma pierwszeństwo przejazdu? W Niemczech zapadło ważne orzeczenie w tej sprawie.
Prawo pierwszeństwa na autostradach może być mylące, zwłaszcza gdy ruch jest powolny lub wstrzymany. Zasady są jasne, jednak nie wszyscy kierowcy je znają.
Prawo pierwszeństwa na autostradzie pomimo korków
Według Wyższego Sądu Krajowego (OLG) w Celle, zasada pierwszeństwa przejazdu obowiązuje również w przypadku czasowego zatrzymania lub znacznego spowolnienia ruchu na autostradzie (sprawa nr: 14 U 186/20).
Sąd musiał rozpatrzyć sprawę, w której samochód chciał zmienić pas ruchu z rozbiegowego na prawy na dwupasmowej autostradzie. W tym czasie na prawym pasie utworzył się korek, podczas gdy na lewym pasie ruch był bardzo spowolniony. Podczas próby włączenia się do ruchu samochód zderzył się z ciężarówką na prawym pasie.
W swoim wyroku Wyższy Sąd Okręgowy w Celle orzekł, że kierowca ponosi 75% odpowiedzialności za zdarzenie. Uzasadnienie: Termin „pierwszeństwo przejazdu” nie ogranicza się do sytuacji aktywnej jazdy – ma on również zastosowanie w ruchu powolnym i wstrzymanym.
Odpowiedzialność kierowcy ciężarówki
Jednak kierowca ciężarówki również nie uniknął odpowiedzialności. Sąd orzekł o jego współodpowiedzialności w wysokości jednej czwartej, ponieważ powinien był upewnić się, że żaden pojazd nie chce zjechać z pasa rozbiegowego na autostradę. Jest to wyraźne przypomnienie skierowane do kierowców, że odpowiedzialność i czujność są wymagane nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z pierwszeństwem przejazdu.
Tak więc następnym razem, gdy utkniecie w korku i będziecie chcieli włączyć się do ruchu – zachowajcie ostrożność i przestrzegajcie zasad pierwszeństwa przejazdu, mimo że stoicie. Jest to nie tylko kwestia uwzględnienia innych użytkowników dróg, ale także wymóg prawny.
Źródło: www.t-online.de