Niemcy: Więcej wiz dla wykwalifikowanych pracowników

    Rok temu, 18 listopada 2023 r., wszedł w życie pierwszy etap ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników. Ma ona na celu promowanie imigracji wykwalifikowanych pracowników z krajów spoza UE, na których Niemcy są uzależnione ze względu na trendy demograficzne. Rząd federalny wydał wstępną pozytywną ocenę, stwierdzając, że od czasu wejścia w życie ustawy wydano o ponad dziesięć procent więcej wiz do celów zatrudnienia. Według ministerstw spraw wewnętrznych, pracy i spraw zagranicznych liczba ta wzrosła z niecałych 177 600 w tym samym okresie ubiegłego roku do około 200 000.

    Wiele nowych sesji doradczych

    „Prawo działa, wydawanie wiz i sesje doradcze za granicą są na rekordowym poziomie”, wyjaśnił federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD). Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) wyraziła podobne odczucia: „Liczby pokazują, że zmiany działają. Wykwalifikowani pracownicy mogą teraz szybciej przyjechać do Niemiec i rozpocząć pracę”. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock ostrzegła, że w Niemczech wciąż brakuje 400 000 „bystrych umysłów i jeszcze więcej rąk do pracy” każdego roku.

    Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych łączy rozpatrywanie wniosków i ekspertyz dla wykwalifikowanych pracowników w największym niemieckim urzędzie wizowym. Cyfryzacja również postępuje. „Brzmi to technicznie, ale jest równoznaczne z biurokratyczną rewolucją” – powiedział polityk Zielonych. Dodała, że FDP, która nie jest już częścią koalicji, również uważa ustawę za sukces. Partia domaga się jednak bardziej efektywnych procedur rozpatrywania wniosków od osób chcących imigrować. Zainteresowani wciąż narzekają, że przeszkody na drodze do wykwalifikowanej imigracji są zbyt wysokie.

    Większe zainteresowanie ze strony studentów i stażystów

    Trzy ministerstwa opisały zwiększony popyt ze strony trzech grup jako „szczególnie satysfakcjonujący”. Chodzi o osoby, które chciały studiować w Niemczech, podjąć szkolenie zawodowe lub uzyskać uznanie kwalifikacji uzyskanych za granicą. Liczba studentów z krajów trzecich wzrosła o ponad 20 procent. Liczba stażystów wzrosła nawet o dwie trzecie.

    „W listopadzie 2023 r. weszła w życie pierwsza część reformy ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników (Skilled Immigration Act) przyjętej przez rząd koalicyjny. Dalsze zmiany następowały etapami do 1 czerwca 2024 r. W tym wprowadzenie tak zwanego „Berufserfahrenenregel” (zasada doświadczonego profesjonalisty). Zgodnie z nią, pozwolenie na pracę wydawane jest każdemu, kto posiada uznany dyplom zawodowy lub uniwersytecki w kraju pochodzenia. Warunkiem jest też praca w pożądanym zawodzie przez co najmniej dwa lata. Nowością jest również tzw. karta możliwości. Umożliwia ona wnioskodawcom wybranym zgodnie z systemem punktowym wjazd do kraju w celu poszukiwania pracy. Warunkiem wstępnym jest posiadanie kwalifikacji zawodowych lub uniwersyteckich.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Normalnie walą drzwiami i oknami żeby nierobów z Ukrainy i Afryki utrzymywać

    BERLINER

    DAJCIE 25 – 30 EURO na godzinę BĘDA FACHOWCY – Jedynie się szuka Taniej siły roboczej za 50 % stawki i mniej i praca po 10 – 12 godzin, soboty, niedziele – Tak jest od 50 – 40 lat – Pracowali na czarno za 5 Marek na godzinę – Na budowach, na 10 zatrudnionych, 8 na czarno

    Marta

    Chce ktoś pracować?
    Ma dobry zawód?
    Niech się legalnie zgłosi, że chce dostać azyl,chce podjąć pracę, płacić podatki.

    Nie jacyś nielegalni, liczący tylko na socjal, kryminaliści bez papierów tożsamości.
    Europa nie potrzebuje terrorystów, morderców,ani nożowników!!!

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x