Każdego roku dzięki dawcom spermy rodzi się ponad 1000 dzieci. Ale jak właściwie działa dawstwo nasienia? Potencjalni dawcy powinni spełniać określone kryteria. Muszą być w wieku od 18 do 50 lat, nie mogą mieć żadnych poważnych chorób i powinni prowadzić zdrowy tryb życia bez palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu. Ze względu na te wymagania, tylko mniej niż dziesięć procent kandydatów zostaje zaakceptowanych. Warto wiedzieć: Dopuszczalny wiek dawców różni się w niemieckich miastach.
Oto ile pieniędzy można otrzymać za oddanie nasienia w Niemczech
W Niemczech istnieje dwanaście banków spermy, które współpracują z lekarzami i klinikami leczenia niepłodności. To tam mężczyźni oddają swoją spermę, która jest natychmiast zamrażana.
Mężczyzna zarabia średnio 110 euro za darowiznę w całym kraju. Analiza pokazuje: Mężczyźni w miastach Nadrenii Północnej-Westfalii, Düsseldorfie i Hagen, otrzymują najwyższe wynagrodzenie. W tych miastach przekazywane jest średnio 150 euro za darowiznę. W Erlangen w Bawarii kwota ta wynosi 130 euro za dawstwo, podczas gdy Ludwigsburg w Badenii-Wirtembergii płaci 100 euro. Natomiast w Berlinie dawca nasienia otrzymuje średnio zaledwie 80 euro – tyle samo płaci się w Hamburgu i Monachium.
Nawiasem mówiąc, dawcy w Szwajcarii otrzymują najwięcej pieniędzy. W Zurychu wypłacana jest równowartość 2000 euro za dawstwo. W Helsinkach (Finlandia) jest to 447 euro, a w stolicy Austrii – Wiedniu 100 euro. Z reguły mężczyzna może oddać nasienie raz lub dwa razy w tygodniu.
Niektóre ośrodki dopuszczają do 14 pobrań miesięcznie. Większość banków spermy ma jednak górny limit całkowitej liczby pobrań od jednego mężczyzny. Na przykład w Berlinie możliwe jest maksymalnie 100 pobrań.
Czy dawcy spermy muszą płacić alimenty?
Nie. Dawca nasienia nie jest zobowiązany do płacenia alimentów i nie ma żadnych innych zobowiązań wobec dziecka. Jego darowizna jest odnotowywana w rejestrze. Dzieci mają możliwość dowiedzenia się, kto jest ich biologicznym ojcem od 16 roku życia. A ile płacą kobiety, które chcą mieć dzieci? Czyste wstrzyknięcie spermy – zwane inseminacją – kosztuje od 1500 do 2000 euro. Cena sztucznej inseminacji, podczas której wprowadzane są zapłodnione komórki jajowe, jest około dwa razy wyższa. Wiele firm ubezpieczeniowych pokrywa przynajmniej część kosztów.
źródło: bild.de