Niemiecki rząd zwiększa wysiłki na rzecz deportacji osób, które nie mają prawa pobytu. Somalia obiecała Niemcom, że przyjmie z powrotem migrantów bez prawa pobytu. Oba rządy zgodziły się na to, powiedział kanclerz Scholz po spotkaniu z prezydentem Somalii Hassanem Sheikh Mohamudem. „Możemy zatem założyć, że ci, którzy nie mogą zostać, zostaną teraz szybko i sprawnie repatriowani” – dodał kanclerz. „W szczególności musimy przyspieszyć procedury dla tych, którzy popełnili poważne przestępstwa w Niemczech”.
Scholz podkreślił, że leży to również w interesie bardzo dużej grupy Somalijczyków w Niemczech, którzy dobrze sobie radzą i są dobrze zintegrowani. Scholz mówił o około 65 000 obywatelach Somalii w Niemczech, z których tylko niewielka grupa musi opuścić kraj.
Somalijski rząd zwrócił się już do rządu niemieckiego i przekazał pozytywne informacje zwrotne, podkreślił prezydent Somalii. „Powitamy naszych ludzi z powrotem w domu”. Niektórzy z nich są już w trakcie repatriacji. „Mamy nadzieję, że proces ten przebiegnie sprawnie w najbliższej przyszłości”.
Umowy z Somalią są częścią wysiłków niemieckiego rządu mających na celu przyspieszenie deportacji osób, które nie mają pozwolenia na pobyt w Niemczech. Istnieją również formalne umowy o readmisji z wieloma krajami.
Wyraźny wzrost liczby deportacji z Niemiec
Tymczasem liczba deportacji z Niemiec wzrosła o ponad 20 procent w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Od stycznia do września w tym roku przeprowadzono 14 706 deportacji, jak ogłosiło Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w odpowiedzi na zapytanie. W tym samym okresie ubiegłego roku było to 12 042 deportacji.
Oznacza to, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy deportowano z kraju o ponad 2600 osób więcej niż w 2023 roku. Odpowiada to wzrostowi o 22 procent. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych głównymi krajami docelowymi deportacji były Gruzja, Macedonia Północna, Austria, Albania i Serbia.
źródło: n-tv.de