Dzięki nowej ustawie o obywatelstwie niemiecki rząd chciał przyspieszyć liczbę naturalizacji, na przykład dla wykwalifikowanych pracowników. Według raportu medialnego liczba wniosków o naturalizację znacznie wzrosła w ciągu dwóch lat. Jak donosi gazeta Welt am Sonntag, powołująca się na badanie 25 największych miast, nastąpił wzrost o około 50 procent. Według raportu, kilka miast odnotowało więcej wniosków, zwłaszcza od czasu wejścia w życie nowej ustawy o obywatelstwie w czerwcu.
50 procent więcej wniosków
Reforma ma na celu przyspieszenie naturalizacji i zasadniczo zezwala na podwójne obywatelstwo. Jednak naturalizacja osób, które nie są w stanie same się utrzymać lub które nie są zaangażowane w wolny demokratyczny porządek podstawowy w Niemczech, będzie trudniejsza. 20 gmin przytoczyło konkretne liczby. Według tych danych w 2022 r. o naturalizację ubiegało się łącznie 81 007 osób, w porównaniu do 122 882 w roku bieżącym. Władze mają problemy z nadążaniem z rozpatrywaniem wniosków. Tylko w 20 z tych miast na rozpatrzenie oczekuje ponad 217 000 wniosków.
Lata oczekiwania i groźba podjęcia kroków prawnych
Cudzoziemcy czasami czekają latami na niemiecki paszport – w zależności od gminy. Według władz Frankfurtu nad Menem, samo umówienie się na rozmowę kwalifikacyjną może zająć ponad osiem miesięcy. Po tym następuje 14 miesięcy w radzie regionalnej, zanim w ogóle rozpocznie się przetwarzanie. Sytuacja w Lipsku jest szczególnie trudna. „Obecnie czas oczekiwania na złożenie wniosku wynosi 50 miesięcy” – powiedział rzecznik. Urząd ds. naturalizacji musi odpowiedzieć wnioskodawcy w ciągu trzech miesięcy, zgodnie z drezdeńskim Urzędem Imigracyjnym w odniesieniu do Regulaminu Sądu Administracyjnego. Należy podać brakujące dokumenty lub fakty, które wymagają wyjaśnienia – lub wniosek musi zostać odrzucony, jeśli wymagania nie są spełnione.
Krytyka ze strony ekspertów
Ekspert ds. migracji Hans Vorländer, przewodniczący Rady Ekspertów ds. Integracji i Migracji, skrytykował w gazecie zachowanie niektórych miast. W wyniku reformy „istnieją obecnie niezwykle złożone regulacje prawne, które same w sobie doprowadzą do wydłużenia procedur.” Od czasu reformy należy na przykład podjąć rozszerzone zobowiązanie do wolnego demokratycznego porządku podstawowego. „Musi to zostać kompleksowo zbadane i ocenione przez władze. Niejasność warunków jest wysoce wątpliwa. Z pewnością zostaną wszczęte dalsze postępowania prawne przeciwko negatywnym decyzjom”.
źródło: tagesschau.de
Hahaha hahaha,kto chce neutralizacji w Niemczech!??? Szczerze? Jeszcze nie dawno ja chciałam złożyć wniosek, o neutralizację. Poszłam do Rathaus,pani mi dała plik papierów. Poszłam do domu, zabrałam się za wypełnienie… A tam jest ważne… Podać dane ex małżonka, gdzie mieszka otp.itd… Od 11 lat mieszkam i pracuję w Niemczech. Od 6 lat mam męża Niemca… Od ponad 20 lat nie mam kontaktu z ex małżonkiem… Nie wiem gdzie przebywa,czy w ogóle żyje!???? Prześwietlają nas jak jajka. Ja już podziękowałam,nie chcę. Poza tym, mój mąż SIĘ WSTYDZI, ŻE NIEMCEM JEST!!!! Nie wierzę, że aż tak wielu chętnych mają na neutralizację!!!! No,… Czytaj więcej »