Oto gdzie zadowolenie z życia w Niemczech jest największe

    Zadowolenie z życia w Niemczech spadło podczas pandemii. Według Federalnego Instytutu Badań nad Ludnością w 2022 r. nieco wzrosło. Istniały różnice regionalne – a tereny zielone również odegrały pewną rolę.

    Podczas pandemii było gorzej

    Nastroje w Niemczech poprawiły się – przynajmniej w porównaniu z rokiem pandemii 2021, wynika z najnowszego raportu na temat zadowolenia z życia „BiB.Monitor Wohlbefinden” Federalnego Instytutu Badań nad Ludnością (BiB).

    Podczas gdy ogólne zadowolenie z życia zostało ocenione na 6,7 w dziesięciostopniowej skali na początku 2021 r., wzrosło ono do 7,2 w następnym roku. Pod koniec 2022 r., kiedy to opublikowano najnowsze dane, spadło ono ponownie do 6,9 – „prawdopodobnie w kontekście obaw przed skutkami wojny na Ukrainie i rosnącej inflacji”, według Federalnego Instytutu. W poprzednich latach zadowolenie z życia było ogólnie wyższe i wynosiło około 7,4 punktu.

    Południe jest najbardziej zadowolone

    Raport pokazuje również różnice regionalne. Jak wynika z liczb, osoby w wieku od 18 do 49 lat były najszczęśliwsze na południu Niemiec – w porównaniu z północą, zachodem i wschodem. Na północy i wschodzie 33% osób było mało zadowolonych. Jest to najwyższy odsetek w porównaniu.

    „Wartości te odzwierciedlają różne warunki ekonomiczne w poszczególnych regionach, nawet jeśli różnice w średnim zadowoleniu z życia między głównymi regionami są niewielkie” – powiedziała dyrektor BiB, Katharina Spieß. Różnica między wschodem a zachodem była bardziej widoczna wśród osób starszych niż wśród osób młodszych lub w średnim wieku. Jednym z powodów może być to, że „regiony zbiegły się gospodarczo, a sytuacja we wschodnich Niemczech jest dziś lepsza niż w latach 90. i później” – przypuszcza Spieß.

    Zadowolenie jest powiązane z dochodami i stopą bezrobocia

    Jednak analiza pokazuje również, że różnice w zadowoleniu „nie mogą być modelowane przy użyciu szablonów wschód-zachód lub miasto-wieś”. „Na przykład na obszarach wiejskich we wschodnich Niemczech istnieją regiony o bardzo wysokim i bardzo niskim poziomie zadowolenia z życia”.

    Dane pokazały również, w jaki sposób niekorzystne warunki regionalne są powiązane z satysfakcją. Na przykład w regionach o niskich dochodach, wysokiej stopie bezrobocia i niskich wpływach z podatków, zadowolenie z życia było zwykle niższe. Dotyczyło to w szczególności wschodnich landów Niemiec i Kraju Saary.

    Tereny zielone i jakość powietrza

    Kolejny czynnik wpływający na nasze samopoczucie to tereny zielone. Osoby mieszkające w metropoliach z zielonym otoczeniem zgłaszały wyższy poziom zadowolenia. „Tereny zielone oferują przestrzeń do rekreacji, interakcji społecznych i uprawiania sportu” – powiedziała współautorka, Anna Daelen z BiB. Z drugiej strony, smog i wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza ma negatywny wpływ na wyniki analizy. Jeśli wartość zalecana przez WHO zostanie przekroczona, to od 10 μg/m³ odsetek osób o niskim poziomie zadowolenia jest wysoki i wynosi 33%.

    Według autorów wyniki jasno pokazują, że polityka regionalna musi zawsze uwzględniać skład populacji zamieszkującej dany region. „Środki mające na celu wzmocnienie regionów, takie jak promowanie edukacji i poprawa sytuacji gospodarczej, mogą przyczynić się do wzrostu subiektywnego dobrobytu” – powiedziała Spieß.

    Monitor BiB analizuje zadowolenie z życia i subiektywny dobrobyt ludzi w Niemczech raz w roku na podstawie danych z Rodzinnego Panelu Demograficznego (FReDA). Według FReDA, w całych Niemczech ankietowanych jest łącznie ponad 30 000 osób w wieku od 18 do 49 lat. Analizy są uzupełniane wynikami opartymi na danych od osób w wieku 50 lat i starszych.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Eustachy

    Who wyp…..ac

    Tomek

    Bardzo nielewacki ten instytut. Masowa migracja i przestępczość nie wzięte wcale pod uwagę, ale przez zanieczyszczenie powietrza to ludzie załamania nerwowego dostają. A Ukrainy i drenowania przez nią portfeli podatników ludzie mają dość. Poza tym xuj ona kogokolwiek obchodzi. Brakuje tylko wzmianki o weganizmie.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x