Niemcy: Zaplanuj dni urlopu – dzięki temu w 2025 roku zyskasz więcej dni wolnych!

    Nadchodzący rok ponownie oferuje wiele możliwości maksymalnego wykorzystania dni urlopowych. Jeśli na przykład 1 maja jest świętem państwowym i wypada w czwartek, warto zaplanować długi weekend z czterema dniami wolnymi i tylko jednym dniem urlopu.

    Planuj wcześnie

    Jeśli chcesz zapewnić sobie upragnione dni urlopu, powinieneś działać szybko i odpowiednio wcześnie skonsultować się ze swoim zespołem i przełożonymi. W niektórych przypadkach pracodawca może bowiem odrzucić wniosek urlopowy.

    Zasadniczo w przypadku dni urlopu pomostowego obowiązują te same zasady, co w przypadku innych dni urlopu. Pracodawca musi uwzględnić wniosek urlopowy, ale w rzadkich przypadkach może go odrzucić. Jest to jednak „możliwe tylko wtedy, gdy kolidują z tym pilne względy operacyjne lub wnioski urlopowe kolegów, którzy bardziej zasługują na ochronę socjalną”, wyjaśnia Kathrin Schulze Zumkley, prawnik specjalizująca się w prawie pracy.

    Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu

    Pilnymi powodami operacyjnymi mogą być poważne braki kadrowe, na przykład z powodu wysokiego wskaźnika zachorowań lub wyjątkowego obciążenia pracą, jak ma to miejsce w niektórych branżach podczas świąt państwowych lub sezonowych okresów szczytowych. Według Schulze Zumkley, powody osobiste współpracowników, takie jak dzieci w wieku szkolnym lub zobowiązania rodzinne, również mogą mieć pierwszeństwo.

    Nieco trudniejszą kwestią dotyczącą dni pomostowych jest to, czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na tej podstawie, że urlop musi być wykorzystany kolejno. Zgodnie z federalną ustawą o urlopach, każdy pracownik musi wykorzystać co najmniej dwanaście kolejnych dni urlopu raz w roku, aby zrealizować cel urlopu.

    Pracodawca może zatem zażądać, aby urlop był wykorzystywany sukcesywnie, według Schulze Zumkley. Jeśli jednak pracownik wykorzystał już dwanaście dni urlopu z rzędu w danym roku, argument ten nie może już mieć zastosowania. Pojedyncze dni urlopu, takie jak dni pomostowe, są wówczas możliwe, o ile nie ma pilnych powodów operacyjnych.

    Zatem już teraz warto zaznaczyć następujące dni w swoich świątecznych kalendarzach:

    Święto Trzech Króli wypada w poniedziałek:

    W Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt pracownicy mogą spodziewać się dłuższego weekendu, ponieważ Święto Trzech Króli (6 stycznia) przypada w poniedziałek w 2025 roku.

    Wielkanoc: do 17 dni wolnego z ośmioma dniami urlopu:

    Wielkanoc w 2025 roku przypada na późny kwiecień, od 18 (Wielki Piątek) do 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Dzięki sprytnemu planowaniu urlopu można uzyskać wiele kolejnych dni wolnych od pracy z zaledwie kilkoma dniami urlopu:

    • 14-17 kwietnia: 4 dni urlopu = 10 dni wolnego
    • 22 do 25 kwietnia: 4 dni urlopu = 10 dni wolnego
    • 22 do 30 kwietnia + 2 maja: 8 dni urlopu = 17 dni wolnego

    1 maja: Święto Pracy przypada w czwartek

    Ponieważ Święto Pracy 1 maja 2025 r. przypada w czwartek, warto zaplanować 2 maja jako dzień pomostowy. W ten sposób cztery kolejne dni wolne można idealnie wykorzystać na krótki urlop.

    Święto Wniebowstąpienia:

    W 2025 roku Wniebowstąpienie Pańskie przypada 29 maja, jak zawsze w czwartek. Jeśli wykorzystasz 30 maja jako dzień pomostowy, możesz cieszyć się długim weekendem z łącznie czterema dniami wolnymi.

    Do dwunastu dni wolnych w Dzień Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego

    Po Święcie Wniebowstąpienia przypadają Zielone Świątki, które w 2025 roku wypadają w niedzielę 8 czerwca i poniedziałek 9 czerwca. Jeśli zaplanujesz to mądrze i wcześnie, możesz zapewnić sobie nawet 12-dniową przerwę:

    • 10 do 13 czerwca: 4 dni urlopu = 9 dni wolnego
    • 30 maja + 02 do 06 czerwca: 6 dni urlopu = 12 dni wolnego

    Boże Ciało wypada w czwartek

    Boże Ciało będzie obchodzone w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarland 19 czerwca 2025 roku. Jak zawsze święto przypada w czwartek – kolejna okazja na długi weekend.

    Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Dzień Jedności Niemiec i Dzień Reformacji przedłużą weekendy w 2025 roku

    W 2025 r. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia, Dzień Jedności Niemiec 3 października i Dzień Reformacji 31 października oferują możliwość przedłużenia weekendu. Wszystkie te święta państwowe przypadają w piątek, co pozwala na trzy kolejne dni wolne od pracy.

    Jednakże: Dzień Wniebowzięcia jest świętem państwowym tylko w Bawarii i Saarland, a Dzień Reformacji jest świętem państwowym tylko w Brandenburgii, Bremie, Hamburgu, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Szlezwiku-Holsztyn i Turyngii.

    Boże Narodzenie i Nowy Rok dają nam więcej wolnego

    Wigilia Bożego Narodzenia i Sylwester nie są uważane za dni ustawowo wolne od pracy, dlatego pracownicy w wielu firmach muszą zaplanować na nie pół lub cały dzień urlopu, jeśli nadal chcą mieć te dni wolne. W 2025 roku oba dni wypadają w środę. 25 i 26 grudnia wypadają zatem w czwartek i piątek, więc i tak są dogodne na długi weekend.

    1 stycznia 2026 r. wypada w czwartek. Możliwe są zatem następujące kombinacje długich świąt w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku:

    • 2 stycznia (piątek): jeden dzień wolny = 4 dni wolnego
    • 29 i 31 grudnia: 3 dni wolnego = 8 dni wolnego
    • 22-24 grudnia + powyższe dni: 6 dni wolnego = 11 dni wolnego

    źródło: t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x