Epidemia błonicy w berlińskiej szkole

    Uważa się, że błonica to choroba z zamierzchłych czasów. W rzeczywistości ta podlegająca obowiązkowi zgłoszenia infekcja nie została wyeliminowana, ale jest pod kontrolą dzięki wysokiemu wskaźnikowi szczepień.

    Obecnie w Berlinie i Brandenburgii panuje epidemia błonicy!

    Dziesięcioletni chłopiec z dzielnicy Havelland został przyjęty do Ernst-von-Bergmann-Klinikum 26 września z ostrym zapaleniem migdałków. Tamtejsi lekarze zdiagnozowali wysoce zaraźliwą, zagrażającą życiu chorobę. Ponieważ stan dziecka pogarszał się, został przewieziony do szpitala Charité w Berlinie. Jest leczony antytoksyną.

    Błonica jest wywoływana przez toksynę tak zwanych corynebakterii, które występują na całym świecie. Najbardziej rozpowszechniona jest błonica gardła, której patogen powoduje ciężkie zapalenie gardła i krtani. W przeszłości zapalenie zwykle prowadziło do uduszenia. Nawet dziś połowa infekcji bez leczenia, kończy się śmiercią, a nawet po leczeniu około jedna na dziesięć osób nie przeżywa.

    Według BILD, 10-latek uczęszcza do szkoły waldorfskiej Havelhöhe w Berlinie-Spandau i nie został zaszczepiony. Według osoby wtajemniczonej, rodzice podobno „nie potraktowali zaleceń dotyczących szczepień bardzo poważnie”. Departament Zdrowia Havelland natychmiast wszczął „dochodzenie i środki mające na celu ochronę bliskich kontaktów w środowisku prywatnym i szkolnym”, ponieważ patogeny są przenoszone drogą kropelkową.

    Druga zarażona osoba została zaszczepiona

    Władze przeprowadziły wymazy z jamy nosowo-gardłowej, a osobom kontaktowym podano antybiotyki jako środek zapobiegawczy. „Podczas dochodzenia zidentyfikowano kolejną zarażoną osobę. W tym przypadku jest to osoba, która została zaszczepiona przeciwko błonicy” – powiedział rzecznik okręgu Havelland. Przebieg choroby był łagodny.

    Szczepienie zapewnia niezawodną ochronę przed objawami błonicy, ale nie chroni przed zakażeniem patogenem. Z tego powodu ludzie mogą być nosicielami i przekaźnikami patogenu pomimo szczepienia i posiadania odporności.

    W tym roku Instytut Roberta Kocha zarejestrował po dwa przypadki błonicy w Berlinie i Brandenburgii. W 2023 r. jeden przypadek w Berlinie i jedenaście przypadków w Brandenburgii, natomiast w 2022 r. jeden przypadek w Berlinie i cztery przypadki w Brandenburgii.

    Według RKI, ogólnoeuropejski wzrost liczby przypadków jest spowodowany międzynarodową epidemią wśród uchodźców, którzy przybyli do Niemiec i innych krajów europejskich, głównie szlakiem bałkańskim.

    Nie wiadomo, gdzie osoby dotknięte chorobą w Berlinie i Brandenburgii zostały zarażone. W Niemczech około 97 procent dzieci, ale tylko 50 procent dorosłych ma ochronę przed błonicą.

    NRD wprowadziła obowiązkowe szczepienia niemowląt i dzieci przeciwko błonicy w 1961 roku. W RFN szczepienia wprowadzono w 1960 roku. Stały Komitet ds. Szczepień (Stiko) zaleca podstawowe szczepienie przeciwko błonicy szczepionką skojarzoną, która chroni również przed tężcem, krztuścem, polio, Haemophilus influenzae typu b i wirusowym zapaleniem wątroby typu B (pierwsze szczepienie w wieku 2 miesięcy). W przypadku dorosłych Stiko zaleca szczepienie przypominające co dziesięć lat.

    „Duszący anioł” w latach osiemdziesiątych XIX wieku

    Emil von Behring został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny w 1901 roku i wyniesiony do stanu szlacheckiego. Było to zasłużone uznanie dla „wybawcy dzieci”.

    Dzięki swoim badaniom Behringowi udało się opracować lek przeciwko błonicy, a później także przeciwko tężcowi. Błonica była uważana za „duszącego anioła dzieci”.

    W latach osiemdziesiątych XIX wieku w samych Prusach z powodu tej wysoce zaraźliwej choroby zakaźnej umierało rocznie 25 000 niemowląt i dzieci w wieku do trzech lat. Główną przyczyną zgonów wśród niemowląt była błonica.

    Jako lekarz Emil Behring opracował w 1890 r. surowicę leczącą błonicę, a trzy lata później szczepionkę. Efekt ochronny wynosił 97 procent. Dzięki „złotu Behringa” liczba zgonów drastycznie spadła, a błonica przestała budzić grozę.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x