Powodzie w Brandenburgii: Najwyższy poziom alarmowy osiągnięty na Odrze

    Szczytowa fala powodziowa na Odrze szybko zbliża się do Brandenburgii. Najwyższy poziom alarmowy został osiągnięty na wodowskazie Ratzdorf we wtorek wieczorem.

    Poziom wody w Ratzdorf osiąga wartość progową dla poziomu alarmowego 4

    We wtorek wieczorem poziom wody w Ratzdorf osiągnął 5,90 metra, co odpowiada progowi 4. poziomu alarmowego i już wcześniej spodziewano się, że osiągnie on ten pułap. Według Państwowego Urzędu Ochrony Środowiska, normalny poziom wody na wodowskazie wynosi około 2,60 metra. O godzinie 22:30 uzyskał on 5,96 metra.

    Okręg Odra-Szprewa już wcześniej ogłosił najwyższy poziom alarmowy

    Powiat Odra-Sprewa już we wtorek rano ogłosił najwyższy poziom alarmowy w związku z ciągłym wzrostem poziomu wody w Odrze w Brandenburgii. Dotyczy to odcinka wału przeciwpowodziowego na wschodnich obszarach przy granicy z Polską, w tym miasta Eisenhüttenstadt nad brzegiem Odry. Starosta Frank Steffen (SPD) powiedział: „Ważne jest dla nas, aby zawsze wyprzedzać sytuację. Dlatego w związku z prognozami ogłaszamy teraz poziom alarmowy 4. „Poziom alarmowy 4 nie oznacza sytuacji katastrofalnej, ale służby ratunkowe są w stanie podwyższonej gotowości. Duże ilości drewna dryfującego już spływają w dół Odry. Dyżurni wałów sprawdzają zapory ochronne. Według oficjalnego portalu Państwowego Urzędu ds. Środowiska (LfU), odcinek między Ratzdorf i Eisenhüttenstadt znajduje się obecnie na najwyższym poziomie alarmowym 4. W Eisenhüttenstadt poziom wody był nadal nieco poniżej granicy czwartego poziomu alarmowego (6,30 metra) na poziomie 6,27 metra około godziny 22:30.

    Służby ratunkowe w stanie podwyższonej gotowości

    Powyżej, w kierunku Frankfurtu nad Odrą, nadal obowiązuje poziom alarmowy 3, choć oznacza to również, że poszczególne posesje, ulice lub piwnice mogą zostać zalane. Operatorzy wałów przeciwpowodziowych są wówczas w ciągłej służbie, aby sprawdzać kilometrowe konstrukcje ochronne i zgłaszać wszelkie uszkodzenia.

    Dotknięty jest obszar Odry w pobliżu Eisenhüttenstadt i Ratzdorf

    Przy najwyższym poziomie 4, zalane mogą zostać duże obszary – nawet na terenach zabudowanych. Może wystąpić zagrożenie życia. W Fürstenberg (Oder), dzielnicy Eisenhüttenstadt, niektóre ulice i ogrody poniżej historycznego centrum miasta zostały już zalane, powiedziała rzeczniczka miasta we wtorek po południu. Woda stoi już na dwóch ulicach w pobliżu brzegu rzeki. Ściany z worków z piaskiem są obecnie wzmacniane. Nie ma tam prawdziwego wału ochronnego.

    Według rzeczniczki administracji okręgu Odra-Sprewa, władze spodziewają się najwyższego poziomu wody w środę. Prognozy przewidują ponad 6 metrów. Oczekuje się, że masy wody utrzymają się przez kilka dni. Władze nie spodziewają się, że poziom wody spadnie poniżej poziomu alarmowego 4 do piątku. Ratzdorf znajduje się u zbiegu Odry i Nysy, około 40 kilometrów na południe od Frankfurtu nad Odrą. Oczekiwano, że odcinek miernika we Frankfurcie nad Odrą osiągnie poziom alarmowy 3 do wtorkowego popołudnia. Około godziny 22:30 we wtorek wieczorem poziom wody wynosił 5,38 m.

    W poniedziałek w Ratzdorf wzniesiono już mur ochronny o długości 152 metrów. Powiaty Oder-Spree i Märkisch-Oderland utworzyły już zespoły ds. zwalczania skutków katastrof. W kilku miejscach rozmieszczono już wały przeciwpowodziowe.

    Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW) również podejmuje środki ostrożności

    Od poniedziałku 60 pracowników THW z regionu Frankfurtu nad Odrą i Berlina napełnia tysiące worków z piaskiem w Eisenhüttenstadt. THW przygotowało w weekend centrum napełniania worków piaskiem dla obszaru Odra-Sprewa, wykorzystując ciężki sprzęt, taki jak ładowarki kołowe.

    W 1997 r. wiosce Ratzdorf groziło zatopienie przez powódź na Odrze. Wieś nie była wówczas chroniona wałem przeciwpowodziowym. Od tego czasu mały domek pomiarowy na cokole na brzegu Odry w Ratzdorf, który nagle znalazł się w środku wód powodziowych, stał się sławny w całych Niemczech. W lipcu 1997 roku zmierzono poziom wody wynoszący prawie 6,90 metra. Od tego czasu zainwestowano kilka milionów euro w ochronę przeciwpowodziową na Odrze.

    Wchodzenie na wały przeciwpowodziowe we Frankfurcie nad Odrą jest karane

    Tymczasem miasto zakazało ludziom wchodzenia na wały przeciwpowodziowe w celu ich ochrony. W ciągu ostatnich kilku dni setki gapiów przybyło na brzegi Odry, aby obserwować powoli podnoszący się poziom wody, wyjaśniły władze miasta. Teraz na wały mogą wchodzić lub poruszać się po nich tylko służby ratownicze w ramach ochrony przeciwpowodziowej. Według rzecznika miasta, każdy, kto naruszy zakaz, musi spodziewać się grzywny w wysokości 50 euro lub więcej.

    Według centrum sytuacyjnego Państwowego Urzędu Ochrony Środowiska, „turyści” są powodem do niepokoju. Stwierdzono, że części ścianki szczelnej we Frankfurcie zostały skradzione. W związku z tym policja została poproszona o wzmożenie kontroli.

    źródło: rbb24.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x