W co najmniej dwóch okręgach wyborczych w Dreźnie odkryto zmanipulowane karty do głosowania podczas wyborów krajowych. Zostało to ogłoszone przez policję w Dreźnie. Nieznane osoby zakleiły krzyżyki postawione przez wyborców pocztowych i zamiast tego zaznaczyły skrajnie prawicową partię „Wolna Saksonia”. Manipulacja dotyczyła około 100 kart do głosowania.
Okręgi wyborcze w Dreźnie-Langebrück dotknięte manipulacją
Państwowe służby bezpieczeństwa przejęły śledztwo w sprawie podejrzenia oszustwa wyborczego. Zarekwirowano dwie zmanipulowane karty do głosowania. Stolica kraju związkowego Drezno poinformowała policję o nieprawidłowościach w poniedziałek. Rzecznik policji Thomas Geithner powiedział MDR SACHSEN, że w szczególności dotyczy to wyborców pocztowych z Langebrück. Nadal nie jest jasne, czy odpowiedzialny jest tylko jeden sprawca. Dochodzenie jest wciąż w toku. Rzecznik miasta Alexander Buchmann powiedział, że nie wiadomo jeszcze, na czyją niekorzyść zmanipulowano 100 kart do głosowania. Miejski audyt wyborczy potrwa do czwartku.
Gdzie tak naprawdę trafiają karty do głosowania po wyborach?
Po wyborach karty do głosowania nie są po prostu wyrzucane. Są one porządkowane, pakowane i bezpiecznie przechowywane. Są na to określone terminy, które są dokładnie uregulowane w państwowych przepisach wyborczych.
Rejestry wyborców, listy kart do głosowania i formularze z podpisami popierającymi kandydatury muszą zostać zniszczone po upływie sześciu miesięcy od wyborów. Nie dotyczy to sytuacji, gdy Krajowy Przewodniczący Komisji Wyborczej zarządzi inaczej w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie rewizji wyborów lub jeśli mogą one mieć znaczenie dla organów ścigania w dochodzeniu w sprawie przestępstwa wyborczego.
Wszystkie pozostałe dokumenty wyborcze muszą zostać zniszczone 60 dni przed wyborami do nowego parlamentu Saksonii, tj. w ciągu pięciu lat. Mogą one również zostać usunięte wcześniej lub przechowywane dłużej na polecenie krajowego organu wyborczego, jeśli prowadzone jest dochodzenie w sprawie przestępstwa wyborczego. Źródło: § 77 i § 78 Państwowej Ordynacji Wyborczej z dnia 20 kwietnia 2023 r., REVOSax Landesrecht Sachsen – Landeswahlordnung – LWO.
Mikropartia „Wolna Saksonia”, podobnie jak AfD, jest klasyfikowana przez Urząd Ochrony Konstytucji jako prawicowy ruch ekstremistyczny. Uzyskała ona 2,2% w wyborach krajowych i nie jest reprezentowana w parlamencie krajowym.
źródło: tagesschau.de