Spośród 19 milionów emerytów w Niemczech prawie jedna piąta była w ubiegłym roku zagrożona ubóstwem. Tj. miała mniej niż 60 procent mediany dochodów. Podczas gdy tylko 14,4 procent osób w całej populacji było zagrożonych ubóstwem, wskaźnik ryzyka wśród emerytów wynosił 18,4 procent. Ubóstwo osób starszych znacznie wzrasta.
Wśród wszystkich osób powyżej 65 roku życia – w tym tych, które nadal pracują – wskaźnik ryzyka był podobnie wysoki, wynosił 18,3%. W przypadku kobiet był on jeszcze wyższy i wynosił 20,2%. Tak wynika z odpowiedzi niemieckiego rządu na pytanie zadane przez Partię Lewicy w Bundestagu, jak donosi Ippen-Media.
Kobiety są szczególnie zagrożone w Bawarii
Według danych, problem ubóstwa w starszym wieku jest w Bawarii jeszcze poważniejszy niż średnia krajowa. 21,4% wszystkich osób w wieku 65 lat i starszych jest zagrożonych ubóstwem w Wolnym Kraju Związkowym. Również w tym przypadku zauważalne jest, że starsze kobiety są dotknięte problemem znacznie częściej niż mężczyźni. Pomimo pewnych pozytywnych zmian, 24,5 procent z nich jest zagrożonych ubóstwem, w porównaniu do zaledwie 17,6 procent mężczyzn.
VdK: Praca dla emerytów jest niezbędna dla wielu Bawarczyków
Bawaria ma zatem najwyższy wskaźnik ubóstwa osób starszych w Niemczech, obok Hamburga i Berlina, co skrytykowało niedawno stowarzyszenie społeczne VdK Bavaria. Według ankiety zleconej przez VdK, 49 procent wszystkich osób w wieku powyżej 50 lat w Bawarii musi podjąć się pracy mimo emerytury ze względu na ich sytuację finansową. Według sondażu 30 procent z nich obawia się, że będą musieli to zrobić, aby uniknąć ubóstwa na starość. Przewodnicząca VdK Verena Bentele zinterpretowała to jako alarmujący znak niewystarczającego zabezpieczenia emerytalnego dla dużej części populacji Bawarii. „Praca emeryta jest dla wielu absolutną koniecznością, a nie tylko miłą odmianą” – powiedziała Bentele. Co więcej, nie można przyjmować za pewnik, że każdy będzie mógł pracować po przejściu na emeryturę.
Długie życie zawodowe nie zawsze chroni przed ubóstwem
W całych Niemczech osoby starsze, które nie są już w stanie pracować, są szczególnie zagrożone ubóstwem – często nawet jeśli przez dziesięciolecia płacili na fundusz emerytalny. Spośród osób ubezpieczonych w funduszu emerytalnym przez co najmniej 40 lat, ponad 33% otrzymało w 2023 r. emeryturę w wysokości poniżej 1250 euro. Wśród osób z 45-letnim okresem ubezpieczenia liczba ta wyniosła nieco poniżej 25 procent.
Partia Lewicy wzywa do „minimalnej emerytury opartej na solidarności”
Poseł Partii Lewicy Matthias W. Birkwald zwrócił uwagę gazety Ippen, że tylko w ubiegłym roku 1,6 miliona kobiet musiało żyć za emeryturę w wysokości 954 euro. Wątpił, by wiele z osób zagrożonych ubóstwem było w stanie zrekompensować te luki w ramach zakładowych lub pracowniczych programów emerytalnych, a nawet w ramach prywatnych świadczeń, ponieważ otrzymują oni jedynie niskie wynagrodzenia.
Birkwald powtórzył zatem jeden z postulatów swojej partii: nikt nie powinien żyć za mniej niż 1250 euro netto na starość. Dlatego też konieczna jest „minimalna emerytura w wysokości 1250 euro oparta na dochodach i majątku”.
źródło: br.de
BREDNIE – 75 % a zwłaszcza kobiet maja renty poniżej zasiłku – Dla tych osób powinna być liczona Renta – OSOBA SAMOTNA – Przeciętny zasiłek, czyli na mieszkanie z ogrzewaniem np. 550 Euro i 562 Euro na życie = 1172 Euro + wypracowana Renta np. 700 Euro = 1872 Euro A NIE, że kobieta za 30 – 35 lat pracy ma rentę 800 – 900 Euro i mniej – Renta mniejsza od takiego co dostaje a w życiu nie przepracował ani JEDNEGO dnia
Skoro dla rządzących kryminaliści, gwałci***le,darmozjady siedzący na socjalu ( nie tylko beżowych mam na myśli,bo leniwe/ leniwi Niemki/ Niemcy na socjalu po 20 lat żyją) są ważniejsi od ludzi, którzy ciężko pracowali.
To nic dziwnego, że emeryci biedni są.
Ważne że najeźdźcom dobrze się powodzi