W Saksonii-Anhalt, przy okazji budowy linii energetycznej, naukowcy natknęli się na ogromne miejsce pochówku. Kopiec miał około 12 metrów szerokości i 20 metrów długości. Najwyraźniej należał do rozległego miejsca pochówku starożytnej cywilizacji.
Pozostałości kopca grobowego sprzed 6.000 lat
Linia prądu stałego o długości 540 km, tzw. „SuedOstLink”, jest budowana z Saksonii-Anhalt do Bawarii. Przed budową odcinka, prowadzącego przez Saksonię-Anhalt, archeolodzy zbadali trasę – i dokonali spektakularnego odkrycia. W pobliżu Aderstedt odkryli pozostałości kopca grobowego sprzed około 6.000 lat.
„Trapezoidalna struktura była pierwotnie wykonana z drewna i musiała mieć około 12 metrów szerokości i 20 metrów długości” – powiedziała Susanne Friederich, szefowa Departamentu Ochrony Zabytków Archeologicznych w Krajowym Urzędzie Ochrony Zabytków i Archeologii Saksonii-Anhalt. „Na jej szczycie usypano dużo ziemi, tworząc kopiec grobowy. Wraz z innym podobnym zabytkiem oddalonym o około sto metrów, który został zbudowany w ten sam sposób, możemy teraz po raz pierwszy zrekonstruować wysokość kopca grobowego”.
Ten rodzaj pochówku był używany do trzeciego tysiąclecia pne, czyli do czasów tak zwanej kultury ceramiki sznurowej. Zmarłych chowano u podnóża kopca grobowego. „Pięć koncentrycznie rozmieszczonych grobów z kultury ceramiki sznurowej wskazuje na położenie liczącego 6.000 lat kopca, w który zostały wkopane 1.500 lat później” – wyjaśnia archeolog. „Im dalej mogiły te znajdowały się od centrum kopca grobowego, tym głębiej musiały być umiejscowione w ziemi. W przeciwnym razie lisy lub inne zwierzęta mogłyby ponownie wyciągnąć zmarłych z ziemi”.
Podobne znalezisko w okolicy Magdeburga
Cała struktura mogił należy do kultury Baalberg, której nazwa pochodzi od pierwszego znaleziska w Baalberg, niedaleko Bernburga. Podczas trwania kultury Baalberg 6.000 lat temu, krajobraz został po raz pierwszy celowo ukształtowany. Kopce grobowe były widoczne z daleka i zachowały się przez bardzo długi czas.
Przez tysiące lat takie święte miejsca przyciągały ludzi. Często powstawały kolejne miejsca pochówku. Podobną strukturę mogił przodków odkryto kilka miesięcy temu w pobliżu Magdeburga. Zachowała się tam nawet ścieżka procesyjna między dwoma kurhanami.
Źródło: www.spiegel.de