Bawaria i Badenia-Wirtembergia: masowa plaga komarów

    Na krótko przed rozpoczęciem głównego sezonu wakacyjnego kierownik kempingu Ralf Ackermann martwi się, że goście odwołają lub skrócą swoje wakacje. Rodziny już teraz wcześniej opuszczają kempingi.

    „Zamknięte z powodu powodzi” – napisano na czerwono-białej barierze nad Jeziorem Bodeńskim. Żwirowa ścieżka na brzegu największego śródlądowego zbiornika wodnego w Niemczech jest zagrożona zalaniem, a sąsiednia łąka została już pochłonięta przez wodę. Idealne warunki lęgowe dla komara, wyjaśnia ekspert Rainer Bretthauer: „Zmierzch, wysoka wilgotność i temperatury między 18 a 25 stopni – to jest to, co lubią najbardziej.” Komar woli składać jaja w trzcinowiskach i na łąkach, wyjaśnia biolog. Gdy tylko zostaną one zalane, larwy wykluwają się.

    Sezon ogródków piwnych zagrożony?

    W tym roku właściciel Daniel König w Karlsruhe zauważył również niezwykle wysoką liczbę muszek. Jego ogródek piwny jest tego lata często pusty. König rozdaje nawet swoim gościom darmowy spray przeciw komarom – z ograniczonym sukcesem: obroty spadły już o 30 procent. „Żyjemy z sezonu ogródków piwnych”, mówi. Jednak duża liczba komarów w tym regionie, oznacza, że przyjeżdża mniej gości. „Robimy, co możemy. Rozdajemy gościom spray, produkujemy własne świece cytronelowe, które odstraszają komary. Ale sprzedaż spada, co jest niepokojące i trochę przerażające”. Dlatego też imprezy znów odbywają się w pubie, nawet gdy świeci słońce.

    Miliony euro na ochronę przed komarami

    Nawet stosowanie biologicznych środków kontroli nie jest w stanie zapobiec obecnej pladze komarów. Każdego roku Kommunale Aktionsgemeinschaft zur Bekämpfung der Schnakenplage am Oberrhein (KABS) inwestuje pięć milionów euro w ochronę przed komarami, wykorzystując nawet helikoptery do stosowania środka BTI, ale w tym roku nie nadążają, mówi dyrektor naukowy KABS, Dirk Reichle. Mówi o ekstremalnej sytuacji: „Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy i udało nam się znacznie zmniejszyć gęstość populacji. Ale w tym roku, ze względu na sytuację, komar będzie bardziej zauważalny niż w poprzednich latach

    Zmiany klimatu sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób

    Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wskazuje, że zmiany klimatu sprzyjają warunkom do rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków komarów. Ryzyko wybuchu epidemii wirusa Zachodniego Nilu w Europie wzrosło już o 256 procent w porównaniu z latami pięćdziesiątymi XX wieku, piszą naukowcy w aktualnym „Lancet Report on health and climate change”, a liczba zakażeń dengą również rośnie. W 2022 r. we Francji odnotowano 65 przypadków. Ogólnie rzecz biorąc, południowa Europa jest szczególnie dotknięta wzrostem liczby chorób związanych z upałami.

    źródło: tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Gdyby każdy bezrobotny „uchodźca” zabił jednego komara dziennie, po tygodniu problem by się skończył. Plagę plagą należy zwalczać.

    Marta

    Hahaha hahaha hahaha 🤣🤣 dobre.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x