Ubezpieczenie stomatologiczne w Niemczech – najważniejsze informacje!

    Wizyta u stomatologa może budzić niepokój i to bynajmniej nie z lęku przez samym specjalistą, a w obawie przed kosztami, jakie trzeba będzie ponieść w przypadku konieczności takiej wizyty. Za wypełnienie niewielkiego ubytku trzeba zapłacić nawet około 300 euro. Sztuczne uzębienie może wiązać się z kosztem 4000 euro. Wielu obywateli Niemiec na leczenie wyjeżdża do innych miejsc w Europie, aby zaoszczędzić, jednak w przypadku nagłego, silnego bólu – raczej mało kto będzie miał w głowie podróże.  Ubezpieczenie dodatkowe stomatologiczne jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które można zakupić jako dodatek do standardowego ubezpieczenia zdrowotnego. W Niemczech istnieje wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących różne plany ubezpieczenia dodatkowego stomatologicznego. Plany te różnią się zakresem ochrony i warunkami polisy.

    Czy ubezpieczenie zdrowotne pokrywa stomatologa w Niemczech?

    Im mniejsze kasy chorych, tym mniejszy zakres usług oferują. W związku z tym, może się okazać, że przy znacznej ilości zabiegów stomatologicznych, trzeba będzie dopłacać. Stąd rozsądne jest przemyślenie wykupienia ubezpieczenia stomatologicznego. Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech reguluje zazwyczaj wizyty kontrolne, borowanie zębów i plombowanie w zakresie standardowych wypełnień.

    Czy warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne?

    W przypadku gdy jesteśmy posiadaczami zębów podatnych na uszkodzenia i próchnicę, takie ubezpieczenie może być naprawdę zbawienne i w istocie, uratować nie tylko jamę ustną, ale kieszeń – przed zbyt wysokimi wydatkami. Dodatkowe ubezpieczenie jest w stanie pokryć różnicę, jaką trzeba byłoby dopłacić z własnej kieszeni, w sytuacji częściowej refundacji przez kasę chorych. Co ważne, dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczna ma kilka taryf. Tylko w przypadku zakupy taryfy 100 proc. nie ponosi się żadnych kosztów profilaktyki i leczenia stomatologicznego. Dobrze również pamiętać, aby sprawdzić zakres oferowanych świadczeń, a także obowiązujące limity np. co do liczby zabiegów w ciągu roku. W przeciwnym razie można się porządnie rozczarować.

    Czy dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne w Niemczech ma sens?

    Jak najbardziej! W przypadku, gdy odwiedza się gabinet dentystyczny stosunkowo często, jak wcześniej już wspomniano – przyniesie to nawet oszczędności. Dobrze pamiętać, że wysokość dopłaty przez państwowe kasy chorych w Niemczech uzależniona jest od problemu stomatologicznego, a nie od sposobu leczenia. Kasy chorych w Niemczech ponoszą tylko te koszty, które są typowe w danej sytuacji. Za specjalne usługi typu wkłady kompozytowe zamiast standardowej plomby, czyli wypełnienia amalgamatowego, trzeba zapłacić samodzielnie.

    Różnica między ogólnym ubezpieczeniem zdrowotnym, a dodatkowym ubezpieczeniem stomatologicznym

    Ogólne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech obejmuje podstawowe ubezpieczenie stomatologiczne, takie jak coroczne badania, „przegląd” i czyszczenie, a także niektóre niezbędne zabiegi.

    Dodatkowe ubezpieczenie dentystyczne w Niemczech obejmuje szerszą ochronę, w której skład wchodzą zabiegi kosmetyczne i zaawansowane procedury, takie jak implanty dentystyczne, korony i aparat ortodontyczny, a także wyższą ochronę wydatków dentystycznych.

    Dodatkowe ubezpieczenie dentystyczne to wyższy poziom świadczeń, który pozwala na zaoszczędzenie całkiem przyzwoitej ilości pieniędzy w skali dłuższego okresu. Do tego osoby, które wykupią taki pakiet, mogą mieć spokojną głowę, że nawet jeśli zdarzy się nagły ból zęba, lub jego uszkodzenie, to mogą liczyć na sprawne „naprawienie szkody”.

    Co zawiera ubezpieczenie stomatologiczne w Niemczec?

    Dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne w Niemczech może zawierać następujące świadczenia:

    • Ubezpieczenie na czyszczenie zapobiegawcze (Zahnreinigung) – ten rodzaj pokrywa regularną higienizację zębów, fluoryzację, ściągnięcie kamienia.
    • Ubezpieczenie ortodontyczne (Kieferorthopädie) – ten rodzaj ubezpieczenia pokrywa koszty założenia aparatu ortodontycznego.
    • Ubezpieczenie pokrywające uzupełnienia (Zahnersatz) – pokrywa koszty takich uzupełnień dentystycznych jak mosty, protezy i implanty.
    • Ubezpieczenie lecznicze (Zahnbehandlung) – w zakres tego świadczenia wchodzą: wypełnienia, korony, kanały korzeniowe.

    Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia stomatologicznego w Niemczech

    Na koszt dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego w Niemczech mają wpływ:

    • Stan zdrowia zębów (im więcej jest do zrobienia, tym wyższe składki).
    • Poziom ochrony.
    • Ubezpieczyciel – dobrze przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać kilka ofert.

    Ubezpieczenie stomatologiczne w Niemczech – które wybrać?

    Aby wyświetlić najkorzystniejsze oferty ubezpieczeń stomatologicznych w Niemczech, należy w poniższym formularzu wybrać w pierwszej kolejności wiek („Ihr Alter”). Następnie należy zdecydować, czy jest się zainteresowanym usługami dentystycznymi mającymi na celu zachowanie zębów (np. czyszczenie zębów, plomby) – „Zahnerhalt” oraz protezami – „Zahnersatz”. Na koniec można zdecydować, czy chce się otrzymać najpierw poradę maklera. Jeśli tak, trzeba odhaczyć zdanie „Ich verzichte auf eine Beratung…” i odesłać formularz kontaktowy, który się pojawi. Jeśli od razu chce się wykupić wybrane ubezpieczenie, to należy zostawić haczyk przy tym zdaniu, aby wyświetlić pasujące oferty.

    Dobrze wiedzieć: ubezpieczenia oferowane przez internet są z reguły tańsze od tych zawartych w biurze (brak kosztów personelu). Oprócz tego mogą one zostać w Niemczech wypowiedziane do 14 dni od ich zawarcia bez podawania powodów i ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji finansowych (§ 312 ff., 355 BGB). Prawo to ma na celu zapewnienie ochrony konsumentom przed nierzetelnymi firmami i zminimalizowanie ich ryzyka.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x