Ludzie mieszkający w Niemczech żyją średnio o niecałe dwa lata krócej niż w innych krajach Europy Zachodniej. Eksperci zwracają uwagę m.in. na potrzebę nadrobienia zaległości jeśli chodzi o zapobieganie i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia.
Największą oczekiwaną długość życia odnotowano w Szwajcarii
Pod względem przewidywanej długości życia mieszkańcy Niemiec są na szarym końcu w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej. Według badania przeprowadzonego przez Federalny Instytut Badań nad Ludnością (niem. Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung, BiB) i Instytut Badań Demograficznych Maxa Plancka (niem. Max-Planck-Institut für demografische Forschung), w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci dystans między Niemcami a innymi krajami Europy Zachodniej stale się powiększał.
Różnica pod względem średniej przewidywanej długości życia wzrosła z 0,7 roku w 2000 r. do 1,7 roku w 2022 r. Współautor badania Pavel Grigoriev z BiB powiedział, że punktem zwrotnym był początek XXI wieku – od tego czasu ciągle zwiększa się dysproporcja między Niemcami a innymi krajami Europy Zachodniej jeśli chodzi o długość życia.
Rzecznik Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung powiedział agencji informacyjnej Evangelischer Pressedienst, że największą oczekiwaną długość życia odnotowano w Szwajcarii i wynosi ona 83,5 roku. Tuż za nią plasuje się Hiszpania ze średnią długością życia wynoszącą 83,2 roku. Z kolei w Niemczech wynosi ona 80,5 roku.
Jedynie w pierwszym roku pandemii Niemcy na krótko zbliżyły się do średniej zachodnioeuropejskiej dla obu płci
Według Federalnego Instytutu Badań nad Ludnością, kraje związkowe byłej NRD po zjednoczeniu Niemiec i inwestycjach finansowych w opiekę medyczną zdołały znacznie zmniejszyć dystans dzielący je od reszty kraju.
Z danych wynika jednak, że od początku XXI wieku zarówno zachodnie, jak i wschodnie Niemcy odstają pod względem oczekiwanej długości życia od innych krajów Europy Zachodniej. Podczas gdy w 2000 r. różnica w przewidywanej długości życia mężczyzn wynosiła około 0,7 roku, do 2022 r. wzrosła ona do 1,8 roku. W przypadku kobiet różnica w średniej długości życia zwiększyła się z 0,7 roku w 2000 r. do 1,4 roku obecnie.
Jedynie w pierwszym roku pandemii, tj. w 2020 r., Niemcy na krótko zbliżyły się do średniej zachodnioeuropejskiej dla obu płci, ponieważ początkowo w Niemczech odnotowywano znacznie mniej zgonów z powodu Covid-19.
Różnice w poszczególnych grupach wiekowych
Dane dotyczące umieralności różnią się w zależności od grupy wiekowej. Podczas gdy wskaźnik umieralności osób poniżej 50. roku życia jest w Niemczech zbliżony do średniej zachodnioeuropejskiej, to w grupie osób mających ponad 65 lat jest on znacznie wyższy.
W szczególności wśród mieszkanek Niemiec w wieku powyżej 75 lat wskaźnik umieralności jest wyższy niż u ich rówieśniczek żyjących w innych krajach. Jeśli chodzi o mężczyzn, istotna różnica występuje zwłaszcza w grupie wiekowej od 55 do 74 lat.
Eksperci zwracają uwagę na potrzebę nadrobienia zaległości jeśli chodzi o zapobieganie i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia
Sebastian Klüsener, dyrektor ds. badań w BiB, powiedział, że aby zmniejszyć dystans dzielący Niemcy od innych krajów pod względem oczekiwanej długości życia, należałoby zmniejszyć śmiertelność zwłaszcza wśród osób w starszym wieku. Zdaniem naukowców, aby zwiększyć średnią długość życia w Niemczech, konieczne jest podjęcie działań dotyczących w szczególności chorób układu krążenia.
Konieczne jest nadrobienie zaległości jeśli chodzi o zapobieganie i wczesne wykrywanie tych chorób. To samo dotyczy promowania zdrowego odżywiania oraz profilaktyki w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu i tytoniu.
W ramach badania porównano dane z 15 krajów Europy Zachodniej, w tym Szwajcarii, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii i Finlandii.
Źródło: www.tagesschau.de
Jak obu płci? A gdzie diverse? Faszyzm!
BERLIN – 20 – 30 lat temu na mojej wiosce w Polce – Na 2 – 3 lata był 1 – 2 Pogrzeby, 80 – 90 lat i więcej – Teraz tak od 20 lat co parę miesięcy ktoś umiera, nie dożywając Renty i młodsi – Więcej się rodzi dzieci z różnymi wadami – DLACZEGO – Jedynie od tej Unijnej Zdrowej Żywności – Nie ma czegoś takiego jak Zdrowa żywność w UNII – Tylko mniej lub więcej chemii – Zdrowa Żywność to była u naszej babci i mamy przy ogródkach domowych, owoce przy sadach domowych