Prognoza na 2025 r.: koszty ogrzewania w Niemczech mogą jeszcze wzrosnąć

    W ostatnim czasie wielu konsumentów w Niemczech doświadczyło wzrostu kosztów ogrzewania, prania i gotowania. W nadchodzących miesiącach mogą się one zwiększyć jeszcze bardziej.

    W 2025 r. cena CO2 ma wzrosnąć do 55 euro za tonę

    W dniu 1 kwietnia 2024 r. VAT na gaz ziemny i energię cieplną został w Niemczech podniesiony z 7 proc. do 19 proc. W przypadku wielu klientów, którzy w ten sposób ogrzewają, gotują lub podgrzewają wodę, może to skutkować dodatkowym obciążeniem finansowym sięgającym nawet 300 euro rocznie.

    Teraz nadchodzi kolejna zła wiadomość, która dotknie wszystkie gospodarstwa domowe w Niemczech: w 2025 r. ceny gazu ziemnego, energii cieplnej, oleju opałowego, a nawet energii elektrycznej mogą jeszcze wzrosnąć. Wynika to z faktu, że w przyszłym roku cena CO2 znów zostanie podniesiona – z 45 euro do 55 euro za tonę. Ostatnia podwyżka weszła w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. – wtedy cena CO2 wzrosła z 30 euro do 45 euro za tonę. Jednak wówczas wielu dostawców energii ogłosiło, że nie przerzuci dodatkowych kosztów na swoich klientów. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja, jeśli chodzi o przyszłoroczną podwyżkę.

    Firma konsultingowa co2online zakłada następujący wzrost kosztów ogrzewania:

    W przypadku przeciętnego domu jednorodzinnego (110 m² powierzchni mieszkalnej) eksperci przewidują następujące koszty:

    • gaz ziemny: 177 euro (2024), 217 euro (2025)
    • olej opałowy: 233 euro (2024), 284 euro (2025)
    • ogrzewanie centralne: 158 euro (2024), 194 euro (2025)

    Tylko w przypadku ogrzewania pompą ciepła i biomasą koszty nie wzrosną – a przynajmniej nie z powodu ceny CO2.

    Rozwój cen surowców

    Nie wiadomo jednak, jak będą kształtować się ceny surowców. W ostatnich latach cena gazu ziemnego dla konsumentów będących osobami fizycznymi gwałtownie spadła. Również cena oleju opałowego jest w niektórych przypadkach na niższym poziomie niż wcześniej. Wielu dostawców skorzystało z niskich cen na rynku hurtowym, aby zaopatrzyć się w zapasy lub zawrzeć odpowiednio korzystne umowy na dostawy. Istnieje więc szansa na to, że te oszczędności będą miały przełożenie na klientów, dzięki czemu nie będą oni obciążeni wzrostem cen CO2.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    JEDYNY POWÓD DROŻENIA TO NAKŁADANE SANKCJE NA ROSJĘ OD 02.2022 a na Rosji to nie zrobiło żadnego wrażenia.
    BERLIN – Początek drożenia nastąpił od Konfliktu Ukrainy z Rosją i nadal drożeje i będzie drożeć – Jak Ruskie wcześniej nie zakończą to potrwa jeszcze 5 – 10 lat – UNIA potrzebuje Kasy na Ukrainę kosztem ludzi, rodzin, dzieci, rencistów

    BERLINER

    UNIA sztucznie blokuje przeciw wzrostowi Ceny paliw – Kosztem prądu, gazu itp. tak jak obecnie drożeje a paliwo praktycznie NIE – Straty UNII na sankcjach wobec Rosji i pomoc na Ukrainę to są rocznie około 1 Biliona Euro

    Eustachy

    Firm takie jak co2online nalezy pogonic w pi…du jak i tych wszystkich politykow! Urzednik i polityk to Twoj pracownik. Wyglada na to, ze ci wszyscy pracownicy zbuntowali sie przeciwko Tobie. Dlarego gon te sc…erwa daleko! Koniec poprawnosci politycznej! Dosc farmazonow typu „mowa nienawisci“… masz rozum to dbaj o swoje 4 litery, i gon te sci…wa, zanim bedzie za pozno.

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x