Dzisiaj w nocy w Niemczech znowu będzie można podziwiać zorzę polarną!

    Zorzę polarną widzieli ostatniej nocy mieszkańcy wielu niemieckich i polskich miejscowości. To skutek bardzo silnej burzy geomagnetycznej na Ziemi, wywołanej przez wyrzuty plazmy ze Słońca. W sieci nie brakuje zdjęć różowo-fioletowego nieba.

    Do największej od 2003 roku burzy geomagnetycznej na Ziemi doszło w nocy z piątku na sobotę. Była ona efektem silnych rozbłysków na Słońcu, czyli wyrzutów plazmy w przestrzeń kosmiczną. Gdy docierają one do naszej planety, nagle i silnie zmienia się za ich sprawą ziemskie pole magnetyczne. To z kolei powoduje, iż na niebie obserwować możemy zorze polarne.

    Gdzie będzie można podziwiać zorzę polarną w Niemczech?

    Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy przespali to rzadkie zjawisko – dziś wieczorem jest kolejna szansa, aby podziwiać w Niemczech zorzę polarną! Im dalej na północ, tym większe prawdopodobieństwo jej zaobserwowania – powiedział agencji dpa Carolin Liefke z Domu Astronomii w Heidelbergu.

    Zasadniczo zorze polarne można zobaczyć tylko wtedy, gdy niebo jest całkowicie ciemne. W związku z tym miejsce do obserwacji powinno być jak najciemniejsze i umożliwiać dobry widok na północ – ponieważ to właśnie tam można zobaczyć zorze na rozgwieżdżonym niebie. Zorza polarna w nocy z 10 na 11 maja była tak silna, że można ją było zobaczyć znacznie wyżej – aż do zenitu, a czasem nawet na południowym niebie. Nie należy jednak na tym polegać i tym razem obserwować niebo na północy.

    Nie należy również spodziewać się jasnego, różowo-zielonego nieba, jakie można zobaczyć na wielu zdjęciach z ostatniej nocy. Na średnich szerokościach geograficznych zorza może być widoczna gołym okiem, ale aparaty fotograficzne mogą uchwycić kolor zorzy znacznie lepiej niż ludzkie oko. Poza tym ludzkie oko powinno być dobrze przystosowane do ciemności (adaptacja do ciemności trwa około 20 minut), wtedy dostrzeże więcej szczegółów.

    Zamiast rezygnować z obserwacji zbyt wcześnie z powodu frustracji, warto spróbować wykonać długą ekspozycję nieba za pomocą smartfona. Smartfon rejestruje zorze, jeśli są one na niebie. Wtedy dokładnie wiadomo, w którym kierunku patrzeć i na co zwracać uwagę. Zorza może czasami wydawać się bezbarwna (biała/szara) i ledwo odróżniać się od chmur.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x