Nowe wyniki badania: wprowadzenie Bürgergeld zmniejszyło chęć do podjęcia pracy

    Dochód obywatelski (niem. Bürgergeld) od samego początku wzbudzał kontrowersje ze względu na brak zachęt do podejmowania pracy. Przeprowadzone niedawno badanie wykazało, że od czasu jego wprowadzenia zmalała liczba osób otrzymujących świadczenia z zakresu „podstawowego zabezpieczenia” („Grundsicherung”), które podjęły pracę zarobkową. Według autorów istnieją jednak także inne powody takiego stanu rzeczy, na przykład spowolnienie gospodarcze. W dalszym ciągu problemem niemieckiego rynku pracy pozostaje długotrwałe bezrobocie.

    Spadek liczby osób podejmujących pracę wynika z wielu przyczyn

    Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynku Pracy i Zawodów (niem. Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB), liczba osób pobierających zasiłek, które podjęły pracę, spadła o 5,7 proc. Konkretnie przekłada się to na 30 tys. nieobjętych stanowisk.

    Enzo Weber, jeden z autorów badania, powiedział, że ogólnie rzecz biorąc liczba przyjęć do pracy spadła w Niemczech o 20 proc. Pokazuje to, że wprowadzenie Bürgergeld nie jest jedynym powodem tego stanu rzeczy. Wynika to również z innych przyczyn, takich jak na przykład spowolnienie gospodarcze. Zauważalny wpływ na tę tendencję miał także wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (niem. Bundesverfassungsgericht) w sprawie sankcji przewidzianych w przepisach dotyczących zasiłku dla bezrobotnych (Hartz IV) oraz tymczasowe zawieszenie sankcji w wyniku reformy związanej z wprowadzeniem świadczenia Bürgergeld.

    Długotrwałe bezrobocie wciąż stanowi w Niemczech poważny problem

    Jednym z głównych problemów niemieckiego rynku pracy jest długotrwałe bezrobocie. Pod pojęciem osoby długotrwale bezrobotnej kryje się ten, kto pozostaje bez pracy przez ponad rok. Często dotyczy to osób starszych. Przeszkodą w znalezieniu pracy mogą być również niskie lub nieaktualne kwalifikacje.

    Według Webera, aby zmniejszyć problem długotrwałego bezrobocia w Niemczech, trzeba zastosować odpowiednie środki. Jeśli nakładane są kary, powinny być one stosowane przez dłuższy czas, a nie zbyt surowe. Podkreślił, że poradzenie sobie z problemem długotrwałego bezrobocia wymaga czasu.

    Źródło: www.mdr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Do tego trzeba było badań?

    RENCIŚCI

    BREDNIE – Nie zmniejszyło chęć do pracy ale nasprowadzaliście i sprowadzacie więcej nierobów – Ci co nie chcą pracować to zabierzcie 50 % to i tak nie będą robić – Oni mają możliwość dorabiania na czarno – Czy 50 Euro to wielki dochód przy dzisiejszych Cenach, ale chociaż trochę dla 15 Milionów Rencistów, którzy do końca życia nie otrzymają ani JEDNO Euro więcej, ponieważ Ci otrzymują dodatki socjalne i automatycznie zmniejszony jest o tę sumę podwyżki rent – Masa kobiet samotnych z dziećmi, jak teraz otrzymali dopłaty do prądu po 200 – 500 Euro a wcześniej mieli zwroty – KOSZTEM… Czytaj więcej »

    Jözeff

    SZOKUJĄCE wyniki badań, że jak się smaruje patoli pieniążkami za nic nie robienie to nie chcą pracować. Normalnie ktoś powinien dostać Nobla z ekonomii za to 😉

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x