W 2025 r. zasiłek rodzinny Kindergeld ponownie wzrośnie – powiedział federalny minister finansów Christian Lindner Redaktionsnetzwerk Deutschland. Jednocześnie ma zostać podniesiona podstawowa kwota wolna od podatku (niem. Grundfreibetrag) oraz kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci (niem. Kinderfreibetrag). Nadal jest natomiast wiele niepewności jeśli chodzi o tzw. podstawowy zasiłek na dziecko (niem. Kindergrundsicherung).
Rodzice automatycznie otrzymają albo zasiłek rodzinny albo kwoty wolne od podatku – w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze
Lindner powiedział Redaktionsnetzwerk Deutschland, że skalę podwyżki Kindergeld będzie można określić dopiero jesienią, gdy dostępny będzie raport na temat minimum socjalnego. Zasiłek rodzinny wzrósł już w 2023 r. – do 250 euro miesięcznie.
Równocześnie Lindner planuje w 2025 r. „dalszy wzrost podstawowej kwoty wolnej od podatku i kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci”. Rodzice automatycznie otrzymają albo zasiłek rodzinny albo kwoty wolne od podatku – w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze.
Lindner: wyższe kwoty wolne od podatku Grundfreibetrag i Kinderfreibetrag z mocą wsteczną od stycznia
Lindner chce już w tym roku podnieść z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia podstawową kwotę wolną od podatku i kwotę wolną od podatku ze względu na posiadanie dzieci. Uważa, że jest to konieczne ze względów konstytucyjnych. Jednak zdaniem polityka FDP, jest to nadal blokowane przez SPD i Zielonych.
Według federalnego ministra finansów, podwyżka ma na celu przeciwdziałanie tzw. „pułapce inflacyjnej”, zjawisku gospodarczemu, polegającemu na realnym obniżeniu wartości osiąganych dochodów części płatników podatków na skutek niedopasowania wysokości progów podatkowych do tempa waloryzacji wynagrodzeń.
Zarzut ze strony SPD: ulga tylko dla rodzin o wysokich dochodach
SPD i Zieloni początkowo domagali się kolejnego wzrostu zasiłku rodzinnego już w 2024 r. Lindner jest temu przeciwny, ponieważ jego zdaniem Kindergeld i tak już bardzo mocno, wręcz „nieproporcjonalnie mocno” wzrósł w 2023 r. Dla Lindnera szybkie dostosowanie wysokości kwot wolnych od podatku Grundfreibetrag i Kinderfreibetrag jest „niezbędne choćby ze względów konstytucyjnych”. SPD jest innego zdania. Według tej partii niesprawiedliwe jest podnoszenie kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci bez jednoczesnego zwiększania zasiłku rodzinnego. Odciążyłoby to tylko rodziny o wysokich dochodach, ponieważ dla rodzin o niższych dochodach kluczowe znaczenie ma Kindergeld.
Kindergrundsicherung: wciąż wiele wątpliwości
Nadal nie jest jasne, czy tzw. koalicja sygnalizacji świetlnej złożona z SPD, Zielonych oraz FDP wprowadzi w 2015 r. tzw. podstawowy zasiłek na dziecko (niem. Kindergrundsicherung). Ma on łączyć w sobie kilka świadczeń z zakresu polityki rodzinnej, takich jak zasiłek Kindergeld, świadczenia na dzieci przyznawane w ramach Bürgergeld (tzw. dochodu obywatelskiego), a także dodatek Kinderzuschlag. Federalna minister ds. rodziny Lisa Paus (Zieloni) przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie, ale FDP nadal domaga się zmian – między innymi z powodu nadmiernej biurokracji.
Źródło: www.br.de
Jedynie OSZUSTWO – DLA TYCH CO MAJĄ DUŻE DOCHODY, dobrze zarabiają – A dla samotnych matek, ci co mają Bürgergeld NIC – o TĘ SUMĘ zmniejszony będzie Bürgergeld – Jakby nie wiedzieli, że Kindergeld jest liczony jako dochód – Tak samo jak dla 75 % Rencistów NIC – Tacy Renciści do końca życia nie dostaną ani JEDNO Euro więcej – Też to liczone jako dochód – Alimenty też jako dochód