Instytut Roberta Kocha ogłasza koniec epidemii grypy i RSV w Niemczech

    Przychodzi wiosna, odchodzą wirusy: Instytut Roberta Kocha (niem. Robert Koch-Institut, RKI) ogłosił koniec epidemii grypy i RSV w Niemczech. Zmniejsza się również liczba przypadków ciężkiego przebiegu choroby. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że z powodu świąt wielkanocnych nadal mogą pojawiać się doniesienia o zakażeniach napływające z pewnym opóźnieniem.

    W pierwszym tygodniu kwietnia odnotowano w Niemczech znacznie mniej chorób układu oddechowego w porównaniu z poprzednim tygodniem

    Według Instytutu Roberta Kocha, po zimowych tygodniach, w trakcie których wielu mieszkańcom Niemiec dokuczał katar i kaszel, fala zachorowań na grypę i zakażeń wirusem RSV (syncytialnym wirusem oddechowym) wreszcie się zakończyła. W swoim cotygodniowym raporcie na temat ostrych chorób układu oddechowego RKI poinformował, że zgodnie z definicją niemieckiego instytutu epidemia grypy zakończyła się po 15 tygodniach w połowie marca. Według RKI, fala zachorowań wywołanych przez syncytialny wirus oddechowy (RSV) zakończyła się już na początku marca.

    Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszym tygodniu kwietnia odnotowano w Niemczech znacznie mniej chorób układu oddechowego w porównaniu z poprzednim tygodniem, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wskazano na łączną liczbę około 3,8 mln przypadków ostrych chorób układu oddechowego w populacji, przy czym nie ma znaczenia to, czy osoby te udały się do lekarza. Także liczba przypadków ciężkiego przebiegu choroby w większości grup wiekowych utrzymywała się na niskim poziomie. Jednocześnie RKI zwrócił uwagę na to, że z powodu świąt wielkanocnych dane o zakażeniach mogą napływać z opóźnieniem.

    Ponad 200 tys. przypadków grypy

    Według informacji podanych przez Instytut Roberta Kocha, szczyt epidemii grypy przypadł na koniec stycznia i początek lutego. Do połowy marca liczba zachorowań znacznie spadła, a następnie utrzymywała się na stosunkowo stabilnym, niskim poziomie.

    Jak wynika z danych RKI, od początku października 2023 r. odnotowano łącznie prawie 207 tys. przypadków grypy. W niemal 42,7 tys. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków pacjenci byli hospitalizowani (przeszło jeden na pięciu). Ponadto od października odnotowano 973 zgony związane z grypą. 89 proc. zmarłych miało ponad 60 lat.

    Około 56 tys. przypadków RSV

    Zgodnie z definicją niemieckiego instytutu, fala zakażeń RSV rozpoczęła się pod koniec listopada i trwała 16 tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, od połowy lutego częstość występowania ciężkich ostrych infekcji dróg oddechowych znacznie spadła. U dzieci w wieku poniżej dwóch lat, które z powodu poważnej choroby układu oddechowego trafiły do szpitala, w pierwszym tygodniu kwietnia zakażenie wirusem RSV zdiagnozowano w 20 proc. przypadków.

    Od października zgłoszono w sumie ponad 56 tys. przypadków zakażenia syncytialnym wirusem oddechowym. W 30 proc. przypadków potwierdzonych laboratoryjnie pacjenci byli hospitalizowani. Dane dotyczące zgonów są nadal weryfikowane.

    Jeśli chodzi o diagnozy COVID-19 wśród osób hospitalizowanych z powodu poważnej choroby układu oddechowego, ich odsetek ustabilizował się na niskim poziomie: w pierwszym tygodniu kwietnia wynosił on jeden procent.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x