Czy Niemcy wspierają ludobójstwo w Strefie Gazy poprzez pomoc dla Izraela? Tak, twierdzi Nikaragua – i chce wymusić zatrzymanie niemieckich dostaw broni pozwem w Hadze!
Nikaragua wzywa Niemcy do zaprzestania pomocy dla Izreala
Podczas przesłuchania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) w Hadze, przedstawiciele prawni Nikaragui wezwali Niemcy do natychmiastowego zaprzestania pomocy wojskowej dla Izraela i wznowienia płatności na rzecz Palestyny. Nikaragua oskarża niemiecki rząd o pomoc i podżeganie do ludobójstwa ludności cywilnej w Strefie Gazy poprzez wspieranie Izraela.
Wojna w Strefie Gazy została wywołana przez atak setek członków organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael 7 października. Według izraelskich danych zginęło około 1 160 osób, a 250 zakładników zostało wziętych do Strefy Gazy. Z kolei w wyniku kontrofensywy Izraela zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, według Hamasu ponad 33 tysiące Palestyńczyków.
Niemcy mocno wsparły Izrael
Po ataku Hamasu Niemcy udzieliły Izraelowi silnego wsparcia. Kanclerz federalny Olaf Scholz uznał bezpieczeństwo kraju za rację stanu. I nie skończyło się na słowach: w zeszłym roku niemiecki rząd zezwolił na eksport broni wojennej do Izraela o wartości 20,1 mln euro. Obejmowały one przenośną broń przeciwpancerną, amunicję, detonatory i ładunki miotające. W sumie rząd Niemiec zezwolił w 2023 r. na eksport broni do Izraela o wartości 326,5 mln euro – dziesięć razy więcej niż w roku poprzednim. Oprócz broni wojennej eksport obejmuje również inny sprzęt obronny. Kategoria ta obejmuje na przykład pojazdy opancerzone i ciężarówki wojskowe.
Ze względu na cierpienia ludności cywilnej i katastrofalną sytuację zaopatrzeniową w Strefie Gazy, niemiecki rząd stał się jednak coraz bardziej krytyczny wobec izraelskiej operacji wojskowej.
Czy zostały przekroczone granice?
Według Nikaragui, Izrael przekroczył granicę między uzasadnioną samoobroną a ludobójstwem. Ambasador Nikaragui w Holandii, Carlos José Arguello Gómez, oskarża Niemcy o brak takiego rozróżnienia: „Co zaskakujące, Niemcy nie wydają się być w stanie odróżnić samoobrony od ludobójstwa”, powiedział podczas przesłuchania. Gómez nazwał to „zrozumiałym”, że niemiecki rząd ponosi szczególną odpowiedzialność wobec Izraela z powodu zbrodni Holokaustu. Berlin nie powinien jednak mylić narodu żydowskiego z izraelskim rządem. Według argumentacji Nikaragui, Niemcy mają obowiązek zaprzestania wspierania Izraela w wojnie w Strefie Gazy. Wynika to z orzeczenia sądu z 26 stycznia. W postępowaniu skróconym w następstwie pozwu złożonego przez Republikę Południowej Afryki, sąd potwierdził niebezpieczeństwo ludobójstwa w Strefie Gazy.
Chociaż Berlin był świadomy ryzyka najpóźniej od tego czasu, nadal dostarczał broń Izraelowi i, według francuskiego eksperta prawa międzynarodowego Alaina Pelleta, w ten sposób akceptował ryzyko ułatwienia ludobójstwa: „Żadne państwo, ani Izrael, ani Niemcy, nie może zwolnić się z podstawowych zasad prawa międzynarodowego pod pretekstem obrony lub pomocy ofierze ataku w obronie własnej”.
Żądanie wznowienia pomocy dla Palestyny
Nikaragua domaga się również nakazu sądowego, aby zmusić Niemcy do wznowienia płatności na rzecz Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Niemcy są drugim co do wielkości darczyńcą na świecie po USA – z 202 milionami dolarów w 2022 r. Niektóre kraje zamroziły fundusze, ponieważ pracownicy UNRWA rzekomo wspierali Hamas.
Daniel Müller, niemiecki prawnik reprezentujący Nikaraguę, wyjaśnił w Hadze, że zawieszenie przez Niemcy finansowania UNRWA zagraża istotnemu sposobowi wspierania narodu palestyńskiego. Müller nazwał to „żałosną wymówką”, że Niemcy z jednej strony dostarczają pomoc humanitarną dla ludzi w Strefie Gazy, a z drugiej strony dostarczają broń i sprzęt wojskowy, które są wykorzystywane do zabijania tych ludzi.
Niemcy odrzucają oskarżenia
Strona niemiecka stanowczo odrzuca oskarżenia. We wtorek rano będzie ona miała dwie godziny na przedstawienie swojego staanowiska. Komisarz ds. prawa międzynarodowego w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec, Tania von Uslar-Gleichen, nazwała relację Nikaragui rażąco jednostronną. Niemcy nie naruszyły konwencji o ludobójstwie ani międzynarodowego prawa humanitarnego. Nie wiadomo jeszcze, kiedy 16 sędziów ogłosi swoją decyzję.
Przykładowo w Holandii sąd zakazał własnemu rządowi dalszego dostarczania Izraelowi myśliwców F-35, ponieważ mogłyby one zostać wykorzystane do popełnienia poważnych naruszeń humanitarnego prawa wojennego w Strefie Gazy.
Daniel Müller, niemiecki prawnik reprezentujący Nikaraguę, wyjaśnił w Hadze, że zawieszenie przez Niemcy finansowania UNRWA zagraża istotnemu sposobowi wspierania narodu palestyńskiego. Müller nazwał to „żałosną wymówką”, że Niemcy z jednej strony dostarczają pomoc humanitarną dla ludzi w Strefie Gazy, a z drugiej strony dostarczają broń i sprzęt wojskowy, które są wykorzystywane do zabijania tych ludzi.
źródło: bild.de
Niemcy od wieków się nie zmienili, wojny to ich specjalność, tym razem pod płaszczykiem walki z antysemityzmem.
Niemcy reka swierzbi, żeby do wojen prowokować!!!!
Niech rząd niemiecki lepiej zacznie porządku w swoim kraju pilnować!!!
O niemiecki naród się troszczyć.
haha nie piereszy nie ostatni raz Niemcy pakuja sie miedzy wodke a zakonske