Bürgergeld – obywatele Niemiec stanowią jedynie połowę odbiorców zasiłku!

    Dochód obywatelski, czyli Bürgergeld, istnieje w Niemczech od początku 2023 roku. Ale kto tak naprawdę otrzymuje nowe państwowe świadczenie socjalne? I ilu jest odbiorców?

    Bürgergeld zastąpił Hartz IV

    Od początku 2023 r. podstawowy zasiłek dla osób poszukujących pracy w Niemczech nie nazywa się już Hartz IV, ale Bürgergeld. Reforma zapewni więcej pieniędzy, mniej biurokracji i lepsze możliwości reintegracji ze światem pracy. To tyle, jeśli chodzi o pomysł. Dochód obywatelski został nawet zwiększony w 2024 roku.

    Krytycy oskarżają rząd Niemiec o wykorzystywanie zasiłku do wspierania osób długotrwale bezrobotnych, a miliony cieszą się przytulnym życiem bez pracy na koszt państwa. Istnieje również częsta polemika ze strony skrajnej prawicy, że obcokrajowcy spoczywają na barkach Niemiec. Fałszywe twierdzenie, jak wyjaśnia kolektyw badawczy „Correctiv”.

    Ale co mówią nam same liczby? Ile osób faktycznie otrzymuje zasiłek obywatelski? Ile mają lat i skąd pochodzą? I jak zmieniły się liczby od czasu wprowadzenia tego świadczenia? Federalna Agencja Pracy publikuje statystyki dotyczące tych kwestii na swojej stronie internetowej w tabeli 4.1.

    Ile osób otrzymuje pomoc społeczną?

    Według Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2022 r. w Niemczech mieszkało ponad 84,5 mln osób. Od tego czasu liczba ta prawdopodobnie jeszcze wzrosła, w szczególności w związku z wojną na Ukrainie, która spowodowała duże przepływy migracyjne w 2023 roku. Ile osób mieszkających w Niemczech otrzymuje świadczenia obywatelskie?

    Statystyki Federalnej Agencji Pracy dotyczą czerwca 2023 r., kiedy to w Niemczech mieszkało 5 489 910 osób otrzymujących świadczenia obywatelskie. To prawie 5,5 miliona osób. Stanowi to około 6,5% populacji Niemiec.

    W porównaniu z czerwcem 2022 r., kiedy zasiłek dla bezrobotnych był nadal nazywany Hartz IV, w czerwcu 2023 r. jest o trzy procent więcej osób zależnych od dochodu obywatelskiego. Oznacza to, że w 2022 r. prawie 160 000 osób mniej otrzymywało pomoc społeczną niż obecnie.

    Różnica między Wschodnimi i Zachodnimi Niemcami

    Interesująca jest również różnica między wschodnimi i zachodnimi Niemcami. Około 80% ludności całych Niemiec mieszka obecnie w starych krajach związkowych. Podział zasiłku obywatelskiego jest podobny, przy czym 77% odbiorców zasiłku mieszka na zachodzie Niemiec, a pozostałe 23% na wschodzie. Nie wydaje się więc, aby równowaga była tu zachwiana.

    Ilu obcokrajowców otrzymuje dochód obywatelski?

    Spośród prawie 5,5 miliona odbiorców zasiłku obywatelskiego, prawie 2,9 miliona to obywatele Niemiec, czyli nieco ponad połowa – 52,7%. Pozostałe 47,3% nie jest obywatelami Niemiec. Skąd pochodzi większość tych osób?

    Większość z nich pochodzi z Ukrainy – 703 933 obywateli Ukrainy otrzymuje świadczenia obywatelskie. Tuż za nimi plasują się obywatele Syrii, z których 501 806 otrzymuje pomoc społeczną. Kolejne miejsca zajmują Turcja z 198 666 osobami pobierającymi zasiłek obywatelski, Afganistan z 182 672 osobami na zasiłku i Irak – 114 964 osób. Odnotowano szczególnie gwałtowny wzrost liczby osób pochodzących z Ukrainy, co jest związane z wojną w ich ojczyźnie. W porównaniu z rokiem poprzednim, w 2023 r. prawie 45% więcej obywateli Ukrainy otrzymało świadczenia obywatelskie w Niemczech.

    Nawet jeśli niektóre partie prawicowe wykorzystują te dane do narzekania na rzekomą niesprawiedliwość w niemieckim systemie społecznym, który podobno faworyzuje obcokrajowców w stosunku do Niemców, Correctiv odrzuca te twierdzenia. Powody, dla których ludzie nie pracują, są tutaj całkowicie ignorowane. Należy między innymi zauważyć, że około 1,6 miliona z 5,5 miliona osób pobierających zasiłek obywatelski nie jest zdolnych do pracy – nie są w stanie pracować, na przykład ze względu na wiek (poniżej 15 lat) lub stan zdrowia.

    Wiek i płeć odbiorców zasiłku obywatelskiego

    Wreszcie, Federalna Agencja Pracy podaje wiek i płeć odbiorców zasiłku obywatelskiego. Spośród około 5,5 miliona odbiorców, ponad 2,6 miliona ma mniej niż 30 lat. Stanowi to 47,7% wszystkich osób pobierających zasiłek obywatelski.

    Pod względem płci, dochód obywatelski mniej więcej odzwierciedla niemieckie społeczeństwo. Według Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej około 50,7% osób mieszkających w Niemczech w 2020 roku to kobiety, a 49,3% to mężczyźni. Wśród odbiorców dochodu obywatelskiego 51,1% stanowią kobiety, a 48,9% mężczyźni.

    Źródło: www.suedkurier.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Chorych to jeszcze rozumiem, ale ci poniżej 15 roku życia to chyba mają rodziców powyżej 15 roku życia, którzy powinni iść do roboty, żeby te dzieci wychować. Chyba że to hore curki horych rodzicuf.
    A no i proszę bardzo jaka dyskryminacja, nie ma podane ile osób diverse dostaje zasiłek. No chyba że istnieją tylko dwie płcie? A to już faszyzm.

    Filip

    No właśnie. Co z innymi płciami? No i tymi, którzy uważają się za konie?

    Marta

    Moja znajoma chciała zrobić 3 letnią szkołę ( Fachkraft dla osób starszych w Pflegeheim).
    Poszła do Jobcenter.
    Zaznaczę,ona jest rodowitą Niemką.
    Co jej powiedzieli!?
    Nie mają dla niej pomocy,bo pieniądze dla flüchtige potrzebują.
    To jest kur***a rasizm rodaków!!!!

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x