Zmiany na stacjach benzynowych od kwietnia – B10 i XTL wkraczają do Niemiec

    B10 i XTL wkraczają na niemieckie stacje benzynowe. Ale nie każdy samochód poradzi sobie z nowymi paliwami.

    Nowe rodzaje oleju napędowego będą wkrótce dostępne na niemieckich stacjach benzynowych

    Niemcy chcą być neutralne dla klimatu do 2045 roku. Dlatego też oferta paliw na niemieckich stacjach benzynowych powiększa się: od wiosny na stacjach dostępne będą nowe rodzaje oleju napędowego. Bardziej przyjazne dla środowiska paliwa nie są jednak kompatybilne z każdym modelem samochodu.

    Federalne Ministerstwo Środowiska szacuje, że około 5% z ponad 14 500 stacji benzynowych w całych Niemczech będzie oferować co najmniej jedno z nowych paliw od wiosny. Możliwe, że XTL i Diesel B10 będą dostępne na stacjach benzynowych już w kwietniu. Według ADAC, jeśli na stacji benzynowej widnieje napis XTL, może to być jeden z dwóch rodzajów parafinowego oleju napędowego w czystej postaci. Ale co to właściwie jest?

    XTL, HVO i B10 – co to właściwie oznacza?

    Parafinowy olej napędowy typu XTL: Skrót oznacza „X to Liquid”, przy czym X jest symbolem zastępczym dla różnych surowców, które są przekształcane w płynne źródła energii. Mogą być one oparte na różnych surowcach, takich jak gaz ziemny, biomasa lub węgiel. Biopaliwa mogą być produkowane z surowców odnawialnych, takich jak jęczmień, rzepak i trzcina cukrowa, ale także z materiałów odpadowych, takich jak gnojowica lub zużyty olej kuchenny.

    Parafinowy olej napędowy typu HVO: Skrót oznacza „Hydrotreated Vegetable Oils” (hydrorafinowane oleje roślinne). W czystej postaci paliwo to nosi nazwę HVO100 lub C.A.R.E. Jeśli oleje roślinne są mieszane z olejami napędowymi, mieszanka ta nosi nazwę Diesel R33.

    Diesel B10: Ten rodzaj oleju napędowego zawiera do 10% biodiesla.

    Co właściwie sprawia, że nowe paliwa są tak „ekologiczne”? Dwutlenek węgla (CO₂) jest również emitowany podczas spalania bardziej przyjaznych dla środowiska wariantów, ale w niektórych przypadkach w mniejszym stopniu niż w przypadku konwencjonalnego oleju napędowego. Kluczową różnicą w porównaniu z konwencjonalnym olejem napędowym jest zamknięty obieg CO₂. Dwutlenek węgla jest usuwany z atmosfery podczas produkcji HVO, a mianowicie poprzez wzrost roślin. Bilans CO₂ jest zatem uważany za zrównoważony. Z drugiej strony, zaletą XTL jest to, że materiały odpadowe mogą być również wykorzystywane do wytwarzania energii, co zmniejsza obciążenie środowiska.

    Które marki samochodów już zatwierdziły XTL lub B10?

    Kierowcy powinni tankować paliwo B10 lub XTL tylko wtedy, gdy producent ich pojazdu na to zezwala ADAC zaleca: Jeśli nie macie pewności, lepiej pozostać przy B7 zamiast tankować B10. „Informacje o tym, jaki olej napędowy można tankować w pojeździe, można znaleźć na korku wlewu paliwa, w instrukcji obsługi lub uzyskać od producenta” – mówi niemiecki rząd.

    Nowe rodzaje oleju napędowego zatwierdzono tylko dla kilku modeli następujących marek samochodów: Audi, BMW (cała flota z silnikami wysokoprężnymi), Citroën/Peugeot/Opel, Nissan, Renault/Dacia, Seat/Cupra, Škoda, Toyota, Volvo oraz Volkswagen.

    Udział paliw alternatywnych, takich jak XTL i B10, nie wystarczy do osiągnięcia celów ochrony klimatu w sektorze transportu. Według Federalnego Ministerstwa Transportu nie jest to możliwe „bez zmniejszenia ogromnego zapotrzebowania na paliwo”. W tym miejscu „energooszczędna elektromobilność oferuje decydującą przewagę”, kontynuuje ministerstwo.

    Źródło: www.hna.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Eustachy

    Ekoklamstw i ökofanaberii ciag dalszy….

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x