Bawaria zakazuje języka neutralnego płciowo w szkołach, na uniwersytetach i w urzędach

    W grudniu minister Söder ogłosił pierwsze kroki przeciwko językowi gender w Bawarii. Teraz ministrowie postanowili wprowadzić niezbędne zmiany w rozporządzeniu.

    „Nie” dla języka gender w Bawarii

    Używanie języka neutralnego płciowo jest wyraźnie zabronione w bawarskich szkołach, na uniwersytetach i w urzędach. Na wtorkowym posiedzeniu w Monachium rząd zatwierdził niezbędną zmianę w ogólnym regulaminie władz Wolnego Państwa Bawarii (AGO). Chociaż AGO już zobowiązuje władze państwowe, w tym szkoły, do stosowania oficjalnych zasad niemieckiej pisowni w oficjalnej korespondencji, rozporządzenie to zostało teraz ponownie „wyjaśnione”.

    Nauczyciele muszą przestrzegać zasad pisowni

    „Dla nas jasnym przesłaniem jest to, że język musi być jasny i zrozumiały”, powiedział szef Kancelarii Bawarii, Florian Herrmann (CSU). Zakaz ma jednak również na celu „utrzymanie otwartej przestrzeni dyskursu w liberalnym społeczeństwie”. Z drugiej strony, ideologicznie nacechowany język, na przykład w odniesieniu do płci, ma działanie wykluczające. W niektórych środowiskach społecznych używa się języka, który nie jest zgodny z otwartym społeczeństwem.

    Zgodnie z tym, pisownia dotycząca płci, zawierająca znaki takie jak gwiazdka, dwukropek lub podkreślnik, jest wyraźnie niedopuszczalna. „Obowiązuje to niezależnie od wszelkich przyszłych decyzji Niemieckiej Rady Ortograficznej w sprawie stosowania znaków specjalnych”, kontynuował Urząd Kanclerski.

    „Oczywiste jest, że nauczyciele muszą się do tego stosować”, podkreślił Herrmann. We wszelkiej oficjalnej korespondencji, w tym w listach do rodziców i wszelkiej komunikacji wewnętrznej, a także na lekcjach. Jest to jasna i spójna linia, „którą realizujemy z odpowiednim wyczuciem”. Dla rządu Bawarii szczególnie ważne jest, aby nikt nie był pokrzywdzony, jeśli nie używa języka neutralnego płciowo.

    Podstawa nauczania w bawarskich szkołach

    Niemiecka Rada Ortografii w swojej rezolucji z dnia 15 grudnia 2023 r. zaleciła niestosowanie znaków specjalnych w słowach, wskazując, że są to ingerencje w słowotwórstwo, gramatykę i ortografię, które mogą pogorszyć zrozumiałość tekstów.

    Źródło: www.m.focus.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Chyba czują, że AfD ich pogoni

    Eustachy

    Kolejne zakazy i nakazy… ale w tym przypadku – jest to uzasadnione! Bayern brawo! Walczmy o normalnosc! #tylkodwieplcie

    Jözeff

    Ale to dotyczy też form typu “Verkaufer:in”? Bo niemiecki jest tak kulawy gramatycznie, że nie można używać formy męskiej.

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x