Rekord! Wilk przemierzył ponad 1000 kilometrów z Niemiec do Hiszpani

    Od dawna wiadomo, że wilki podróżują na duże odległości, gdy opuszczają swoje stada, ale teraz udało się ustalić, jak rekordowe są ich migracje. Po raz pierwszy udokumentowano bowiem migrację wilka na odległość ponad 1190 kilometrów w linii prostej.

    Wilk powędrował z Nordhorn do Pirenejów

    Zwierzę o nieporęcznym imieniu GW1909m urodziło się w Nordhorn (Dolna Saksonia), a następnie migrowało na południowy zachód. Dzięki kępkom sierści i próbkom odchodów udało się prześledzić trasę wilka. Przemierzył on Francję aż do katalońskiej wioski w Pirenejach. Podróżujący wilk był tam ostatnio widziany w lutym 2023 roku. 1190 kilometrów w linii prostej od miejsca narodzin! W rekonstrukcję trasy zaangażowane były laboratoria w Niemczech, Francji i Hiszpanii.

    Wilki są bardzo elastyczne

    „Najdłuższy odnotowany do tej pory dystans pokonany przez wilka wynosił 1092 kilometry między Norwegią a Finlandią”, wyjaśnia dr Carsten Nowak, kierownik Centrum Genetyki Dzikich Zwierząt w Instytucie Badawczym Senckenberg i Muzeum Przyrody we Frankfurcie, w komunikacie prasowym wydanym przez instytut. „Kiedy młode wilki opuszczają stado rodzicielskie, czasami przemierzają bardzo duże odległości w poszukiwaniu odpowiednich terytoriów”.

    Wilki mogą przemierzać ponad 70 kilometrów dziennie. Czują się jak w domu w wielu różnych siedliskach, a po drodze przekraczają rzeki i autostrady.

    Wilki w Niemczech

    Wilk został niemal całkowicie wytępiony w Niemczech do 1850 roku. Dopiero w 2000 roku populacja zaczęła ponownie rosnąć, a liczba stad wilków zwiększała się o około 30 procent każdego roku. Ostatnio wzrost populacji wilków w Niemczech spowolnił. Na początku 2023 r. istniało 226 terytoriów wilków, czyli ponad 1000 wilków.

    Jak się zachować w przypadku spotkania z wilkiem?

    Szansa na spotkanie wilka w Niemczech jest zatem coraz większa. W takiej sytuacji najważniejsze to zachować spokój! „Nawet jeśli jest to trudne: stój nieruchomo i obserwuj zwierzę, nie uciekaj, co najwyżej powoli się wycofuj” – mówi leśnik, myśliwy i konsultant ds. wilków Jürgen Cassier. „Tylko wtedy, gdy zwierzę i tak się zbliży, zaleca się gwałtowną reakcję, na przykład krzyczenie lub klaskanie, a nawet rzucanie w nie przedmiotami”.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x