Niemcy: Naukowcy odkryli 10.000-letni kamienny mur na dnie Bałtyku

    Ma 971 metrów długości i 21 metrów głębokości – taka ściana kamieni stoi na dnie Morza Bałtyckiego u wybrzeży Rerik. Eksperci podejrzewają, że mur był używany przez ludzi z epoki kamienia łupanego do polowania na renifery.

    Mur musiał być wykorzystywany do polowań na renifery

    Naukowcy odkryli kamienną ścianę na dnie Morza Bałtyckiego w Zatoce Meklemburskiej, która prawdopodobnie ma ponad 10 000 lat. Ściana znajduje się około dziesięciu kilometrów na północny zachód od miasta Rerik na głębokości około 21 metrów. Te informacje przedstawiła grupa badawcza kierowana przez Jacoba Geersena z Instytutu Leibniz w Warnemünde, zajmującego się badaniami nad Morzem Bałtyckim (IOW) i Marcela Bradtmöllera z Uniwersytetu w Rostocku w czasopiśmie naukowym PNAS. Eksperci zakładają, że tzw. „Blinkerwall” został stworzony przez ówczesnych myśliwych w epoce kamienia łupanego i był wykorzystywany do polowań na renifery. Miejsce to zostało zalane dopiero około 8 500 lat temu w ramach tak zwanej transgresji Morza Litorynowego.

    Wał składa się z prawie 1700 kamieni, ma 971 metrów długości, do dwóch metrów szerokości i przeważnie mniej niż metr wysokości. Jest to jedna z najstarszych stworzonych przez człowieka struktur do polowań na świecie i jedna z największych struktur z epoki kamienia łupanego w Europie, pisze grupa badawcza. Porównywalne mega-struktury z epoki kamienia zostały znalezione w innych częściach świata w ostatnich latach – jednak w Europie były one praktycznie nieznane do tej pory.

    Eksperci wykluczają przyczyny naturalne

    Kamienny mur został odkryty przypadkowo we wrześniu 2021 r. podczas mapowania. 1673 kamienie wału mają objętość prawie 53 metrów sześciennych i ważą łącznie ponad 142 tony. Większość z kamieni waży znacznie poniżej 100 kilogramów.

    Według zespołu badawczego naturalne przyczyny powstania tej struktury – takie jak tsunami, cofające się lodowce lub prądy podwodne – są niezwykle mało prawdopodobne. Inne ludzkie działania są również mało prawdopodobne jako przyczyny. Zamiast tego można założyć, że grupy łowców-zbieraczy wykorzystywały to miejsce do polowania na renifery. Grupa nie datowała jeszcze struktury. Ponieważ region był już zalesiony około 9 800 lat temu, a renifery pojawiały się tam rzadziej, naukowcy uważają, że taka struktura nie miałaby już wtedy sensu.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x