W Niemczech rozpoczął się strajk w transporcie lokalnym: co musisz wiedzieć!

    Wczesnym rankiem w piątek rozpoczął się ogólnokrajowy strajk w niemieckim sektorze transportu lokalnego. Związek zawodowy Verdi wezwał około 90 000 pracowników z ponad 130 przedsiębiorstw komunalnych w miastach i powiatach, z wyjątkiem Bawarii, do podjęcia akcji protestacyjnej.

    Strajk transportu lokalnego w Niemczech – gdzie odbędą się strajki?

    W ponad 80 niemieckich miastach praktycznie nie będą kursować autobusy, pociągi metra i tramwaje. Tylko kilka autobusów, które są obsługiwane przez prywatnych podwykonawców na trasach firm transportowych, będzie mogło kursować. Strajk ostrzegawczy nie ma wpływu na usługi kolejowe, takie jak pociągi regionalne, podmiejskie i ICE.

    W jakich godzinach nie będą kursowały autobusy i tramwaje?

    Strajki trwają zazwyczaj cały dzień. Przerwy w transporcie lokalnym rozpoczną się zwykle w piątek rano, wraz z rozpoczęciem zmiany między 3 a 4 rano. Mogą się one przedłużyć do soboty.

    W największym przedsiębiorstwie transportu publicznego w Niemczech, Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), strajk zakończy się już o godzinie 10:00. Nie ma strajków w Bawarii, gdzie obecnie nie prowadzi się negocjacji płacowych w transporcie lokalnym.

    Z reguły strajki odbywają się od rozpoczęcia do zakończenia pracy – tj. zwykle od godziny 3.00 do 3.00 nad ranem w sobotę.

    Czy mogę być nieobecny w pracy lub szkole z powodu strajku ostrzegawczego?

    Nie. Pracownik ponosi tak zwane ryzyko podróży. Również uczniowie nie mogą liczyć na ulgi – obowiązek szkolny nadal ich obowiązuje, jak ogłosiło Ministerstwo Edukacji Nadrenii Północnej-Westfalii. Rodzice muszą zapewnić, że ich dzieci uczęszczają do szkoły. Niektóre szkoły, na przykład w Berlinie i Brandenburgii, chciały przyspieszyć o jeden dzień rozdanie świadectw zaplanowane na piątek.

    O co chodzi w sporze płacowym?

    W większości krajów związkowych chodzi o warunki pracy. Verdi domaga się:

    • krótszych godzin pracy bez strat finansowych
    • dłuższych okresów odpoczynku między zmianami
    • większej liczby dni urlopu lub wyższego wynagrodzenia za urlop

    Powinno to odciążyć pracowników i uczynić zawody w transporcie publicznym bardziej atrakcyjnymi.

    Czy istnieje ryzyko kolejnych strajków ostrzegawczych w transporcie publicznym w nadchodzących tygodniach?

    Tak, dalsze strajki ostrzegawcze są prawdopodobne, zwłaszcza w krajach związkowych, w których prowadzone są negocjacje w sprawie wyższych wynagrodzeń. Jest również całkiem możliwe, że Verdi ponownie rozpocznie ogólnokrajową skoordynowaną kampanię strajkową.

    źródło: zdf.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    Powinni dać im to wszystko a potem zwolnić 10% załogi tłumacząc się kosztami 😆

    Wernhorn

    Faszysta atakuje, a ja mu odpowiadam na komentarz 😀

    RENCIŚCI

    BERLIN – A jak inaczej więcej zarabiać – Jak w jednej mieszkaniówce dopłatę – 50 osób pokazało na 81 000 Euro – Jedna kobieta pokazała dopłata 2 500 Euro – My mamy małe renty to nam social dopłaca – Neukölln – Nasze mieszkanie 2 pokoje bez balkonu 55 m – Kosztowało 621,78 Euro a od 01.02.2024 już 793 Euro i dopłata 476 Euro – To my 2 osoby – Przed konfliktem Rosji z Ukrainą za prąd było 35 Euro a teraz jest 80 Euro – 1988 – 1989 wtedy Berlin Zachodni, zarabiali 2 500 – 3 000 Marek i więcej… Czytaj więcej »

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x