Kolej, lokalny publiczny transport pasażerski, szpitale – a teraz lotniska: w najbliższy czwartek, tj. 1 lutego, pracownicy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na lotniskach zamierzają rozpocząć strajk ostrzegawczy w całych Niemczech. Wezwał do niego Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług (Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft, w skrócie ver.di).
Pasażerowie linii lotniczych muszą liczyć się z odwołanymi i opóźnionymi lotami. Czwartkowy strajk ostrzegawczy spowoduje utrudnienia na lotniskach w Hamburgu, Bremie, Hanowerze, Berlinie, Kolonii, Düsseldorfie, Lipsku, Dreźnie, Erfurcie, Frankfurcie nad Menem i Stuttgarcie.
Związek zawodowy ver.di domaga się między innymi wyższych płac dla pracowników
Związek zawodowy ver.di poinformował, że wezwanie do strajku jest skierowane do około 25 tys. pracowników, którzy dbają o bezpieczeństwo lotów. Strajk ma się rozpocząć w czwartek wczesnym rankiem i potrwać do północy. Pracownicy, którzy mają tego dnia powstrzymać się od pracy, na co dzień zajmują się kontrolą pasażerów, bagażu i personelu. Bez nich nie byłoby możliwe funkcjonowanie stref zastrzeżonych lotniska. W związku z tym ruch lotniczy może zostać sparaliżowany w dużej części Niemiec. Lotnisko w Hamburgu już ogłosiło, że wszystkie 126 odlotów zaplanowanych na czwartek zostanie odwołanych lub odbędzie się bez pasażerów.
Związek zawodowy Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft domaga się między innymi wyższych płac dla pracowników. Do tej pory odbyły się trzy rundy negocjacji, podczas których nie udało się osiągnąć porozumienia. Kolejne rozmowy są zaplanowane na przyszły tydzień.
Paraliż transportu pasażerskiego w Niemczech
Strajk pracowników zajmujących się bezpieczeństwem lotów nie jest jedynym, który poważnie zakłóca funkcjonowanie transportu pasażerskiego w Niemczech. Związek zawodowy ver.di wezwał również do strajku pracowników zatrudnionych w sektorze lokalnego transportu publicznego. Ma do niego dojść w najbliższy piątek we wszystkich krajach związkowych z wyjątkiem Bawarii. Dopiero co, w miniony poniedziałek, Związek Zawodowy Niemieckich Maszynistów (GDL) zakończył – wcześniej niż planowano – trwający kilka dni strajk w Deutsche Bahn, który doprowadził do znacznych zakłóceń w funkcjonowaniu transportu dalekobieżnego i regionalnego. GDL chce teraz kontynuować negocjacje z Deutsche Bahn. Aktualnie do 3 marca włącznie obowiązuje tzw. Friedenspflicht (obowiązek obu stron układu zbiorowego pracy przestrzegania zawartych w nim postanowień). Oznacza to, że przez ten czas nie będą podejmowane kolejne akcje strajkowe.
Ostatnio strajki ostrzegawcze pracowników służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na lotniskach miały miejsce w Niemczech w marcu ubiegłego roku. Wówczas chodziło o poprawę warunków pracy pracowników, którzy w ostatnich latach wywalczyli znaczące podwyżki płac.
Źródło: www.spiegel.de