Czy sprawiedliwe byłoby podniesienie tylko kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci (Kinderfreibetrag), ale nie zasiłku rodzinnego (Kindergeld)? Nie – twierdzą SPD i organizacje społeczne. Z kolei FDP przedstawia swoje argumenty.
Zasiłek rodzinny czy kwota wolna od podatku – co jest bardziej korzystne?
Rodziny w Niemczech otrzymują dodatek na dzieci zwany Kindergeld albo korzystają z kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci (Kinderfreibetrag) – dzieje się to w sposób automatyczny, to urząd skarbowy ustala, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla danej rodziny.
Teraz koalicja sygnalizacji świetlnej, czyli koalicja rządowa złożona z SPD, Zielonych oraz FDP, powraca do dyskusji na ten temat. Podczas gdy SPD chce zwiększyć kwotę zasiłku rodzinnego, FDP opowiada się za podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Uzasadnia to tym, że wysokość dodatku na dzieci już wzrosła. Jednak kwota wolna od podatku opłaca się dopiero po przekroczeniu określonego dochodu.
Na przykład w przypadku małżeństwa z jednym dzieckiem dochód podlegający opodatkowaniu musi wynosić około 80.000 euro, aby ulga podatkowa wynikająca z kwoty wolnej Kinderfreibetrag była korzystniejsza niż zasiłek rodzinny Kindergeld. Rodzinom opodatkowanym według najwyższej stawki kwoty wolne od podatku pozwalają uzyskać ulgę podatkową w wysokości do 3.911 euro rocznie, czyli 325 euro miesięcznie. Dla porównania: trzyosobowa rodzina, której dochód podlegający opodatkowaniu wynosi 50.000 euro, dzięki kwotom wolnym od podatku wynoszącym 9.312 euro zaoszczędzi tylko około 2.420 euro.
Organizacje społeczne domagają się podniesienia zasiłku rodzinnego do 300 euro – na początek
Także organizacje społeczne domagają się zwiększenia dodatku na dzieci: „Podniesienie kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci sprawi, że najlepiej zarabiający otrzymają ulgę w wysokości 377 euro miesięcznie, podczas gdy rodziny o średnich i niskich dochodach odejdą z pustymi rękami, ponieważ zdaniem Lindnera zasiłek rodzinny powinien pozostać na poziomie 250 euro” – stwierdził Ulrich Schneider, dyrektor organizacji Paritätischer Wohlfahrtsverband w wywiadzie dla „Redaktionsnetzwerk Deutschland” (RND). W jego opinii sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby zwiększenie na początek kwoty zasiłku Kindergeld do 300 euro, a w dłuższej perspektywie do 377 euro.
Michaela Engelmeier, przewodnicząca zarządu stowarzyszenia Sozialverbands Deutschland (SoVD), powiedziała w rozmowie z RND: „Każde dziecko musi mieć dla państwa taką samą wartość. Dlatego zasiłek rodzinny i kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci muszą w przyszłości zostać odpowiednio dostosowane.”
SPD chce sfinansować podwyżkę zasiłku rodzinnego ograniczając ulgi podatkowe dla najlepiej zarabiających
Ale w jaki sposób sfinansować podwyżkę Kindergeld w sytuacji napiętego budżetu? SPD chce sięgnąć do portfeli osób o wyższych dochodach.
Michael Schrodi, rzecznik ds. polityki finansowej frakcji SPD w Bundestagu, proponuje częściowe zniesienie ulg podatkowych dla najlepiej zarabiających, aby dodatkowe dochody z tego tytułu mogły zostać wykorzystane na rzecz zwiększenia zasiłku rodzinnego przy jednoczesnym podniesieniu kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci.
FDP jest innego zdania. „Z inicjatywy kanclerza federalnego Olafa Scholza w 2022 r. podjęto decyzję o nieproporcjonalnie dużym zwiększeniu kwoty zasiłku rodzinnego do 250 euro w 2023 r. oraz o dostosowaniu kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci zgodnie ze zwykłymi procedurami” – przypomniał sekretarz generalny FDP Djir-Sarai w wywiadzie dla „Rheinische Post”. Podkreślił, że rząd zadbał już o znaczne ulgi dla rodzin z dziećmi poprzez podwyżkę zasiłku Kindergeld, szybsze dostosowanie podstawowych stawek świadczeń socjalnych na dzieci zgodnie z poziomem inflacji oraz podwyższenie dodatku na dzieci (Kinderzuschlag).
Federalna minister ds. rodziny: kompromis jest możliwy!
Lisa Paus, federalna minister ds. rodziny, jest jednak przekonana, że koalicjantom uda się znaleźć kompromis. Polityk Zielonych powiedziała w programie RTL/ntv Frühstart, że cieszy się, iż w przyszłym roku nie trzeba będzie ponownie wracać do tej dyskusji – dzięki Kindergrundsicherung (pol. podstawowy zasiłek na dziecko). Ustawa jasno precyzuje te zależności.
Źródło: www.rtl.de
Trolle (tomeczki, marty i inne filipy) wychwalające NSDAP… wróć, AfD oraz rozwiązania z systemów totalitarnych za 3… 2… 1…
Andrzejku to ty ciągle wychwaoasz pod niebiosa NSDAP… to narodowi socjaliści. AfD to prawica.
NAUKOWCY – UCZENI macie CAŁE ROZWIĄZANIE – Kindergeld wystarczy nie liczyć jako DOCHÓD – Jedynie jako pieniądze dla dziecka a tak samotna Kobieta wychowująca dzieci praktycznie nie dostaje NIC bo automatycznie o ten Kindergeld zmniejszany jest zasiłek, np. podwyżka 15 Euro Kindergeld, dalej NIC – zmniejszony zasiłek o 15 Euro i tak samo mają 70 % rencistów, mający mniejsze renty lub na jego krawędzi jak zasiłek a zwłaszcza Kobiety