Społeczeństwo niemieckie starzeje się – a to oznacza, że coraz więcej osób wymaga opieki, a coraz mniej jest tych, którzy mogą ją zapewnić. Obliczenia Federalnego Urzędu Statystycznego (niem. Statistisches Bundesamt) pokazują, jak dramatyczny może być dalszy rozwój sytuacji w tym zakresie.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego, do 2049 r. w sektorze opieki w Niemczech może brakować od 280 do 690 tys. pracowników
Zmiany demograficzne w Niemczech mogą znacząco pogorszyć sytuację kadrową w sektorze opieki. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, do 2049 r. prawdopodobnie będzie brakować od 280 do 690 tys. pracowników. Urzędnicy oszacowali popyt i podaż w oparciu o różne założenia.
Starzenie się społeczeństwa ma podwójny wpływ na sytuację kadrową w sektorze opieki: z jednej strony wzrost liczby osób starszych zwiększa zapotrzebowanie na personel w domach spokojnej starości i szpitalach. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, do końca lat 40. w sektorze opieki w Niemczech potrzebnych będzie 2,15 mln pracowników, czyli o jedną trzecią więcej niż w 2019 r. (1,62 mln). Z drugiej strony, zmiany demograficzne wpływają na ograniczenie podaży, ponieważ liczba starszych pracowników odchodzących na emeryturę jest znacznie wyższa niż liczba młodszych osób podejmujących zatrudnienie.
Co trzecie stanowisko w sektorze opieki pozostanie nieobsadzone?
Federalny Urząd Statystyczny przeprowadził obliczenia w oparciu o dwa warianty uzależnione od rozwoju sytuacji społecznej i demograficznej. W pierwszym wariancie statystycy opracowali prognozę w oparciu o pozytywne zmiany, jakie zaszły na rynku pracy w sektorze opieki w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Zgodnie z tymi założeniami liczba opiekunów wzrosłaby do 1,87 mln w 2049 r. Byłoby to o 280 tys. za mało w stosunku do potrzeb.
W drugim wariancie statystycy obliczyli jedynie wpływ zmian demograficznych na podaż pracowników w sektorze opieki. W tym przypadku ich liczba spadłaby do 1,46 mln w 2049 r., co oznaczałoby niedobór na poziomie aż 690 tys. pracowników. Innymi słowy, nie można byłoby wówczas obsadzić niemal co trzeciego wakatu w sektorze opieki.
Na potrzeby obliczeń statystycy przyjęli założenia dotyczące rozwoju populacji i wskaźnika zatrudnienia w zawodach związanych z sektorem opieki. Uwzględniono zarówno szpitale, jak i domy opieki oraz spokojnej starości, placówki dla osób niepełnosprawnych oraz usługi opieki ambulatoryjnej. Pod uwagę wzięto specjalistów po trzyletnim kształceniu zawodowym, asystentów oraz personel pomocniczy.
Źródło: www.spiegel.de