Federalny minister sprawiedliwości, Marco Buschmann (FDP), jest pierwszym członkiem niemieckiego rządu, który udał się do Polski, aby odwiedzić nowy rząd w celu uzgodnienia ściślejszej współpracy w przyszłości. We wtorek został powitany przez swojego polskiego odpowiednika Adama Bodnara w Warszawie.
Polska w okresie przełomu
Buschmann powiedział: „Cały niemiecki rząd uważa za imponujące, jak zaangażowana i zdeterminowana jest Polska, aby powrócić do centrum Europy”. Zgodził się z Bodnarem na „wznowienie bliskiej współpracy” i mówił o wspólnej odpowiedzialności za Ukrainę.
Polska znajduje się w okresie przełomu. W wywiadzie dla „Zeit Online” w tym tygodniu Bodnar powiedział, że polski Trybunał Konstytucyjny jest „wykorzystywany do forsowania pewnych celów politycznych”. Dodał: „Mam nadzieję, że pewnego dnia będziemy w stanie to zmienić, ale jeszcze nie teraz”.
Polski centrolewicowy rząd z premierem Donaldem Tuskiem zastąpił w połowie grudnia po ośmiu latach narodowo-konserwatywny rząd PiS, który wielokrotnie podsycał nastroje przeciwko Niemcom i UE. Bodnar ma prawdopodobnie najtrudniejsze zadanie w centrolewicowym rządzie. 47-letni prawnik konstytucyjny, który do 2021 r. był polskim komisarzem ds. praw człowieka, ma za zadanie odwrócić kontrowersyjną reformę sądownictwa wprowadzoną przez odchodzący rząd PiS. Polska od lat toczy spór z Komisją Europejską w sprawie tej reformy.
Krytyka ze strony ETS
Bodnar ogłosił, że nominowanie sędziów powinno być ponownie oddzielone od polityki. Krajowa Rada Sądownictwa jest organem, który nominuje sędziów na wolne stanowiska. W 2018 r. rząd PiS wprowadził reformę, zgodnie z którą 15 z 25 członków Krajowej Rady Sądownictwa zostało powołanych przez parlament – wcześniej sędziowie decydowali o większości członków. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) skrytykował tę zmianę, ponieważ istnieją poważne wątpliwości co do niezależności tego organu. Zgodnie z reformą przedstawioną przez Bodnara, o składzie Krajowej Rady Sądownictwa ponownie decydować będą wyłącznie sędziowie.
Odpowiednia ustawa musi jednak najpierw przejść przez obie izby parlamentu, a następnie zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ten ostatni wywodzi się z szeregów PiS i może storpedować projekt.
„Nie chcę komentować polskiej polityki wewnętrznej” – powiedział Buschmann zapytany przez dziennikarzy o walkę o władzę. Nowy rząd podjął „wiele bardzo odważnych decyzji, z absolutnym przekonaniem o wzmocnieniu praworządności”.
Źródło: www.zeit.de
Nowy rząd podjął działania pozaprawne, które z praworządnością nie mają nic wspólnego. Dziwne, że Bodnar nie pochwalił się bezprawnym wprowadzeniem PO prokuratora generalnego? Na YouTubie można usłyszeć z jakigo paragrafu POLSKIEGO KODEKSU PRAWNEGO grozi mu… dożywocie. Człowiek, który skakał jak mu Tusk kazał za bytności Rzecznikiem Praw Obywatelskim opowiada o powinności bycia apolitycznym. Obecnie dorobił się tytułu Rzeźnika Obywatelskiego za swój udział w juncie, który rozgrwa się w kraju. Tak zostawić wybór sędziów w rękach sędziów. Toż to jest jakiś żart. Niech uczniowie sami sobie wystawiają oceny. Niech wykonawcy sami sobie ustalają kryteria i zakres wykonywania prac przy inwestycjach publicznych…… Czytaj więcej »
Filip, co tam słychać w olgino? Jakie temperatury tam macie z tomeczkiem i martą oraz innymi trollami z tego portalu?
Już przyszły zalecenia z góry 😂😂 i Polaczki na szparagi 🤨🤨