Bundeswehrze brakuje żołnierzy: niemiecki minister obrony za przyjmowaniem cudzoziemców

    Federalny minister obrony Boris Pistorius (63 l., SPD) jest otwarty na to, by niemieckie wojsko zasilili obcokrajowcy. „Nie bylibyśmy pierwszymi siłami zbrojnymi w Europie, które by to zrobiły” – powiedział polityk w wywiadzie dla gazety „Tagesspiegel”. Przykładem może być Francja, w której obywatele innych państw również mogą służyć w armii (Legia Cudzoziemska). Propozycja Borisa Pistoriusa to odpowiedź na niedobór żołnierzy w Bundeswehrze. Obecnie służy w niej około 180 tys. mężczyzn i kobiet – to o mniej więcej 20 tys. za mało. Celem jest wojsko liczące 203 tys. żołnierzy.

    Na dzień dzisiejszy w Bundeswehrze zasadniczo mogą służyć wyłącznie Niemcy

    Cudzoziemcy broniący Niemiec w razie wojny? Jak dotąd jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Niemiecka ustawa o żołnierzach (niem. Soldatengesetz) stanowi, że zasadniczo w Bundeswehrze mogą służyć wyłącznie Niemcy.

    Czy ten stan rzeczy wkrótce ulegnie zmianie? Marie-Agnes Strack-Zimmermann (65 l.), ekspertka FDP ds. obronności, powiedziała dziennikarzom gazety „Rheinische Post”: „Zasadniczo musimy myśleć bardziej europejsko poszukując odpowiednich młodych ludzi, którzy chcą służyć w Bundeswehrze”. Oznacza to również, że żołnierze „nieposiadający niemieckiego paszportu powinni mieć możliwość jego szybszego uzyskania dzięki owocnej służbie w Bundeswehrze”.

    Partia CDU już w maju 2023 r. wystąpiła z propozycją otwarcia się na obcokrajowców w Bundeswehrze

    Plany dotyczące przyjmowania obcokrajowców do Bundeswehry mają także poparcie CDU/CSU. Jak powiedział Johann Wadephul (60 l.), polityk CDU zajmujący się kwestiami obronności, w rozmowie z gazetą „Rheinische Post”, pomysł generalnie rzecz biorąc jest słuszny. Kluczowe znaczenie ma to, jakie zasady miałyby obowiązywać, np. czy konieczna będzie biegła znajomość języka niemieckiego.

    Partia CDU już w maju 2023 r. wystąpiła z propozycją otwarcia się na obcokrajowców w Bundeswehrze. W wewnętrznym dokumencie komisji ekspertów ds. stabilności międzynarodowej stwierdzono wówczas: „Chcemy umożliwić obywatelom UE mieszkającym w Niemczech zatrudnienie w armii”. Jednak zdaniem polityków tej partii, cudzoziemcy z państw niebędących członkami Unii Europejskiej również powinni mieć możliwość wstąpienia do niemieckiej armii. Dokument strategiczny zakłada, że powinno to być możliwe w ramach rocznego obowiązkowego roku socjalnego.

    Teraz także minister obrony Boris Pistorius i FDP są otwarci na ten pomysł.

    Źródło: www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    W pierwszej kolejności powinni brać mlodych , zdrowych co na zasiłkach siedzą . Skoro czerpią od kraju 200%, powinni 100% oddawać.

    Andrzej

    Czyli ciebie, zamiast siedzieć na dupie i trollować dla AfD i innych prohitlerowskich partii, to idź do pracy leniu!

    Filip

    Prohitlerowska partia? Tylko zacofany stalinista mógłby to wymyśleć.

    Andrzej

    Hitler, stalin, AfD, NSDAP, komuniści, Mussolini, faszyści, naziści, to tylko odmienne nazwy dla jednego i tego samego badziewia.

    Andrzej

    Poza tym wymień mi argumenty: dlaczego AfD miałoby niby nie mieć programu identycznego jak NSDAP w 1933?

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x