Badanie międzynarodowej organizacji Oxfam: biedni coraz biedniejsi, bogaci coraz bogatsi – pomimo inflacji i kryzysów

    Oxfam – międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się – doszła do wniosku, że nierówności na świecie coraz bardziej się pogłębiają. Bogaci mimo rosnących cen i rozmaitych kryzysów stają się coraz bogatsi. Z kolei biedni coraz bardziej ubożeją.

    Majątek pięciu najbogatszych ludzi na świecie wzrósł z 405 miliardów dolarów w 2020 roku do 869 miliardów dolarów

    Kryzysy i wojny na przestrzeni ostatnich lat jeszcze bardziej pogłębiły przepaść między bogatymi i biednymi na całym świecie. Takie wnioski płyną z badania opublikowanego przez organizację pozarządową Oxfam w przededniu rozpoczęcia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Według badania, pięciu najbogatszych ludzi na świecie ponad dwukrotnie powiększyło swoje fortuny od 2020 roku. Ich majątek wzrósł z 405 miliardów dolarów w 2020 roku do 869 miliardów dolarów w ostatnim czasie. Tymczasem prawie pięć miliardów ludzi, którzy stanowią 60 proc. najbiedniejszych na świecie, jeszcze bardziej zubożało.

    Opublikowane w poniedziałek badanie opiera się na danych z różnych źródeł. Organizacja Oxfam sięgnęła m.in. po szacunki magazynu Forbes dotyczące majątku miliarderów oraz szacunki banku Credit Suisse dotyczące światowego bogactwa.

    W ciągu najbliższej dekady na świecie pojawi się pierwszy bilioner?

    W wyniku przeprowadzonej analizy międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam doszła do wniosku, że jeśli obecne tendencje się utrzymają, w ciągu najbliższych dziesięciu lat na świecie pojawi się pierwszy bilioner, za to nawet za 230 lat nie uda się całkowicie uporać z problemem ubóstwa na świecie.

    Majątek miliarderów rósł trzy razy szybciej niż stopa inflacji. Tymczasem – według organizacji Oxfam – płace 791 milionów pracowników nie nadążały za wzrostem cen. W ciągu dwóch lat każdy pracownik stracił średnio prawie jedną miesięczną pensję.

    Oxfam wzywa do opodatkowania najbogatszych

    Serap Altinisik, przewodnicząca zarządu Oxfam Deutschland, uważa, że taki stan rzeczy wystawia społeczeństwo na ciężką próbę. Zwróciła uwagę na problem dyskryminacji ze względu na płeć i dyskryminacji rasowej, którego efektem są jeszcze większe nierówności społeczne.

    Oxfam wzywa zatem do opodatkowania najbogatszych. Pozyskane w ten sposób środki powinny zostać zainwestowane w działania na rzecz ochrony klimatu, rozwój edukacji, opiekę zdrowotną i bezpieczeństwo socjalne. Dotyczy to zarówno Niemiec, jak i całego świata. Również w Niemczech łączny majątek pięciu najbogatszych obywateli wzrósł od 2020 roku o prawie trzy czwarte (73,85 proc.) po uwzględnieniu inflacji, z około 89 do około 155 miliardów dolarów amerykańskich.

    Źródło: www.welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x