Ani imprezy w Berlinie, ani port w Hamburgu, ani bliskość Alp w przypadku Monachium nie sprawiają, że mieszkańcy tych metropolii są szczególnie zadowoleni. Niespodziewanie w pierwszej dziesiątce europejskiego rankingu znalazły się dwa niemieckie miasta, na które prawdopodobnie mało kto by postawił. Otóż 4. miejsce zajął Lipsk, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi po Berlinie we wschodniej części Niemiec, natomiast na 8. miejscu uplasował się Rostock, miasto położone w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie – prawda, że nie było to łatwe do przewidzenia?
Aż 95 proc. respondentów mieszkających w Lipsku jest zadowolonych z życia w tym mieście
Komisja Europejska chciała dowiedzieć się, na ile Europejczycy są zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania i przeprowadziła ankietę, w której wzięły udział 73.153 osoby z 83 miast, od Stambułu w Turcji po Reykjavik w Islandii.
Wyniki badania pokazały, że aż 95 proc. respondentów mieszkających w Lipsku jest zadowolonych z życia w tym mieście. Niewiele mniejszy odsetek usatysfakcjonowanych mieszkańców odnotowano w Rostocku (94 proc.).
W europejskim rankingu zwyciężył Zurych
Socjologowie porównali infrastrukturę, opiekę medyczną, kulturę, ofertę edukacyjną i możliwości zatrudnienia, poczucie bezpieczeństwa i integrację społeczną. W każdym z miast na pytania ankietowe odpowiedziało około 840 mieszkańców.
W europejskim rankingu zwyciężył Zurych (Szwajcaria, 97 proc.), a tuż za nim uplasowały się Groningen (Holandia, 96 proc.) i Kopenhaga (Dania, 96 proc.). W ubiegłym roku Niemcom nie udało się znaleźć w pierwszej dziesiątce zestawienia – Frankfurt nad Menem spadł z 7. na 17. miejsce.
W mniejszych miastach większe poczucie bezpieczeństwa i lepsza jakość powietrza
Ponad 39 proc. respondentów z Lipska i Rostocku stwierdziło, że jakość ich życia poprawiła się w ciągu ostatnich pięciu lat. Z tym stwierdzeniem zgodziły się przede wszystkim młode rodziny, które nie mieszkają w stolicach. W Lipsku i Rostocku dobrze czują się także starsi mieszkańcy (odpowiednio ponad 86 proc. i 83-86 proc.), co prawdopodobnie wynika z większego poczucia bezpieczeństwa niż w metropoliach na południu Europy.
Na przykład 85 proc. mieszkańców Rostocku stwierdziło, że ich współmieszkańcy są godni zaufania, co stawia ich na równi z Reykjavikiem (Monachium: 81 proc.). Ponad 80 proc. osób zamieszkałych w Rostocku wyraziło zadowolenie ze swojej sytuacji zawodowej, podczas gdy w Lipsku odsetek ten był nieznacznie niższy. Za to jeśli chodzi o jakość powietrza, mieszkańcy Lipska ocenili ją jako bardzo dobrą (ponad 78 proc.), zaś mieszkańcy Rostocku mieli na ten temat nieco gorsze zdanie (71-78 proc.). Również pod tym względem mniejsze miasta wypadły lepiej niż metropolie.
Badanie ma już kilkunastoletnią historię
Najbardziej niezadowoleni byli mieszkańcy Palermo. Zaledwie 62 proc. z nich czuje się dobrze w swoim mieście. Tym samym stolica Sycylii znalazła się w tyle za Atenami i Stambułem, które uplasowały się na przedostatnim miejscu (65 proc.).
Badanie przeprowadzane jest co roku, począwszy od 2007 r.
Źródło: www.bild.de
Widocznie nie dali się zasypać śmieciami z pontonów.