Nietrafiony prezent pod choinkę? Oto co można z nim zrobić!

    Zapewne także i w tym roku pod choinką znalazły się prezenty, które nie przypadły Wam do gustu. Niejednokrotnie zdarza się, że nietrafione podarunki wrzucone gdzieś głęboko do szafy pokrywają się kurzem albo lądują w koszu na śmieci. A przecież istnieją lepsze sposoby na pozbycie się niechcianych prezentów. Oto co można z nimi zrobić.

    Wymiana lub zwrot

    Jeśli jesteście na tyle odważni, aby poprosić o paragon, możecie wymienić niechciany prezent w sklepie. W Niemczech nie istnieje jednak prawo do wymiany towarów bez wad. To, czy będzie można jej dokonać, zależy od dobrej woli sprzedawcy. Z kolei w przypadku wadliwych towarów klienci mają prawo do ich wymiany.

    Prawo do odstąpienia od umowy obowiązuje natomiast w przypadku produktów zamówionych online. Można je odesłać w ciągu dwóch tygodni; okres odstąpienia od umowy zwykle liczy się od dnia otrzymania towarów. Należy wcześniej poinformować o tym fakcie, na przykład pisemnie lub telefonicznie.

    Płyty CD, DVD i oprogramowanie muszą być zwracane w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu. Prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje w przypadku produktów wykonanych na zamówienie, takich jak biżuteria z grawerem, czy też albumy fotograficzne, a także w przypadku biletów na koncerty mające miejsce w konkretnym terminie oraz produktów, których zwrot nie jest możliwy ze względów higienicznych, takich jak produkty kosmetyczne, zabawki erotyczne, soczewki kontaktowe i szczoteczki do zębów. Jednakże, według brandenburskiego centrum konsumenckiego, prawo do odstąpienia od umowy ma zastosowanie do bielizny i strojów kąpielowych.

    Sprzedaż

    Najprostszym sposobem na pozbycie się niechcianych prezentów są aukcje internetowe i ogłoszenia drobne. Jeśli zarejestrujecie się jako sprzedawcy prywatni, nie będziecie musieli przyznawać nabywcy prawa do odstąpienia od umowy ani prawa do zwrotu. Można również wykluczyć gwarancję przy użyciu następującego sformułowania: „Die Ware wird unter Ausschluss jeglicher Gewährleistung verkauft”.

    Informacje o przedmiotach oferowanych w internecie muszą być zgodne z prawdą. Ponadto zdjęcia i opisy produktów nie mogą być tak po prostu kopiowane ze strony producenta ze względu na prawa autorskie. Dlatego lepiej jest robić własne zdjęcia i zamieszczać własne teksty.

    Wymiana online

    W internecie działają również platformy, za pośrednictwem których można dokonać wymiany: towar za towar. Bardzo popularną tradycją w Niemczech jest tzw. „Schrottwichteln”. Polega ona na tym, że podarowuje się stare lub bezużyteczne rzeczy – najważniejsza jest przy tym dobra zabawa podczas rozpakowywania prezentów! Dzięki temu można się w końcu pozbyć niepotrzebnych przedmiotów, a przy odrobinie szczęścia osoba obdarowana być może ucieszy się z prezentu.

    Wydanie rzeczy innym

    Jeśli otrzymany prezent nie przypadnie Wam do gustu, możecie po prostu podarować go komuś przy następnej okazji. Być może sprawi on radość innej osobie. Oczywiście można to zrobić także online – wiele portali oferuje możliwość wydania rzeczy za darmo.

    Darowizna

    Jeśli chcecie zrobić coś dobrego z prezentami świątecznymi, które nie przypadły Wam do gustu, możecie je przekazać w formie darowizny. Organizacje takie jak Oxfam odsprzedają otrzymane przedmioty i dzięki temu pomagają potrzebującym. Przyjmują na przykład ubrania, książki lub gry; ważne jest, aby towary nie były uszkodzone ani brudne. Dochody ze sprzedaży są przeznaczane na realizację projektów społecznych lub rozwojowych.

    Prezenty z wadami

    Prezenty uszkodzone lub mające wady można zareklamować w ciągu dwóch lat od daty zakupu, przedstawiając paragon. Ustawowy okres gwarancji może być krótszy w przypadku towarów używanych.

    Centra konsumenckie oferują pomoc online w tym zakresie: konsumenci otrzymują wstępną ocenę prawną, która pozwala stwierdzić, czy przysługuje im prawo do bezpłatnej naprawy lub wymiany produktu przez sprzedawcę lub producenta, czy też mogą zwrócić produkt i zażądać zwrotu pieniędzy. Stronę można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę frazę „Umtausch-Check der Verbraucherzentralen”.

    Źródło: www.stern.de

    Dołącz do nas!

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x