Po latach opóźnień e-recepty i elektroniczna dokumentacja medyczna pacjentów w Niemczech mają zostać wprowadzone do powszechnego użytku. Tak przewiduje ustawa przygotowana przez koalicję sygnalizacji świetlnej, czyli koalicję rządową złożoną z SPD, Zielonych oraz FDP, która została właśnie przyjęta przez Bundestag.
E-recepty już wkrótce mają stać się standardem. Od początku 2024 r. gabinety lekarskie w Niemczech będą miały obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Na początku 2025 r. wszystkie osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne mają mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji zawierającej dane dotyczące ich zdrowia, takie jak wyniki badań i wyniki laboratoryjne – chyba że nie wyrażą na to zgody. W przyszłości ma być również możliwe wykorzystanie danych dotyczących zdrowia do celów badawczych.
Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach mówi o kroku milowym
Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach z SPD mówi o kroku milowym, dzięki któremu Niemcy w końcu nadrobią zaległości w obszarze cyfryzacji w sektorze opieki zdrowotnej. Nowe przepisy mają przynieść bardzo konkretne korzyści dla pacjentów w Niemczech, a także dla lekarzy, którzy uzyskają lepsze możliwości ich leczenia.
Zgodnie z ustawą, do 15 stycznia 2025 r. kasy chorych mają utworzyć e-dokumentację medyczną dla wszystkich osób objętych ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym – o ile nie zgłoszą one sprzeciwu. Ma ona być katalogiem dokumentów medycznych i towarzyszyć pacjentom przez całe życie u wszystkich lekarzy. Dostęp do e-dokumentacji będzie można uzyskać za pośrednictwem aplikacji kas chorych. Rozwiązanie to zostało wprowadzone jako opcjonalne już w 2021 r., ale do tej pory praktycznie nie było w użyciu.
Dane mają też służyć celom badawczym i poprawić jakość leczenia
W aptekach w Niemczech już od jakiegoś czasu można realizować e-recepty zamiast tradycyjnych, papierowych recept. Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia 2024 r. lekarze będą mieli obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej.
Druga ustawa ma umożliwić łączenie danych z różnych źródeł – na przykład z rejestrów nowotworów i z kas chorych. Dane mają być szyfrowane. Zdaniem Lauterbacha miałoby to kluczowe znaczenie dla celów badawczych i poprawy opieki nad pacjentami.
Źródło: www.n-tv.de