Niemcy: pięć mitów dotyczących okresu próbnego

    Chociaż praca na okres próbny w Niemczech wiąże się z pewnymi biurokratycznymi osobliwościami, wiele kwestii jest uregulowanych w sposób podobny jak w przypadku dłuższego stażu pracy.

    Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynacie swoją karierę zawodową, czy zmieniacie pracę, na początku czeka Was okres próbny. Wśród zatrudnionych w Niemczech krążą różne mity na temat urlopu, wypowiedzenia, a także przedłużenia okresu próbnego. Na szczęście nie wszystkie pogłoski są prawdziwe, a wiele zasad obowiązujących w pierwszych tygodniach i miesiącach zatrudnienia wcale nie odbiega aż tak bardzo od tych mających zastosowanie do pracowników z dłuższym stażem.

    Co się stanie, jeśli zachorujecie podczas okresu próbnego?

    Wielu pracowników uważa, że w czasie okresu próbnego nie przysługuje wynagrodzenie w przypadku choroby. To nieprawda. Jak donosi portal dgbrechtsschutz.de, także w okresie próbnym pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

    Jedynie w pierwszych czterech tygodniach nowej pracy to kasa chorych, a nie nowy pracodawca, zapewnia wsparcie finansowe w przypadku choroby. Oznacza to, że w pierwszym miesiącu zatrudnienia otrzymacie zasiłek chorobowy (niem. Krankengeld) zamiast pensji wypłacanej przez pracodawcę w przypadku choroby (niem. Entgeltfortzahlung).

    Niemniej jednak, jeśli da się tego uniknąć, w okresie próbnym nie powinniście być zbyt często nieobecni z powodu choroby. Jeśli Wasz przełożony zakwestionuje Wasze zwolnienie lekarskie, niekiedy może to stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym.

    Korzystanie z urlopu w okresie próbnym

    Często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że w okresie próbnym nie przysługuje prawo do urlopu. Nie jest to jednak prawdą. Chociaż z pełnego urlopu można skorzystać dopiero po upływie sześciu miesięcy, to i tak do tego czasu po każdym miesiącu zatrudnienia nabywacie prawo do wolnego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu.

    Jeśli chcielibyście w okresie próbnym skorzystać z urlopu w wymiarze przekraczającym proporcjonalną liczbę dni, musicie omówić to indywidualnie z pracodawcą.

    Kolejny okres próbny u tego samego pracodawcy?

    Pracujecie już w firmie, w której w przyszłości obejmiecie nowe stanowisko i nie macie pewności co do przepisów dotyczących okresu próbnego? Tu decyzja podejmowana jest indywidualnie, w zależności od danego przypadku. Zasadniczo można uzgodnić ponowny okres próbny dla nowego stanowiska, jeśli zakres zadań istotnie odbiega od tego, czym wcześniej zajmowaliście się w firmie. Jeśli jednak tak nie jest, można mieć wątpliwości, czy taki okres próbny jest konieczny.

    Jednak ciągłość zatrudnienia w firmie zapewni, że aby zwolnienie było zgodne z prawem, musi być „społecznie uzasadnione”. Jeżeli mimo to nie czujecie się zbyt pewnie, portal dgbrechtsschutz.de zaleca, abyście w przypadku zmiany stanowiska wewnątrz firmy zapewnili sobie możliwość powrotu do poprzednio wykonywanych zadań, jeśli coś pójdzie nie po Waszej myśli.

    Przedłużenie okresu próbnego według uznania pracodawcy

    Pracodawca nie może również w nieskończoność przedłużać okresu próbnego. Każdy okres próbny może trwać maksymalnie sześć miesięcy; jeśli umowa o pracę przewiduje krótszy okres, może on zostać przedłużony tylko w ramach tego limitu. Tak więc w każdym przypadku okres próbny kończy się po upływie sześciu miesięcy zatrudnienia.

    Czy w okresie próbnym możliwe jest rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia i bez podania przyczyny?

    Nawet w trakcie okresu próbnego nie możecie zostać zwolnieni z dnia na dzień. W określonym w umowie o pracę okresie próbnym okres wypowiedzenia ulega jedynie skróceniu. Tym samym zarówno pracownik, jak i pracodawca mają możliwość rozwiązania stosunku pracy w dowolnym momencie z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia.

    Co istotne, w trakcie okresu próbnego musi nastąpić wypowiedzenie umowy, a nie koniec dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jeśli jednak już po kilku tygodniach zdacie sobie sprawę z tego, że jednak nie chcecie dłużej pracować w tej firmie, zaleca się, aby najpierw rozejrzeć się za nową posadą, zanim pochopnie złoży się wypowiedzenie.

    Źródło: www.tz.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Christi Himmelfahrt: Dzień wolny od pracy w całych Niemczech! Tak obchodzą go Niemcy

    Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, z niemieckiego Christi Himmelfahrt, jest w Niemczech świętem państwowym. W tym dniu tradycyjnie obchodzony jest w Niemczech również Dzień Ojca. W...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x