„Głupia dyskusja”: kanclerz Olaf Scholz przeciwny dalszemu podnoszeniu wieku emerytalnego w Niemczech

    Zarówno przedsiębiorcy, jak i politycy apelują o dalsze podwyższanie wieku emerytalnego w Niemczech. Tymczasem kanclerz Olaf Scholz jest odmiennego zdania. Polityk SPD przypomniał, że wiek emerytalny został podniesiony do 67 lat. Zdaniem Scholza jest to dobre rozwiązanie.

    „50 lat pracy to całkiem sporo czasu”

    Błędny, pozbawiony sensu krok – tak polityk SPD ocenił apel przedsiębiorców dotyczący podniesienia wieku emerytalnego w Niemczech. Kanclerz wypowiedział się na ten temat w niedzielę wieczorem podczas spotkania zorganizowanego przez dziennik „Heilbronner Stimme” w Heilbronn. „Osoba, która kończy szkołę w wieku 17 lat i rozpoczyna naukę zawodu, ma przed sobą 50 lat pracy, zanim przejdzie na emeryturę. 50 lat to całkiem sporo czasu” – argumentował Olaf Scholz.

    Jednocześnie kanclerz dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ludzie kontynuowali pracę, jeśli tego chcą. Stworzono odpowiednie regulacje prawne, które dają im taką możliwość. Ale zdaniem Olafa Scholza ważniejsze jest to, by poprawić perspektywy zatrudnienia dla osób w wieku 58-62 lat, które szukają pracy. „Więc najpierw zróbmy coś w tej sprawie, zanim znów rozpoczniemy tę głupią dyskusję na temat wieku emerytalnego” – powiedział.

    Koalicja sygnalizacji świetlnej póki co wyklucza dalsze podwyższanie wieku emerytalnego w Niemczech

    Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech, wiek uprawniający do pobierania emerytury bez potrąceń jest stopniowo podnoszony z 65 do 67 lat. W przypadku osób urodzonych w 1964 r. i później zwykły wiek emerytalny wynosi 67 lat. Jak dotąd tzw. koalicja sygnalizacji świetlnej, czyli koalicja rządowa złożona z SPD, Zielonych oraz FDP, wykluczyła podwyższenie wieku emerytalnego.

    Jednak dalsze funkcjonowanie repartycyjnego systemu emerytalnego w jego obecnej formie będzie coraz trudniejsze. Ze względu na starzenie się społeczeństwa, w dłuższej perspektywie będzie zbyt wiele osób pobierających emerytury i jednocześnie za mało osób odprowadzających składki. Niemieckiego Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe jest otwarte na dyskusję o wydłużeniu okresu aktywności zawodowej mieszkańców Niemiec. Tymczasem prawie 70 proc. osób z pokolenia wyżu demograficznego, które obecnie przechodzą na emeryturę lub przejdą na nią w najbliższych latach, chciałoby zakończyć aktywność zawodową jeszcze przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    W wieku 17 lat szkołę skończyć iść do pracy i 70 lat pracować najlepiej….
    BO DARMOZJADÓW DZIECIOROBOW TRZEBA UTRZYMYWAĆ!!!!

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x