Prawie każdy z nas spróbował kiedyś szczęścia w grze na automatach, w zakładach sportowych lub w Lotto. Ale niektórzy nie potrafią przestać, nawet jeśli nie mają pieniędzy na kolejne zakłady, grozi im utrata pracy, a ich rodzina się rozpada. Oto ilu osób w Niemczech dotyczy ten problem.
Niemcy: 2,3 proc. populacji w wieku od 18 do 70 lat cierpi na zaburzenia związane z uprawianiem hazardu
Według ekspertów, 4,6 mln dorosłych w Niemczech jest uzależnionych od hazardu lub widać u nich pierwsze objawy tego uzależnienia. Tak wynika z nowego badania „Glücksspielatlas 2023” przedstawionego przez Burkharda Blienerta, pełnomocnika rządu federalnego ds. uzależnień i narkotyków. Według raportu, około 1,3 mln osób cierpi na zaburzenia związane z uprawianiem hazardu, a u kolejnych 3,3 mln osób stwierdzono ryzykowne zachowania związane z hazardem wskazujące na pierwsze oznaki uzależnienia – takie jak objawy odstawienia pojawiające się w okresie, gdy nie uprawiają hazardu lub powrót do hazardu następnego dnia w celu odrobienia strat.
Oznacza to, że 2,3 proc. populacji w wieku od 18 do 70 lat cierpi na zaburzenia związane z uprawianiem hazardu, które od 2001 roku uznawane są za chorobę psychiczną. Średnio cztery na dziesięć osób grających na automatach boryka się z zaburzeniami związanymi z uprawianiem hazardu. W ciągu ostatnich pięciu lat gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na pomoc ambulatoryjną, szczególnie wśród osób uprawiających hazard online.
Dochód uzyskany po odjęciu wypłaconych wygranych wyniósł w ubiegłym roku 13,4 mld euro
W 2021 roku w sumie 30 proc. osób w Niemczech brało udział w grach hazardowych. W 2007 roku odsetek ten wynosił aż 55 proc. Raport „Glücksspielatlas 2023”, opublikowany przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań nad Uzależnieniami i Narkotykami (niem. Institut für interdisziplinäre Sucht- und Drogenforschung) w Hamburgu, Niemieckie Centrum Badań nad Uzależnieniami (niem. Deutsche Hauptstelle für Suchtfragen) w Hamm oraz Katedrę Badań nad Hazardem na Uniwersytecie w Bremie, przedstawia w ogólnym zarysie temat hazardu w Niemczech. Podsumowuje dostępne dane, dostarcza informacji dotyczących regulacji prawnych, obrotów w branży oraz tematów takich jak uzależnienie i zapobieganie. Dane dotyczące uzależnienia od hazardu opierają się na ankiecie z 2021 roku.
Tak zwany zysk brutto z gier w branży hazardowej – czyli to, co pozostaje po odjęciu wypłaconych wygranych – wyniósł w ubiegłym roku 13,4 mld euro. Największe wpływy odnotowano w obszarze automatów do gier (4,8 mld euro), a następnie w loteriach (4,1 mld euro). Od czasu legalizacji zakładów sportowych jesienią 2020 r. odnotowano silny wzrost w tym obszarze (1,4 mld euro). Wpływy z podatków od legalnych gier hazardowych wyniosły 5,2 mld euro.
Źródło: www.n-tv.de
W PL ten sam problem