Zbieranie drewna opałowego w Niemczech – oto, co wolno, a kiedy można spodziewać się grzywny nawet do 100 000 euro!

    Drewno opałowe do kominka lub paleniska w ogrodzie jest obecnie w Niemczech bardzo drogie. Czy nie można po prostu pójść do lasu i samemu zebrać lub pociąć drewno?

    Zabieranie drewna w Niemczech to kradzież

    Cena drewna opałowego stale rośnie. Aby zaoszczędzić pieniądze, niektórzy właściciele kominków mogą wpaść na pomysł, żeby po prostu udać się do lasu po burzy lub długiej suszy, aby zebrać połamane lub martwe gałęzie. W końcu drewno jest darmowe – idealny sposób na walkę z wysokimi kosztami energii. Metoda ta nie jest jednak ani łatwa, ani legalna.

    Lasy w Niemczech mają właściciela. Może nim być gmina, osoba prywatna lub firma. Wszystko w lesie również należy do właściciela gruntu. Zabieranie drewna bez uprzedniego zapytania byłoby zatem kradzieżą. Nawet jeśli leży ono przy drodze.

    Czy w tym przypadku nie ma zastosowania § 39 ust. 3 federalnej ustawy o ochronie przyrody (niem. Bundesnaturschutzgesetz, czyli w skrócie BNatSchG)? Zgodnie z tą ustawą można zbierać na własny użytek niewielkie ilości („przepis dotyczący bukietów ręcznych”) jagód, grzybów, dzikich kwiatów i traw. Nie. Dzieje się tak, ponieważ prawo nie ma zastosowania do drewna opałowego, gałęzi ozdobnych, sadzonek, drzew – a także roślin chronionych i kamieni. Muszą one zatem pozostać nietknięte, a zatem w lesie.

    Kiedy zbieranie drewna opałowego jest legalne?

    W niektórych przypadkach zbieranie drewna opałowego w Niemczech jest dozwolone. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w federalnej ustawie o lasach lub ustawach leśnych poszczególnych krajów związkowych. Na przykład, zbieranie drewna opałowego może być dozwolone w niektórych wyznaczonych częściach lasu. Dozwolone może być również zabranie ze sobą określonej maksymalnej ilości drewna opałowego. Jeśli przepisy nie określają wyraźnie, czy zbieranie drewna jest dozwolone, prawdopodobnie jest to zabronione.

    Niektórzy właściciele lasów zezwalają również odwiedzającym las na zbieranie pewnego rodzaju drewna. Oznacza to, że martwe gałęzie lub zgniłe gałązki, które spadły z drzewa bez interwencji człowieka – tj. naturalnie – mogą zostać zabrane. W niektórych lasach prywatnych zbieranie drewna może być jednak zabronione. Najlepiej jest zapytać bezpośrednio właściciela lasu o to, co jest dozwolone. W Bawarii należy również zapoznać się z „przepisami dotyczącymi drewna”.

    To samo dotyczy kawałków drewna pozostawionych w lesie po pracach leśnych i usunięciu kłód. Ma to jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy średnica zabranego drewna jest mniejsza niż dziesięć centymetrów. Ważna informacja – podczas zbierania drewna opałowego nie wolno opuszczać wyznaczonych ścieżek leśnych.

    Kiedy zbieranie drewna opałowego jest nielegalne?

    Zbieranie drewna opałowego do kominka lub pieca podczas wizyty w lesie może być jednak nielegalne. Na przykład nielegalne jest: ścinanie drzew, piłowanie gałęzi i gałązek, łamanie gałęzi i gałązek, wyrywanie drzew, zbieranie drewna w nocy (między zachodem a wschodem słońca), używanie pił łańcuchowych – w niektórych przypadkach do cięcia pozyskanego drewna można używać pił ręcznych lub sekatorów oraz zbieranie drewna opałowego do celów komercyjnych.

    Jak wysoka jest w Niemczech grzywna za zbierania drewna w lesie?

    Nieautoryzowana zbiórka martwego drewna może zostać ukarana grzywną w wysokości do 25 euro. Każdy, kto zbiera duże ilości drewna opałowego w lesie bez zezwolenia, popełnia przestępstwo (kradzież drewna), które może zostać ukarane grzywną w wysokości aż do 100 000 euro lub karą pozbawienia wolności do pięciu lat. Duża ilość drewna oznacza na przykład ilość większą niż taczka lub nawet całe drzewo.

    Każdy, kto ścina drzewo w celu zaspokojenia własnego zapotrzebowania na drewno opałowe, musi liczyć się z grzywną w wysokości nawet do 50 000 euro. Jeśli ściętych zostanie kilka drzew jednocześnie, grzywna wzrośnie do 100 000 euro.

    Przed rozpoczęciem zbierania drewna opałowego należy dowiedzieć się, kto jest właścicielem lasu. Należy skontaktować się z tą osobą i zapytać, czy i ile drewna można zebrać.

    Jeśli las należy do władz lokalnych, przydatne może być uzyskanie „zezwolenia na pobór drewna”. Wniosek o taką zgodę można złożyć w biurze leśnictwa odpowiedzialnym za las lub w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się las. Koszt takiej licencji wynosi do 30 euro. Zezwolenie jest ważne przez rok na określonych obszarach leśnych. Wnioskodawcy muszą również liczyć się z pewnym okresem oczekiwania na takie zezwolenie. Co ważne – zbierając drewno opałowe należy mieć przy sobie certyfikat, aby móc okazać go leśniczemu w razie kontroli.

    W dniu zbierania drewna należy udać się do leśniczego i omówić z nim ilość, którą chce się zabrać z lasu. Często jest to odnotowywane na piśmie i sprawdzane po wycieczce do lasu.

    Kiedy najlepiej zbierać drewno?

    Aby drewno opałowe nie schło zbyt długo, najlepiej, aby kilka dni przed wizytą w lesie nie padało. Idealne są również miesiące od listopada do marca. Po pierwsze dlatego, że drewno jest wtedy zwykle bardziej suche niż wiosną, a po drugie, nie uszkodzicie żadnych młodych roślin, przechodząc przez listowie.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x