Wsiąść do pociągu, zasnąć, a po przebudzeniu dotrzeć do celu: trudno o bardziej komfortową podróż. Pociągi nocne już od jakiegoś czasu cieszą się rosnącą popularnością. Dlatego też na rok 2023 i kolejne lata planowane są nowe połączenia, dzięki którym będzie można podróżować po Europie – oprócz tych, które już są w ofercie. Portal SÜDWEST24 sprawdził, jakie nocne połączenia kolejowe są już dostępne w Europie i jakie nowe połączenia mają zostać wprowadzone w najbliższej przyszłości.
Jakie nocne pociągi kursują w Europie?
W Europie istnieje duży wybór pociągów nocnych. Największym usługodawcą jest ÖBB Nightjet: oprócz własnych przejazdów w porze nocnej oferowane są podróże po Europie pociągami nocnymi we współpracy z innymi przewoźnikami kolejowymi. Są to tak zwane pociągi EuroNight. Połączenia są rezerwowane w przedsiębiorstwach partnerskich.
Pociągi obsługiwane przez European Sleeper kursują z Holandii i Belgii do Berlina. Na 2024 r. planowane jest uruchomienie połączenia z Dreznem i Pragą. Od wiosny 2025 r. pojawi się również nocny pociąg na trasie Amsterdam-Barcelona. Od 2023 r. także ÖBB Nightjet oferuje nowe trasy, na przykład ze Stuttgartu do Wenecji.
Jakie pociągi nocne są dostępne w Niemczech?
Jest wiele miast w Niemczech, z których można rozpocząć wygodną podróż jednym z nocnych pociągów. Zwykle stacje początkowe i końcowe znajdują się w dużych metropoliach, takich jak Berlin i Frankfurt. Również Deutsche Bahn (DB) oferuje nocne przejazdy: w wagonach sypialnych niektórych pociągów ICE i IC można wygodnie podróżować nocą przez Niemcy lub do innych krajów europejskich.
Dzięki współpracy DB i ÖBB pod koniec 2023 r. ma zostać uruchomione połączenie z Berlina do Paryża i Brukseli, a w planach jest także trasa z Wiednia do Paryża i Brukseli, jak informuje portal reisereporter.de. Podróż z Berlina do Paryża lub Brukseli trwa 14 godzin. ÖBB planuje również połączenie z Zurychu do Barcelony, które ma zostać uruchomione w grudniu 2024 r.
Kto oferuje pociągi nocne?
Wiele krajów sąsiadujących z Niemcami wysyła na trasy własne pociągi. Oto przegląd przewoźników oferujących przejazdy nocne w Europie:
- European Sleeper: Holandia, Belgia, Niemcy
- Snalltaget: Szwecja, Dania, Niemcy
- Urlaubs-Express: Niemcy, Austria, Włochy
- ÖBB Nightjet: Austria, Szwajcaria, Niemcy, Holandia, Włochy, Belgia, Francja, Chorwacja
- Magyar Államvasutak (MÁV) – węgierskie koleje państwowe: trasy do i z Węgier
- Hrvatske željeznice (HŽ) – chorwackie koleje państwowe: trasy do i z Chorwacji
- SJ: trasy do i ze Szwecji
- CD czeskie koleje państwowe: trasy do i z Czech
- Polskie Koleje Państwowe (PKP): trasy do i z Polski
- koleje słowackie ZSSK
- Deutsche Bahn: z Niemiec do innych krajów europejskich
Istnieje również BTE, niemieckie przedsiębiorstwo oferujące nocny transport samochodów.
Źródło: www.suedwest24.de