Niemcy: koszty utrzymania w Monachium o 25 proc. wyższe od średniej dla całego kraju

    W zależności od tego, w którym regionie Niemiec mieszkacie, na koniec miesiąca zostanie Wam mniej lub więcej pieniędzy. Na koszty utrzymania szczególnie duży wpływ mają wydatki na mieszkanie. Według kompleksowego badania przeprowadzonego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (niem. Institut der deutschen Wirtschaft, IW) i Federalny Instytut Badań nad Budownictwem, Urbanistyką i Zagospodarowaniem Przestrzennym (niem. Bundesinstitut für Bau-, Stadt- und Raumforschung, BBSR), jeśli uwzględni się ten czynnik, wówczas różnica w kosztach utrzymania między najtańszym powiatem a najdroższym miastem Niemiec wynosi 38 proc. Jeśli pominie się koszty mieszkania, różnica zmniejszy się do zaledwie 6 proc.

    Koszty utrzymania w Niemczech: najdrożej w Monachium

    Najdroższym miastem w Niemczech jest stolica Bawarii: koszty utrzymania w Monachium są średnio o 25,1 proc. wyższe od średniej dla całego kraju. Na kolejnych miejscach znalazły się: powiat Monachium (16,7 proc.), Frankfurt nad Menem (15,9 proc.) i Stuttgart (14,8 proc.). Z kolei w powiecie Vogtland w kraju związkowym Saksonia i w mieście Greiz w Turyngii koszty utrzymania są stosunkowo niskie; w obu przypadkach są one o 9,5 proc. niższe od średniej dla całych Niemiec.

    Jak można było się spodziewać, oszczędności można poczynić zwłaszcza w regionach wiejskich położonych z dala od dużych metropolii. Ogólnie rzecz biorąc, w dwóch na trzy powiaty i miasta na prawach powiatu w Niemczech koszty utrzymania są poniżej średniej, jak mówi dyrektor BBSR dr Markus Eltges: „Mieszka tam nieco ponad połowa ludności Niemiec. Są one szczególnie niskie w niektórych wiejskich regionach wschodnich Niemiec. Pomimo tego, że w wielu przypadkach dochody mieszkańców tych regionów są niższe, to i tak mają oni przewagę nad mieszkańcami dużych miast, jeśli chodzi o koszty życia.” Jednak to, że tak wiele miast i powiatów znajduje się poniżej średniej dla całego kraju, wynika również z faktu, że gęsto zaludnione miasta mają koszty utrzymania o tyle wyższe od średniej, że podnoszą ogólny wskaźnik.

    Gdy pominie się czynnik związany z mieszkaniem, okazuje się, że różnice regionalne wcale nie są tak duże: nagle Stuttgart staje się najdroższy, ale koszty utrzymania są tu tylko o 4,2 proc. wyższe od średniej dla całego kraju. Bez uwzględnienia wydatków na mieszkanie, koszty utrzymania w Monachium są tylko o 2,1 proc. wyższe od średniej dla całych Niemiec, a w Aschaffenburgu różnica wynosi zaledwie 1,8 proc.

    Dlaczego koszty mieszkania odgrywają tak dużą rolę w kosztach utrzymania?

    Dzielnice mieszkaniowe w centrach aglomeracji są szczególnie atrakcyjne, co przekłada się na wyższe koszty wynajmu i posiadania nieruchomości. Skutkuje to silnymi różnicami regionalnymi. Pozostałe koszty utrzymania w badanych powiatach i miastach są zbliżone do średniej krajowej, a zatem nie mają większego znaczenia. Christoph Schröder z IW wyjaśnia, że do zbliżonego poziomu cen w całych Niemczech przyczyniają się m.in. zamówienia składane przez internet i zakupy spożywcze dokonywane w dyskontach. Tym samym koszty mieszkania pozostają decydującym czynnikiem wpływającym na koszty utrzymania. Poza tym jedyne większe różnice regionalne dotyczą restauracji i hoteli, a także kosztów opieki i ubezpieczenia. Jednak według Jana Wendta z IW, mają one bardzo niewielki wpływ na całokształt.

    Źródło: www.merkur.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Hhhh

    A nadal są Polacy co na siłę proboja do Monachium,

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x