Emerytury, podatki, dowody osobiste: oto jakie zmiany czekają w listopadzie mieszkańców Niemiec

    Mieszkańcy Niemiec, którzy potrzebują nowego dowodu osobistego, wkrótce będą mieli łatwiej. Oprócz tego warto mieć na uwadze upływające w listopadzie terminy dotyczące kierowców i podatników. Oto przegląd najważniejszych zmian, które zaczną obowiązywać w rozpoczynającym się wkrótce kolejnym miesiącu 2023 r.

    Dowód osobisty

    Każdy, kto musi wyrobić paszport, dowód osobisty lub elektroniczne zezwolenie na pobyt (niem. elektronischer Aufenthaltstitel, eAT), musi niekiedy uzbroić się w cierpliwość. Zwłaszcza w dużych niemieckich miastach trzeba poczekać na termin wizyty w Urzędzie Spraw Obywatelskich (niem. Bürgeramt) – czasem mijają miesiące, zanim dokument trafi w nasze ręce. Na szczęście w przyszłości nie będzie już potrzeby umawiania się na jedną wizytę: tę związaną z odbiorem dokumentu.

    Od listopada odbiór informacji o przyznanym numerze PIN dla funkcji potwierdzania tożsamości online będzie można potwierdzić przez internet. Dotychczas przy odbiorze dokumentów typu paszport czy dowód osobisty wymagany był podpis. Chociaż nadal trzeba osobiście stawić się w urzędzie, aby odebrać dokument, nie trzeba już w tym celu umawiać się na osobną wizytę. Dowód będzie można odebrać przez całą dobę w automacie wydającym dokumenty, wpisując otrzymany kod.

    Imigracja

    Od listopada stopniowo zaczną obowiązywać przepisy dotyczące imigracji wykwalifikowanych pracowników. Osoby z dyplomem ukończenia szkoły wyższej będą mogły łatwiej imigrować z państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej do Niemiec dzięki tzw. Niebieskiej Karcie UE. Obniżone zostaną progi zarobkowe, lista zawodów zostanie rozszerzona, a sprowadzenie rodziny imigrantów do Niemiec stanie się łatwiejsze. W przypadku specjalistów IT ma to zastosowanie nawet do osób bez dyplomu ukończenia szkoły wyższej, pod warunkiem, że mogą wykazać się wystarczającym doświadczeniem zawodowym.

    Jeśli specjaliści z wykształceniem zawodowym lub ukończonymi studiami spełnią wszystkie wymagania, od listopada będą również uprawnieni do otrzymania zezwolenia na pobyt. Złagodzone zostaną także wymagania dotyczące rodzaju zatrudnienia, które wykwalifikowani pracownicy będą mogli podjąć w Niemczech. Nie musi już ono mieć nic wspólnego ze świadectwem kwalifikacji zawodowych lub dyplomem ukończenia szkoły wyższej.

    Ubezpieczenie komunikacyjne

    Czy 1 stycznia 2024 r. odnawia się ubezpieczenie Waszego samochodu? Jeśli tak, to do 30 listopada 2023 r. macie czas na wypowiedzenie lub zmianę umowy. Jeśli Wasz ubezpieczyciel podniesie składki, macie na to nawet nieco więcej czasu, ponieważ w takim przypadku obowiązuje specjalne prawo do wypowiedzenia umowy w terminie jednego miesiąca od otrzymania pierwszej faktury uwzględniającej nowe stawki. Porównując oferty, nie patrzcie tylko na ceny. Ważny jest również zakres ubezpieczenia.

    Korzyści podatkowe

    Jeśli chcecie wcześniej skorzystać ze zwrotu podatku, możecie złożyć wniosek o tzw. obniżenie podatku od wynagrodzenia („Antrag auf Lohnsteuerermäßigung”). Zasadniczo jest to możliwe w dowolnym momencie, ale jeśli chcecie, aby wniosek obowiązywał z mocą wsteczną za cały rok 2023, należy go złożyć w urzędzie skarbowym do 30 listopada bieżącego roku. Dzięki temu w listopadzie i grudniu zostanie Wam w kieszeni więcej pieniędzy.

    Możecie również złożyć wniosek o obniżenie podatku od wynagrodzenia za rok 2024. Jeśli spełnicie wymagania, w każdym miesiącu nowego roku będziecie płacić mniejszy podatek i nie będziecie musieli czekać na zwrot po złożeniu zeznania podatkowego.

    Przejście na emeryturę

    W listopadzie 2023 r. na emeryturę mogą przejść wszystkie osoby urodzone między 2 listopada 1957 r. a 1 grudnia 1957 r. Emerytura przyznawana po osiągnięciu ustawowego wieku jest wolna od potrąceń, a wymagane jest jedynie pięć lat opłacania składek.

    Jeśli macie stopień niepełnosprawności co najmniej 50, możecie w listopadzie tego roku zacząć pobierać emeryturę dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niem. Altersrente für Schwerbehinderte), jeśli urodziliście się między 2 lutego 1962 r. a 1 marca 1962 r. Potrącenie wynosi wówczas 10,8 proc. Warunkiem wstępnym jest 35-letni staż ubezpieczeniowy.

    Taki sam okres opłacania składek jest wymagany w przypadku tych mieszkańców Niemiec, którzy chcą przejść na tzw. emeryturę dla osób posiadających długi staż ubezpieczeniowy (niem. Rente für langjährig Versicherte), potocznie zwaną emeryturą w wieku 63 lat (niem. „Rente mit 63”). W dniu 1 listopada emerytura ta będzie dostępna dla wszystkich osób, których data urodzenia przypada w okresie od 2 października 1960 r. do 1 listopada 1960 r. Będą one jednak musiały pogodzić się z 12-procentowym potrąceniem.

    Osoby z co najmniej 45-letnim stażem ubezpieczeniowym mogą skorzystać z emerytury dla osób posiadających wyjątkowo długi staż ubezpieczeniowy (niem. Rente für besonders langjährig Versicherte). Jest ona wolna od potrąceń i może być pobierana od listopada tego roku, jeśli urodziliście się między 2 sierpnia 1959 r. a 1 września 1959 r.

    Usługa streamingu na życzenie Disney+ będzie droższa

    W listopadzie zostaną wprowadzone nowe modele subskrypcji w usłudze streamingu na życzenie Disney+. Podczas gdy dotąd wszyscy klienci mogli korzystać z transmisji strumieniowej w najwyższej rozdzielczości i jakości dźwięku już za 8,99 euro miesięcznie, w przyszłości będzie to możliwe tylko w wariancie „Disney+ Premium”. Kosztuje on 11,99 euro miesięcznie. W przyszłości za 8,99 euro dostępny będzie model subskrypcji „Disney+ Standard”. Ten wariant oferuje tylko rozdzielczość Full HD, gorszą jakość dźwięku i możliwość oglądania tylko na dwóch urządzeniach jednocześnie zamiast na czterech.

    Najtańszy wariant, „Disney+ Standard mit Werbung”, kosztuje 5,99 euro miesięcznie. Jak sama nazwa wskazuje, zawiera on reklamy. Nie pozwala też na pobieranie filmów i seriali do oglądania offline. Zmiany dotyczą wyłącznie nowych klientów.

    Okazje w handlu detalicznym

    Nawet jeśli inflacja powoli spada, każdy konsument lubi korzystać z rabatów. A w listopadzie nadarza się kilka okazji: podczas „Dnia Singla” 11 listopada, „Black Friday” 24 listopada i „Cyber Monday” 27 listopada sklepy internetowe i stacjonarne znów będą kusić klientów wieloma rabatami. Niektóre sklepy ogłaszają nawet cały tydzień promocji „Black Week” od 20 listopada.

    Ale uwaga: nie wszystko, co jest reklamowane jako świetna okazja, jest nią w rzeczywistości. Zachowajcie więc czujność podczas dokonywania zakupów w tym okresie.

    Macie ochotę zrobić sobie wolne od pracy? Skorzystajcie z listopadowych świąt

    Kusi Was wyjazd na urlop? Mieszkańcy niektórych krajów związkowych mogą wziąć wolne przed końcem roku i wykorzystać w tym celu przypadającą 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień wolny od pracy w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze. Aby cieszyć się dziewięcioma dniami wolnego, wystarczy złożyć wniosek o urlop w dniach 30 i 31 października oraz 2 i 3 listopada.

    W Saksonii można coś zyskać dzięki Dniu Pokuty i Modlitwy (niem. Buß- und Bettag) obchodzonemu w środę 22 listopada. Osoby, które złożą wniosek o urlop w dniach 23 i 24 listopada, zyskają pięć dni wolnego.

    Źródło: www.t-online.de; www.deutsche-handwerks-zeitung.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x