15 euro miesięcznie mniej, gdy internet słabo działa? Organizacje konsumenckie w Niemczech domagają się zmiany przepisów

    Organizacje konsumenckie działające w Niemczech chcą jasnych i jednolitych zasad, dzięki którym będzie można uzyskać rekompensatę za słabe połączenie z internetem. Wprawdzie od 2021 r. istnieje prawo do obniżki opłaty za usługi i jasne regulacje mówiące o tym, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby konsumenci byli do niej uprawnieni. Jednak brakuje precyzyjnego określenia wysokości rekompensaty.

    Teraz organizacje konsumenckie domagają się, aby osoby, których połączenie z internetem w domu jest słabsze niż wynika z umowy, nie musiały płacić pełnej ceny. W piśmie organizacji konsumenckiej Verbraucherzentrale Bundesverband (vzbv) czytamy, że pomimo prawa do obniżki, poszkodowani mają trudności z dochodzeniem swoich roszczeń. Aby poprawić sytuację, stowarzyszenie domaga się obniżki opłat o 15 euro miesięcznie – powinna ona obowiązywać do czasu wyeliminowania problemu.

    Niejasna sytuacja dotycząca wysokości obniżki opłat

    Verbraucherzentrale Bundesverband krytycznie ocenia fakt, że obowiązujące w Niemczech przepisy wprawdzie zawierają jasne kryteria dotyczące tego, w jakich sytuacjach konsument jest uprawniony do wspomnianej obniżki, jednak pozostawiają swobodę interpretacji w kwestii poziomu tej obniżki. W praktyce konsumenci napotykają trudności w korzystaniu z nowego prawa – twierdzi organizacja konsumencka. „Dostawcy usług obliczają wysokość obniżki w sposób nieprzejrzysty, jednocześnie zaniżając jej kwotę i w pewnych okolicznościach w ogóle nie przyznają obniżki lub specjalnego prawa do wypowiedzenia umowy”. Lista przeszkód i skarg ze strony konsumentów jest długa. Zdaniem organizacji konsumenckich, reforma prawa powinna przynieść znaczącą poprawę sytuacji.

    Jak można udowodnić nieprawidłowości

    Od połowy grudnia 2021 r. konsumenci w Niemczech mają prawo do obniżki ceny, jeśli ich domowy internet jest wolniejszy niż wynika z umowy. W narzędziu pomiarowym Federalnej Agencji Sieci (niem. Bundesnetzagentur) konsumenci muszą wykazać rozbieżność między prędkością obiecaną w umowie a rzeczywistą prędkością transmisji danych. Należy przeprowadzić 30 testów. Pomiędzy pomiarami musi upłynąć co najmniej pięć minut lub co najmniej trzy godziny między piątym a szóstym pomiarem w ciągu dnia. Całkowity okres „kampanii pomiarowej” nie może być dłuższy niż dwa tygodnie.

    Źródło: www.mdr.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Niemcy to chyba jedyny kraj, w którym internet ciągle jest na poziomie tego z 1998 roku. W byle Wypizdowie w Polsce internet działa lepiej niż w Niemczech w centrum średniego miasta.

    Filip

    A pamiętasz jakie kwoty wydali operatorzy na LTE? To i kasy zabrakło na inwestycje. Ale dobrze wiedzieć, że w Polsce interek jest lepszy niż tutaj. A kiedyś mieliśmy najdroższy interek na świecie… zaraz za Japonią. Bo Balcerowicz sprywatyzował telekomunikację polską… oddając ją w ręce państwowej firmie francuskiej. Takie to byly cuda za liberałów.

    RENCIŚCI

    Za duża jest opłata za stacjonarny telefon – internet – Na dzwonisz 2 – 3 Euro a rachunek 31 – 33 Euro

    Filip

    I like it. I tak trzeba robić. Tak miałem w Play. Pierwsze miesiące super sprawa. A potem spadek prędkości, rwanie połączeń i arogancja firmy na reklamację. Skończył się okres użytkowania i pożegnałem się na zawsze z firmą. Ale swoje musiałem z nimi wycierpieć.

    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x